Teplé počasí a prodlužování večerů značí jedinou věc – je čas nakoupit a naložit maso, připravit gril, pozvat přátele a pochutnat si na výtečných grilovaných pokrmech. Grilovací sezona v Česku již odstartovala. Letos podle expertů z velkoobchodu makro přinese i díky festivalům a venkovním akcím návrat ke klasice, jako je vepřová krkovice či klobásy.
Právě zahájená grilovací sezona se letos po dvou letech ovlivněných pandemií vrací k normálu. Zatímco v letech 2020 a 2021 se nesla především v duchu domácího grilování v úzkém kruhu blízkých, tentokrát přichází znovu tradiční léto s venkovními akcemi, kde nebudou chybět ani stánky s pokrmy na grilu.
„V loňském a předloňském roce lidé grilovali hlavně doma, dopřávali si dražší druhy masa a zkoušeli také různé speciality jako ryby, krevety či telecí maso. S letošním plným obnovením letních festivalů, venkovních akcí a stánků s občerstvením očekáváme návrat ke klasice. Češi si budou chtít léto ve společnosti ostatních opět naplno užít. Klobásy či krkovička na grilu k tomu pro řadu z nich neodmyslitelně patří,“ popisuje Romana Nýdrle, vedoucí komunikace makro ČR.
Češi milují vepřové
Grilovací sezona v Česku začíná zpravidla na konci dubna a pokračuje až do září. Vrcholem jsou letní měsíce. Prodeje čerstvého masa ve velkoobchodech makro jsou už v dubnu ve srovnání se začátkem roku obvykle dvojnásobné a v létě ještě posílí.
S příchodem grilovací sezony, pak výrazně rostou prodeje vepřového vhodného pro grilování, kterým je krkovice či pečeně.
Za posledních 12 měsíců se v kategorii vepřového masa nejvíce dařilo pečeni, vepřové krkovici a pleci. Vepřové maso jako celek pak tvoří 38 % prodejů chlazeného masa ve velkoobchodech makro ČR. Společně s kuřecím masem (35 %) tak tvoří téměř tři čtvrtiny všech prodejů čerstvého masa. Jde o důkaz, že Češi zkrátka nedají dopustit na klasiku a tradiční chutě, kterou právě vepřové reprezentuje.
Na pulty velkoobchodů makro se mohou dostat vždy pouze produkty vysoké kvality, které prošly řadou kontrol čerstvosti i chuti v rámci mezinárodně uznávaných auditů. To platí také pro chlazené vepřové pod vlastní značkou METRO Chef, kterou smí vyrábět a dodávat jen prověření dodavatelé, s garancí dohledatelného původu až na krmivo.
Novinkou je pak značka Cech Kozomín, jejíž výrobky vznikají přímo v distribučním centru makro ČR v Kozomíně. Tam je vlastními řezníky zpracováváno hovězí, telecí a vepřové maso v různých variantách. Jsou zde rovněž produkovány různé druhy mletých polotovarů a sezonních výrobků, jako jsou klobásy či marinovaná masa. Používáno je výhradně čerstvé či chlazené maso.
„Myšlenka, která stojí za označením Cech Kozomín, je zejména zviditelnění lokálních výrobků a jejich odlišení od konvenční produkce. Nejdůležitější pro nás ale je to, aby zákazník dostal vždy bezpečný produkt vyrobený z kvalitních a čerstvých surovin. Proto musí být celý dodavatelský řetězec transparentní, a to až k samotnému začátku. Chceme mít přehled nejen o procesu zpracování masa, ale také o chovatelích a krmivech, jež používají,“ vysvětluje Martin Flídr, manažer kvality distribučního centra Kozomín a výroby masa a člen představenstva Českého svazu zpracovatelů masa.
Oblibě zákazníků se zejména v období grilování těší také marinovaná masa. V distribučním centru Kozomín proto vyvinuli speciální marinády bez obsahu přidaných látek (tzv. „éček“). Skládají se pouze ze základních surovin na bázi řepkového tuku a olejů s přírodním kořením a přídavkem mořské soli. „Za mě bych určitě na gril doporučil plátkovou vepřovou krkovici marinovanou v marinádě s medvědím česnekem nebo Rubieru s přídavkem mleté papriky,“ uvádí Martin Flídr.
