ijournal.cz

Jak přirozeně zvládnout migrény? Pomoct může třezalkový olej

red Zdroj: Dr.Dudek 22.1.2024 Soutěže
Právě v zimním období jsme mnohem více náchylní a citliví na vnější vlivy. Proto můžeme snáz podlehnout stresu, který je ve spojení s únavou a emočním vypětím nejčastějším spouštěčem migrény. Stačí dodržovat pár pravidel, díky kterým lze migrénám předcházet, nebo alespoň zmírnit jejich četnost. 

třezalkový olej

Je staticky dokázáno, že v České republice trpí migrénami více než jeden milion populace. Většinou se jedná o lidi v produktivním věku. Vychází to z průzkumu pacientské organizace Migréna-help ve spolupráci s Value Outcomes, který se zabýval klinickými a ekonomickými dopady migrén na českou populaci z perspektivy pacienta.

Existují organizace jako například zmíněná Migréna-help nebo omigrene.cz, které se touto problematikou zabývají a na jejich webových stránkách najdete vše na jednom místě. Tento článek vychází na základě údajů obou organizací a poslouží jako stručný sběr údajů o spouštěče migrén, a jak jim lze předcházet. Začínáme odpočinkem…

Spánková hygiena a vhodné bylinky

Nedostatek spánku může mít negativní dobyliny a mastipad na fyzické a duševní zdraví, zatímco dostatek kvalitního spánku je klíčový pro udržení optimálního celkového zdraví. Je důležité dodržovat spánkovou hygienu a naspat alespoň osm hodin. I nedostatek spánku může být kromě jiného jedním ze spouštěčů migrény. Pro lepší spánek se můžete obrátit i na bylinné pomocníky, a to konkrétně na meduňku lékařskou, kozlík lékařský, chmel otáčivý, levanduli lékařskou nebo třezalku tečkovanou. Třezalka je obdivuhodná léčivka, u nás odpradávna lidmi využívána, také moderní medicína prokázala její výrazné antidepresivní účinky. Je důležitou součástí jaterních čistících čajů a pomáhá zmírňovat úzkosti, deprese a migrény. Již naši předkové měli Svatojánský třezalkový olej ve velké oblibě, a pomocí jemné masáže se dá docílit velmi dobrých prokrvujících účinků do pěti minut. Při migréně pomáhá jemná masáž spánků, ale také relaxační koupel s příměsí třezalky. Olej si nemusíme ihned vyrábět, je k dostání v lékárnách nebo u rodinné firmy Dr.Dudek, která své produkty vyrábí ze 100% přírodních zdrojů, dodržuje tradiční recepturu a květy z třezalky ručně sbírají kolem období letního slunovratu.


Dostatek světla a čerstvý vzduch

Jestli trávíme skoro celý den v uzavřeném prostoru, je nutné dbát na větrání a dopřát si čerstvý vzduch. Kromě eliminace migrén tím pomůžeme i nabrat energii a zaostřit smysly. Také může pomoc zařazení do své každodenní rutiny, alespoň malou a svižnou procházku venku, nejlépe za jakéhokoliv počasí.


Zdravé stravování

Spouštěče jsou velmi individuální a každému může pomáhat něco jiného. Nicméně je známe, že migrénu mohou spustit zralé nebo fermentované potraviny, některé ovoce a zelenina, luštěniny, ale především alkohol a látky jako glutamát, aspartam, dusičnany nebo siřičitany. Pak jsou tu potraviny, které stojí někde mezi a na někoho mohou mít pozitivní vliv a někoho jiného spíš negativní. Mezi nimi najdeme čokoládu, sůl a kofein. Bohužel v těchto případech je nutné si to vypozorovat, jaké potraviny nám nedělají dobře, a to nejlépe v rozmezí 12 – 24 hodin od konzumace určitého jídla. S ohledem na zmíněné potraviny z toho plyne, že pokud se budeme snažit dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, vyhýbat se alkoholu a sladkým nápojům, je tu šance, že migréně lze předejít. Když už není zbytí pomoct mohou bylinné čaje, které obsahují již zmíněnou třezalku, meduňku, levanduli, kopřivu či řebříček. 


Pohyb a cvičení 

Zase je na místě zhodnotit svou vlastní situaci, jestli pracujeme v pohybu a zatěžujeme některé části těla více, nebo naopak, v sedě u počítače. V tom případě nám pak některé svalstvo může ochabovat a jiné může být přetížené, nejčastěji krční páteř a okolí šíje. Tam mohou bolesti začít a snadno putovat až do hlavy. Abychom bolestem předcházeli, je dobré začít s kompenzačními cviky, které dostanou naše tělo do opačné pozice, než je většinu dne. Například, jestli se často hrbíme, je dobré protáhnout se v mostě na ramenou nebo dokonce na rukách, ale je důležité se předtím celkově protáhnout a rozcvičit, než se vrhneme po hlavě do kompenzačních pozic! Nejlepším řešení je zakomponovat v rámci pracovních pauz procházky a několikrát denně se protáhnout.


trezal olej 80+215mlTIP Na produkt

Svatojánský třezalkový olej je dermatologicky testován, 100 % přírodního původu, a prokrvující účinky jsou dokázány do pěti minut. Masáž s jeho pomocí nejen krásně hydratuje pokožku, ale také vyživuje kůži a dokáže uvolňovat stresem ztuhlé svaly a zbavovat organismus psychického i fyzického napětí. Relaxační hřejivá koupel s přísadou oleje zklidní mysl a současně zanechá kůži jemnou a vláčnou. Pomáhá také k relaxaci při migrénách a neurózách. Najdete ho na stránkách drdudek.cz od 150 Kč


Zapojte se do soutěže o balíček produktů České rodinné firmy Dr. Dudek.


Soutěžní otázka:
Jaký olej používá rodinná firma Dr. Dudek k výrobě třezalkového oleje?

a) mandlový olej
b) panenský (za studena lisovaný) slunečnicový olej
c) olivový olej z pokrutin


Svou správnou odpověď, prosíme, pošlete do 31. ledna 2024 půlnoci na e-mailovou adresu: redakce@ijournal.cz. Do předmětu uveďte Soutěž – třezalka. Výherce budeme zpětně kontaktovat. 

Více informací na www.drdudek.cz


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Dr.Dudek