ijournal.cz

Tip se soutěží: Rodinný výlet do Podkrkonoší aneb do Hořic nejen na Hořické trubičky

red Zdroj: město Hořice 7.5.2020 Soutěže

Brány několika městských dominant a oblíbených turistických cílů se v Hořicích otevřou veřejnosti v úterý 12. května. Konkrétně se jedná o zdejší Městské muzeum a galerii Hořice, Masarykovu věž samostatnosti a Museum Czech Road Racing. Zmíněné instituce tvoří jeden kulturní celek s bohatou historií, který stojí za rodinnou návštěvu. Sbírky muzea a galerie dokumentují historický vývoj Hořicka od jeho počátků po současnost.

Připravili jsme pro Vás otázky týkající se Hořic. Správné odpovědi, které posílejte do 17. května 2020 na emailovou adresu redakce@ijournal.cz, budou oceněny volným vstupem do všech uvedených objektů. Vstupenka zahrnuje rodinné vstupné pro dvě děti a dva dospělé v ceně 190 Kč. Platnost je do konce roku 2020.

Volna vstupenka rodinna

Městské muzeum a galerie Hořice

Mimořádnou putovní výstavu Fenomén Igráček můžete navštívit do soboty 30. května. Kromě ní je tu k vidění stálá expozice věnovaná počátkům historie regionu, místní kamenosochařské tradici, ale také těžbě a zpracování pískovce. Ke zhlédnutí jsou mj. archeologické nálezy a nově zrestaurované obrazy a sochy z muzejních sbírek.

Otázka: Podle kterého českého spisovatele, milovníka pravěku a dalších dějinných období, se jmenuje muzejní výstavní síň ? Malá nápověda: Autor je rodákem z Ostroměře.


IGRÁČEK

 Galerie plastik Hořice

Galerie plastik sídlící na vrchu Gothard je nedílnou součástí Městského muzea. Zdejší prezentovaná sbírka je zaměřena na české výtvarné umění konce 19. a první poloviny 20. století. Podstatou sbírky je české moderní sochařství prezentované ve stálé expozici galerie. Mimo jiné jsou tu krátkodobé výstavy. V úterý 12. května zahájí galerie výstavu Little Monster a jiné tváře Ivany Štenclové. Pokud máte o tuto prezentaci zájem, galerie sídlí v blízkosti sochařského parku pod širým nebem. Za uvedení stojí, že vznikl v rámci mnoha zdejších sochařských sympozií konaných v šedesátých a devadesátých letech dvacátého století.

Otázka: Jak se jmenuje socha tří žen z kararského mramoru umístěná ve zmíněné galerii? Který významný italský sochař se stal inspirací pro tuto reprodukci?


Dominanta hořického Chlumu a turistická rozhledna Masarykova věž samostatnosti

 Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Hořicích je právě tento památník Masarykova věž samostatnosti věnovaný obětem obou světových válek. Postavena byla v letech 1925 až 1938 stavitelem Jindřichem Malinou podle plánů architekta Františka Blažka. V roce 1926 poklepal na základní kámen prezident T. G. Masaryk, po němž byla věž pojmenována. V jejím přízemí jsou ve dvou křídlech umístěny stálé expozice sbírek Městského muzea a galerie Hořice. V západním křídle se nachází pietní síň se jmény padlých v první a ve druhé světové válce. Východní křídlo vypovídá o historii stavby věže a odbojového hnutí. Z jejího vyhlídkového ochozu pak můžete mj. obdivovat Hořice, Jičín, ale také Zvičinu nebo Lázně Bělohrad.

Otázka: Jak vysoká měla být věž podle původního plánu?


Zastávka v areálu hořického zámku v muzeu Czech Road Racingu

Návštěva hořického Muzea Czech Road Racingu v místním zámku je dobrou volbou pro fanoušky motocyklového sportu. Výstavu motocyklů společně s tradicí závodění na místním tzv. přírodním okruhu prezentuje muzeum již třetím rokem. Letošní výstava Nesmrtelný dvoutakt na závodních tratích vás přivítá v závěru května nejpozději však na začátku června. Budete se moci projít historií motocyklových závodů v Hořicích počínaje rokem 1902 po současnost. Vystaveny budou dva originální motocykly Laurin & Klement. Své stroje na výstavu ke shlédnutí zapůjčí i nejlepší čeští silniční motocykloví závodníci.

Otázka: Jak se jmenuje slavný závod, který nese v názvu slovo zatáčka?


 Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: město Hořice