Obliba omáček a dipů roste
Chuť grilovaného masa by nebyla dokonalá bez oblíbených omáček, dresinků či dipů. Ty zkrátka ke grilování patří, a tak lze i zde v rámci roku vysledovat změny preferencí zákazníků. „Prodej sortimentu hořčice a kečupu roste paralelně se začátkem období grilování. V průběhu let však vidíme také rostoucí zájem spotřebitelů o modernější omáčky či dipy. V Česku je tou nejoblíbenější rozhodně BBQ omáčka, a to na mnoho způsobů,“ vysvětluje Radovan Földeši, nákupčí dresinků, omáček a dochucovadel makro ČR.
Výše uvedené platí zejména pro koncové spotřebitele. V segmentu HoReCa jsou jasnými vítězi plnotučná hořčice a sladký kečup, na které Češi zkrátka nedají dopustit. Na čtyři prodaná balení plnotučné hořčice připadá přibližně jedno prodané balení kremžské hořčice. Ale i u hořčice jsou patrné nové trendy. Spotřebitelé mají například stále větší zájem o medovou hořčici.
Inspirujte se! Vyzkoušejte následující recept na vynikající grilované maso. V létě se určitě bude hodit. Dobrou chuť.
GRILOVANÁ MARINOVANÁ VEPŘOVÁ KRKOVICE S PEČENOU DÝNÍ, HLÁVKOVÝM ZELÍM, CIBULÍ, ŘEPOU, HOUBAMI A PEPŘOVÝM DRESINKEM
Ingredience
Maso:
1 500 g vepřové marinované krkovice – rubiera, vlastní výroba Makro
Zelí:
1 000 g bílého špičatého zelí
3 g soli kamenné
5 g rostlinného oleje
50 g másla (82%)
Zelenina:
300 g žluté cibule
500 g čerstvé červené řepy
750 g dýně Hokkaido
250 g čerstvé kapusty
50 g másla (82%)
25 g soli kamenné
150 g rostlinného oleje
400 g Portobello žampionů
50 g másla (82%)
5 g čerstvého tymiánu
0.5 g mořské soli
500 g MCH pepřového dresinku
Postup (Doba přípravy: 60 minut)
Příprava masa (cca 5 minut):
Marinované maso v marinádě rubiera vyndáme asi hodinu před grilováním z ledničky, aby nebylo příliš podchlazené. Poté grilujeme na předem předehřátém grilu na cca 220 °C cca 2-3 minuty z každé strany. Následně necháme odpočinout na teplém místě cca 4 minuty a servírujeme.
Příprava zeleniny (cca 60 minut):
Zelí nakrájíme příčnými řezy na kolečka maximálně 2 cm silná. Poté je pozvolna opékáme na oleji a cca 120 °C teplé pánvi dozlatova, po obrácení potřeme rozpuštěným slaným máslem.
Cibule: Neoloupanou cibuli překrojíme podélným řezem na poloviny a přeložíme na plech s pečicím papírem, řezem na papír. Pečeme na 180 °C cca 3 minuty, poté cibuli rozebereme na jednotlivé díly a servírujeme.
Kapusta: Zelené listy kapusty spaříme v osolené vodě a poté ihned přeložíme do nádoby s ledem. Před servírováním prohřejeme na pánvi s máslem.
Dýně a řepa: Řepu oloupeme, nakrájíme na kusy, potřeme olejem a přeložíme na plech s pečicím papírem. Pečeme doměkka na 180 °C cca 60 minut. Dýni překrojíme, odstraníme jadřinec a nakrájíme ji na výseče, které potřeme olejem a také pečeme na plechu s pečicím papírem na 180 °C cca 10 minut, poté jednotlivé výseče obrátíme na řeznou plochu a pečeme dozlatova.
Portobello: Očištěné hlavičky portobella přeložíme na plech s pečicím papírem, nastrouháme na ně máslo, ochutíme čerstvým tymiánem a pečeme přiklopené na 180 °C cca 15-25 minut. Poté servírujeme.
Servírování
Do středu nahřátého talíře postupně naaranžujeme pečené zelí, portobello, pečenou řepu, dýni a kapustu. Na zeleninu přeložíme grilovanou krkovici a lodičku pečené cibule s pepřovým dresinkem.