ijournal.cz

Zkroťte ceny energií!

red Zdroj: Acond 4.5.2022 Hi-tech a bydlení

Utečte vysokým cenám za energie i závislosti na plynu. Jednou z šikovných řešení je tepelné čerpadlo. „Předností kvalitního čerpadla je tichý, hospodárný, téměř bezpracný a také ekologický chod. Ke svému provozu sice využívá elektřinu, ale s kvalitním zařízením to téměř nepocítíte. Navíc výhodou tepelných čerpadel oproti plynu je i to, že u elektřiny je jistá její stálá dostupnost. Ohledně plynu v současné situaci nikdo s určitostí neví, jak budou jeho dodávky zajištěny příští rok,“ říká Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Závislost na externích dodávkách energií pak lze ještě více snížit kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaiky s bateriemi. Návratnost investice se pak vzhledem ke stoupajícím cenám energií vlastně zkracuje.

tepelne_cerpadlo_ACOND_PRO-R_RD1_foto_zdroj_ACOND

Výhody tepelného čerpadla vychází z podstaty jeho funkčnosti. K vytápění totiž používá všudypřítomný vzduch, z nějž dokáže absorbovat teplo, a to i v mrazech. „To, jak tepelné čerpadlo dokáže být účinné, přímo souvisí s jeho kvalitou. Účinnost zařízení číselně stanovuje průměrný sezónní topný faktor SCOP. U našeho čerpadla ACOND PRO R dosahuje hodnoty 5,05, což znamená, že z 1 kW ze sítě vyrobí v průměru 5 kW tepla,“ popisuje Jakub Tykal z ACONDu. Se snižující se kvalitou tepelného čerpadla pak zpravidla bohužel tento poměr klesá. Stává se, že při chladných venkovních teplotách se u nekvalitního zařízení topný faktor blíží 1:1, takže takové čerpadlo pak funguje spíše jako drahý přímotop. To se samozřejmě nepěkně projeví na účtu za elektřinu…

tepelne_cerpadlo_ACOND_PRO_R_foto_zdroj_ACOND 

Kolik se ale dá s tepelným čerpadlem reálně ušetřit? Ukážeme vám to na modelovém příkladu skutečného domu a jeho spotřeby.

Parametry domu: dvoupatrová podsklepená stavba s půdou, bez zateplení
Typ provozu: pětičlenná rodina
Vytápěná plocha: 200 m2

 

Spotřeba

Náklady

Úspora

Běžný plynový kotel

26 MWh

114 687 Kč

 

Tepelné čerpadlo s účinností 5,05

3,9 MWh

50 493 Kč

64 194 Kč

Pro výpočet modelového příkladu bylo použito porovnání nákladů na webu tzb-info.cz.

I v dnešní nejisté době se zkrátka dá vyhnout horentním částkám za energie i závislosti na plynu ze zahraničí, třeba se špičkovým tepelným čerpadlem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Acond