ijournal.cz

Vyhlášením výherce soutěže Česká biopotravina roku 2021 odstartovala kampaň Září – Měsíc biopotravin

red Zdroj: www.mesicbiopotravin.cz 2.9.2021 Společenské akce a události

BiolistOznámením vítězů soutěže Česká biopotravina roku 2021 byla dnes zahájena každoroční edukační kampaň Ministerstva zemědělství „Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství“, jejíž sedmnáctý ročník má podtitul „BIO DÁVÁ SMYSL – nám i přírodě“. Cenu pro absolutního vítěze letos získal BIO tvaroh z Ekofarmy Javorník.


Upozornit veřejnost na nezanedbatelný význam ekologického zemědělství, seznámení s bioprodukcí, systémem značení i kontrol nebo vyvrácení mýtů – to jsou cíle každoroční kampaně Ministerstva zemědělství, která letos již po sedmnácté informuje a edukuje veřejnost o benefitech ekologického hospodaření. Mezi českými spotřebiteli zájem o nákup biopotravin neustále stoupá, což potvrzují pravidelně zveřejňované statistiky Ministerstva zemědělství.

Jsme rádi, že o produkty ekologického zemědělství majBiozebraí lidé stále větší zájem. Svědčí o tom každoroční nárůsty jejich prodejů, stejně jako to, že spotřebitele stále více zajímá původ potravin, šetrný způsob výroby a celkový vliv produkce na životní prostředí. Jinými slovy český zákazník je vzdělanější a lépe vnímá pozitiva ekologického zemědělství pro lidi i krajinu. Jen pro představu, v roce 2018 zaplatily české domácnosti za biopotraviny 4,43 miliardy korun, rok poté to bylo už 5,26 miliardy. Neustále taky stoupá počet subjektů, které se ekologickému zemědělství věnují. Podle aktuálních čísel z letošního srpna jich bylo v Česku registrováno téměř šest tisíc,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

Prohlídky farem i nákup biopotravin

Ekologičtí zemědělci se letos představí na nejrůznějších regionálních akcích přímo na bio farmách v rámci projektu Poznej svého farmáře. Nabídnou ochutnávku bioproduktů a návštěvníky zábavnou formou seznámí s chodem ekologické farmy. Těšit se tak můžete například na prohlídky Zahrady Černíkovice, Biofarmy Košík, Ekofarmu Bošina nebo farmu Biozelenina Velehrad. Více informací o akcích naleznete na www.mesicbiopotravin.cz

 

Soutěž Česká biopotravina roku 2021 již zná své vítěze

Kromě absolutního vítěze z ekofarmy Javorník vybrala odborná porota v čele s předsedou Pavlem Maurerem také vítěze v dalších pěti kategorií:

 Vítězové_-_Česká_biopotravina_roku_2021


Biovíno
–Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2018 od Vinařství Barabáš

Biopotraviny živočišného původu– BIO tvaroh z Ekofarmy Javorník

Biopotraviny rostlinného původu – BIO cibulové chutney od Ladislavy Volkové z Ekofarmy Lejčkov

Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky – Mošt BIO Jadernička od Marka Šenkeříka

Steaková biomasa – Jehněčí T-bonek steak BIO z Farmy Rudimov

„Soutěž Česká biopotravina roku letos svým jubilejním 20. ročníkem opět nabídla pestré spektrum bio výrobků. Osobně mám obrovskou radost z toho, jak dobré produkty tuzemští zpracovatelé uvádí na trh a jak se daří rozšiřovat spektrum ekologické produkce – od chlebů, přes marmelády, mléčné výrobky přes víno až po maso. Byl to skvělý ročník a výběr vítězů byl pro porotu opravdu hodně těžký, protože za každým finálním výrobkem je úžasný příběh, a hlavně obrovská dřina. Toho si moc vážíme, a ačkoliv bych osobně ráda ocenila všechny přihlášené, tak vítěz může být opět jen jeden. Ten letošní celkový vítěz je z Ekofarmy Javorník a jedná se o úžasný BIO tvaroh z jejich faremní mlékárny, který vzniká pod vedením paní Buzašové a ta své řemeslo evidentně skvěle umí,“ uvedla k výsledkům soutěže manažerka Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Kateřina Urbánková.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.mesicbiopotravin.cz