ijournal.cz

Jak si připravit studenou kávu, která chutná a osvěží?

red Zdroj: www.zlatezrnko.cz, www.zlatezrnko.sk 3.6.2021 Gastronomie

Povzbuzující nápoj z kávových zrn se dá připravit na nekonečně mnoho způsobů.  Dokonce i nastudeno. Vyberte si variaci a chuť, která vám nejvíce vyhovuje. Poradíme, jak na to.

 

Jak si připravit klasickou domácí ledovou kávu?

Připravit některý z druhů studené či ledové kávy vůbec není složité ani v domácích podmínkách. „Nejdříve si třeba připravit kávu tradičním způsobem, tedy s horkou vodou.  Může to být espresso, káva uvařená v Džezva, filtrovaná káva. Tu pak buď necháte vychladit nebo ji ochladíte ledem, zmrzlinou, studeným mlékem nebo vším najednou,říká baristka Monika Matúšová ze Zlatého Zrnka.

„Základem je vždy kvalitní káva a to, zda to bude směs, arabika nebo robusta. Potom záleží už pouze od vašich chuťových preferencí,dodává baristka.

 baristka Monika Matúšova


Připravte si letní hit ledové kávy

„Aktuálně je velmi oblíbená káva louhováním ve studené vodě, říká se jí cold brew.  Její příprava však trvá celé hodiny, protože kávu třeba nechat pomalu louhovat i 12 hodin,“ říká Monika Matúšová.

Právě pomalé louhování uvolní z kávy všechny chutné i tělu prospěšné látky, takže pokud si chcete udělat cold brew, znalci doporučují používat pouze prvotřídní kávu. „Její kvalitu určuje nejen samotné kávové zrno, ale i správný způsob pražení, a jelikož se má pak filtrovat, důležité je i semletí kávy na vhodnou tloušťku,“ doplňuje majitel pražírny Václav Faltus ze Zlatého Zrnka.

majitel Václav Faltus

Zatímco v kavárnách a barech se na přípravu cold brew používá speciální skleněná nádoba s filtrem, v domácích podmínkách si ji připravíte následovně. Do velkého zavařovací sklenice nebo láhve dejte 100 g čerstvě a nahrubo umleté ​​kávy, kterou pomalu zalijete 1 litrem studené vody. Nádobu zavřete, její obsah protřepejte a dejte na 12 až 24 hodin do lednice. Potom výluh přefiltruje přes filtr na kávu nebo French Press a dokonalá domácí cold brew je hotová.

 

fotoZajímavé kombinace

Mnoho zemí má svou vlastní ledovou kávu.  Kromě lokálních existují však i jejich verze populární po celém světě.  Vyzkoušeli jste už například ledovou kávu s tonikem? „Na její přípravu potřebujete espresso z kvalitní kávy, 2 dcl toniku, led, limetku a vychlazenou sklenici, ve které budete kávu servírovat,“ dělí se o recept baristka Monika Matúšová. „Další postup je jednoduchý: zatímco si uděláte espresso, vychlazenou sklenici naplňte do dvou třetin ledem, zalijte tonikem a potom přidejte kávu a šťávu z limetky.  Zamíchejte a ihned podávejte.“ Kdo chuti limetky právě neholduje, postačí i jeden plátek na dozdobení sklenice.

 iStock-1303868542Káva a pomeranč

Mimořádně zajímavou kombinací chutí je ledová káva s pomerančem. I na tento osvěžující letní nápoj potřebujete espresso, kromě něj led a 2 dcl pomerančového džusu. Do dvou třetin sklenice dejte kostky ledu, na něj nalijte džus a poté kávu. „Tu přilévejte opatrně, aby se ve sklenici vytvořily dvě navzájem oddělené vrstvy. Ozdobené plátkem pomeranče to vypadá opravdu efektně a osvěží,“ pokračuje M. Matúšová.

 


Dostali jste chuť na studenou kávu?

Jak vidíte, není složité připravit si chutnou studenou kávu i v domácích podmínkách. „Kromě toho, že na její přípravu třeba kvalitní kávu, která vám chutná i teplá, neplatí při přípravě téměř žádná pravidla.  Jediné, co platí pro teplou i studenou kávu, je, že by se měla pít čerstvě připravená,“ uzavírá baristka.


TIP:

Skvělá letní kombinace: Espresso s pomerančovým džusem z kávy Zlaté Zrnko – Emília

Z kávy se nemusí vždy jen kouřit. Zejména v létě osvěží neobvyklá, ale velmi chutná kombinace espressa se šťávou a ledem!

 

Co potřebujete? Základem je kvalitní káva Zlaté zrnko a led. A extra doplňkem jsou 2 dcl dobře chlazeného pomerančového džusu.

pohár káva

 

Nechte espresso kapat do šálku a mezitím naplňte chlazenou sklenici whisky ledem. Přidejte pomerančový džus. Ve sklenici by měli zůstat volné asi tři centimetry od okraje. Je čas přidat kávu. Opatrně ji nalijeme, abychom ve skle vytvořili dvě oddělené vrstvy. Dozdobte plátkem pomeranče a hotov.

 

Koffee & Orange vypadá skvěle a chutná ještě lépe. Vzhledem k tomu, že kvalitní káva má také spoustu ovocných příchutí, pomeranč jí dokonale sedne!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.zlatezrnko.cz, www.zlatezrnko.sk