ijournal.cz

Pestrá paleta chutí kefírových mlék & Zdravá strava z Mlékárny Valašské Meziříčí

red Zdroj: Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky, Jiří Kopáček 23.4.2020 Gastronomie
Jaro nás vyzývá začít přemýšlet, jak se dostat do té správné formy. Je dobré si jídlo užívat, vychutnávat a díky němu nabírat pozitivní energii. Stravovat se zdravě, a přitom chutně je dneska otázka zdravého životního stylu. Při výběru potravin do svého jídelníčku máme možnost vybírat z pestré škály potravin. Důležitou roli v nich hrají také mléčné výrobky, které vyrábí i Mlékárna Valašské Meziříčí. Ta patří k předním výrobcům kysaných nápojů. Vyrábí jak kefírová, tak acidofilní mléka. Kefírová mléka nízkotučná se skvěle hodí do dietního jídelníčku, ať už jako zdravá svačinka nebo například jako přísada do večerního salátu.

„Kombinovat správně jídlo a zařadit do něj vše důležité je složitá otázka. Strava by měla být pestrá, ale zároveň zdravá. Naše Kefírová mléka nízkotučná jsou vhodná jako doplněk zdravých jídelníčků. Chutnají jako nápoj, ale jsou také vhodnou ingrediencí do různých salátů či fit moučníků,“ říká ing. Radka Benešová, marketing manager Mlékárny Valašské Meziříčí. „Kefírová mléka nízkotučná jsou k dostání v příchutích jahoda, meruňka, višeň, ale výborné je také Kefírové mléko nízkotučné ve variantě bílé,“ dodává Radka Benešová.

kefír mléko


Kefírová mléka nízkotučná z Mlékárny Valašské Meziříčí

Obsahují probiotické kultury – Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacteria, Streptococcus Thermophilus. Jsou vhodná pro všechny věkové kategorie. Kefírové mléko nízkotučné se dobře hodí po celý rok nejen k osvěžení, ale také do studené kuchyně. Řadí se k nízkotučným produktům, tudíž jsou vhodné pro udržení zdravého životního stylu a štíhlé linie. Velkou výhodou je praktický uzavíratelný uzávěr, který umožňuje kefír zabalit i na cesty a lze jej tak konzumovat během celého dne. Vyrábí se v příchutích jahodové, meruňkové, višňové a přírodní.

Kysané výrobky jsou vesměs mléčné výrobky, u kterých byla část mléčného cukru laktózy přeměněna účinkem speciálních bakterii mléčného kvašeni na kyselinu mléčnou a vlivem zvýšené kyselosti přitom došlo k vysráženi bílkovin. Zakysání neboli odborně fermentace mléka je příkladem prodloužení trvanlivosti výrobků biologickou konzervaci.

Při výrobě Acidofilního mléka je mléko zakysáváno tradiční zákysovou – smetanovou kulturou a kulturou Lactobacillus acidophilus s výrazně probiotickými účinky. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, které výrazně ovlivňují pozitivní složení střevní mikroflóry, což zvyšuje obranyschopnost organismu. Acidofilní mléko dodává organismu ve větší míře také například vitamin B12. Chuť acidofilního mléka je oproti smetanovému zákysu výrazně kyselejší. Mlékárna Valašské Meziříčí vyrábí Acidofilní mléko v příchutích vanilkové s cereáliemi a lněnými semínky a cereálie, které obsahují tři procenta tuku. Vyrábí také Acidofilní mléko plnotučné, které obsahuje 3,6% tuku.

kefír

Kefírové mléka jsou fermentované mléčné výrobky s bakteriemi a kvasinkami. Původně se připravovaly podomácku z různých druhů mlék, dnes se vyrábějí spíše průmyslovou cestou s použitím zákysových kultur získaných přímo z tzv. kefírových zrn. Kefírové mléko je vyráběno buď jako ochucené jahodové, višňové či meruňkové s obsahem tuku 0,8% nebo přírodní, které obsahuje 1,1% tuku. Výrobky se tak řadí k nízkotučným produktům, a tudíž jsou vhodné pro udržení zdravého životního stylu a štíhlé linie. Velkou výhodou je praktický šroubovatelný uzávěr, který umožňuje kefír zabalit i na cesty a kefír lze tak konzumovat během celého dne.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky, Jiří Kopáček