ijournal.cz

Vítání jara

red Zdroj: www.zdravi-liftea.cz 6.4.2018 Krása a zdraví

Jarní sluneční paprsky jsou spolehlivým životabudičem pro rostliny i pro řadu z nás. Po dlouhé a často únavné zimě se konečně probouzíme a dostáváme chuť žít zase naplno. Stejně jako se po ránu věnujeme očistě svého těla, je i na jaře vhodné zbavit se přebytečné zátěže. Sprcha ani zubní kartáček na ni ale nestačí. Proč je jaro ideálním obdobím pro očistnou kúru a jak na ni?

V zimě se v našem jídelníčku častěji, než jindy vyskytují těžší a sytější jídla, a to často na úkor ovoce a zeleniny. Jaro je pro změnu ideálním obdobím, kdy si můžeme dopřát očistnou kúru, díky níž se naše tělo snáze zbaví odpadních látek a načerpá novou energii. I z pohledu tradiční čínské medicíny se právě na jaře doporučuje pročištění, důraz se přitom klade zejména na péči o játra.

Praktické rady spojené s očistnou kúrou jsme pro vás připravili ve spolupráci s Hanou Jánskou, která se zabývá přírodní medicínou a pěstováním bylin.

Začátek očistného procesu si naplánujte na víkend, kdy nejste v práci a jste tak více v klidu a pohodě. Chcete-li přihlédnout i k jiným faktorům, pak je podle lunárního kalendáře nejvhodnější doba pro půst či očistu těla při úplňku. Pokračuje ještě během ubývajícího měsíce až do novoluní.

Při očistné kúře je dobré odlehčit svůj jídelníček a jíst větší množství ovoce či zeleniny
, ideálně syrové nebo dušené. Z příloh se nejlépe hodí brambory či rýže, z masa například ryby nebo kuřecí prsa. Důležitý je také pitný režim. Platí, že denní příjem tekutin by se měl pohybovat kolem dvou litrů, záleží ale na řadě faktorů, k nimž patří i tělesná hmotnost a fyzická zátěž. Při očistné kúře můžete zvýšit příjem tekutin, ale postupně, nikoliv nárazově. Neméně důležité je dopřát si v tomto období čas na relaxaci a odpočinek.


Užitečný návyk, který podporuje očistné procesy, je jednodenní půst.
Pro někoho jde o den bez masa, někdo si místo půstu dopřává tzv. zeleninový a ovocný den, kdy jí pouze čerstvé ovoce a zeleninu a pije ovocné a zeleninové šťávy, vodu či bylinné čaje. I toto je možná forma očisty, kdy tělo dostane velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Ti, kteří dodržují půst důsledněji, se zcela zdržují jídla a pijí pouze vodu nebo bylinné čaje. Zvlášť pro ně je důležité dopřát si klidový režim a v rámci možností zůstávat v teple.


image Liftea

Důležité je připomenout, že půst, byť jednodenní, nemusí být vhodný pro každého. Nejste-li zcela zdraví nebo užíváte-li léky, konzultujte půst i očistnou kúru předem se svým lékařem. Půst ani očistnou kúru nezačínejte v době, kdy je vaše tělo oslabené, například po nemoci, nebo když se nacházíte pod velkým psychickým tlakem.

Inspirace z přírody

Při jarní očistné kúře můžete své tělo podpořit přírodními látkami, které jsou obsaženy například v bylinkách. V této souvislosti je zajímavé, že mnoho bylin podporujících očistnou kúru se sbírá brzy na jaře, kdy mají největší sílu. Patří k nim mladá kopřiva dvoudomá, která podporuje jak normální činnost ledvin, tak i kardiovaskulárního nebo dýchacího systému. Přispívá rovněž k osvěžení těla. Oblíbená je také smetanka lékařská, které je připisován blahodárný vliv na normální funkci močové soustavy, trávení a správnou činnost žaludku a jater. Nezapomínejme ani na listy mladé břízy bělokoré podporující vylučování.

Chcete-li letos sílu bylinek vyzkoušet, mohou se vám hodit tipy Hany Jánské, která se dlouhodobě zabývá pěstováním bylin a fytoterapií.

  1. Obvykle se kombinuje 3 až 7 bylinek. Čerstvé bylinky se nejlépe hodí pro použití v kuchyni. Mladé kopřivy se často používají do polévek, řada jarních bylin je ale skvělá i v zeleninových salátech nebo domácích pomazánkách. Na čaj jsou vhodnější bylinky sušené, u nichž je množství účinných látek koncentrovanější. Ještě silnější je extrakt z bylin. Právě extrakt z bylin obsahují i doplňky stravy značky Liftea.
  2. Zatímco některé bylinky, například meduňku, je vhodné užívat delší dobu, u celé řady jiných bylin je lepší si dopřát pauzu. U jednodruhových bylin by měla následovat přibližně po 3 až 4 týdnech, směs více bylin si můžete dopřávat o pár týdnů déle, ale potom je na místě přestávka alespoň 2 až 3 týdny.
  3. Sušené bylinky spotřebujte nejlépe do 1 roku. S postupem času v nich totiž ubývají účinné látky.

U bylinek velmi záleží na kvalitě rostliny. V žádném případě nesbírejte bylinky, které rostou u silnice. Vyhněte se také bylinkám, které nedokážete zcela jistě rozpoznat.    image Liftea bylinky

Tělo přijímá účinné látky z bylin i pokožkou. Očistnou kúru si tak můžete zpříjemnit koupelí s bylinkami. Potřebovat budete přibližně 40 g sušených bylin (skvělé jsou například kopřiva, přeslička, heřmánek nebo měsíček), které vložíte do cca 4 litrů vody a přivedete k varu. Poté vypnete a necháte pod pokličkou louhovat 15 minut. Následně scedíte do vany. Koupel by měla trvat asi 20 minut.

Liftea tipy pro jarní očistnou kúru

Liftea MetabolikLiftea_Metabolik

Při očistné kúře můžete vyzkoušet tekutý doplněk stravy Liftea Metabolik, který obsahuje kombinaci bylinných extraktů a ovocných šťáv podporujících pročištění organismu. Obsažené látky, k nimž patří například aronie černá, tamarind, ostropestřec mariánský, zelený čaj, artyčok, bříza bílá či smetanka lékařská přispívají k normální funkci jater, trávení a střevního traktu a mají rovněž blahodárný vliv na normální funkci močových cest a ledvin. Denní dávka 15 ml se během dvoutýdenní očistné kúry vždy ráno rozpustí v 1,5 litru vody, kterou popíjíte během celého dne.

Doplněk stravy Liftea Metabolik je k dostání v lékárnách, prodejnách dm, vybraných drogeriích Rossmann a nově také na www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena je 268 Kč za balení o obsahu 250 ml.

Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Liftea_Pro_jatra_a_ledvinyLiftea Pro játra a ledviny

Doplněk stravy Liftea Pro játra a ledviny obsahuje v jedné tobolce kombinaci suchých extraktů tří bylin, které podporují normální trávení, činnost žaludku, jater a také ledvin. Jedná se o kopřivu dvoudomou, ostropestřec mariánský a smetanku lékařskou. Pořídit jej můžete v lékárnách, prodejnách dm, vybraných drogeriích Rossmann a nově také na www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena je 149 Kč za balení obsahující 30 tobolek.

Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Liftea Kurkumin

Liftea_KurkuminKurkumin, žlutooranžové přírodní barvivo známé ze směsi koření kari, blahodárně působí na náš organismus. Má příznivý vliv na normální trávení, činnost jater, ale i kardiovaskulární soustavy. Podporuje také imunitní systém a udržení dobrého stavu kloubů a kostí. Extrakt z kurkumy (95 % kurkuminoidů) obsahuje doplněk stravy Liftea Kurkumin. K dostání je v lékárnách, prodejnách dm a dalších vybraných drogeriích. Nově jej můžete pořídit také na www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena činí 189 Kč (30 tobolek).

Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

 

Více informací o doplňcích stravy značky Liftea najdete na

www.zdravi-liftea.cz a také na novém e-shopuwww.liftea.cz.

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.zdravi-liftea.cz