ijournal.cz

Slavnostní otevření muzea Story of Prague

red Zdroj: Story od Prague, foto: Lucie Vítková 2.5.2024 Párty a večírky

Muzeum Story of Prague představuje inovativní využití rozšířené reality pro interaktivní vzdělávací zážitky

 Muzeum Story of Prague, které bylo otevřeno u Karlova mostu, se představuje jako průkopník v zážitkové prezentaci kulturního dědictví a vzdělávání. 800 let Prahy prozkoumáte na třech patrech, kde se propojuje atmosférické expozice s moderními technologiemi. Do děje vás vtáhnou audio-virtuální technologie, rozšířená realita, filmový scénář a nevídaná interaktivita. Muzeum Story of Prague bylo navrženo tak, aby zaujalo všechny věkové kategorie, včetně nejnáročnější generace Z.

muzeummuzeum




















V podchodu Karlových lázní na Křížovnické náměstí bylo otevřeno nové interaktivní muzeum Muzeum Story of Prague. Není to klasické muzeum s exponáty a spoustou textů, kde vládne hrobové ticho. Tady historie naopak k návštěvníkům promlouvá tím nejzábavnějším způsobem. Pomocí stažené muzejní aplikace a nasazených sluchátek.

Na slavnostním otevření muzea Story of Prague se udála spousta zábavy. 800 let Prahy atmosférických expozicic s moderními technologiemi prozkoumaly na třech patrech známé osobnosti, do děje vtáhly nejen audio-virtuální technologie ale i sehrané scénky s herci.

Úvodem zazpívala Andrea Kalousová. Průvodem večera se ujal oblíbený bavič, herec a režisér Jakub Kohák. Muzeum Story of Prague bylo navrženo tak, aby zaujalo všechny věkové kategorie, včetně nejnáročnější generace Z. Celou rodinu s maželem i syny přivedla Štěpánka Duchková. Dvočata se prý rádi odlišují a tak jeden dokonce dorazil s obarvenými vlasy na tmavo. Djka Lucie Dvořáková přišla v dorovodu syna Michala, který je již i s Lucčinými podpatky vyšší než ona. Herečka Markéta Hrubešová ukázala krásnou dceru Lilly.

muzeummuzeum




















Jednou z nějvětších atrakcí byl herec kat, který osobnostem předvedl mučení starověku. Všechny dostala Ester Geislerová s partnerem Milanem Mazúrem. Ester, která byla v knírku téměř k nepoznání s Milanem zahráli roli stébáků a pár osobností vzali k výslechu. Markéta Hrubešová a Štěpánka Duchková se shodly, že jim z této doby naskakuje husí kůže. Zábavu na interaktních pointech si užila také Natálie Stejskalová s kamarádkou. Po velmi dlouhé době se ve společnosti ukázala také Josefína Nesvadbová s manželem Ondřejem Kavanem. Byli oděni velmi stylově.

Rozšířená realita inovativním způsobem propojuje exponáty s moderními technologiemi, a poskytuje interaktivní a poutavý zážitek. Na označených místech se tak návštěvníci ponoří pomocí AR do virtuálního světa, který je zároveň i naučný. Ve Story of Prague se nikdo nenudí – zábavu navodí interaktivní foto pointy, které osloví děti a ty hravější z nás dospělých.

muzeum

Muzeum Story of Prague – to je jeden velký příběh o Praze propojený filmovým scénářem, do kterého se podařilo vměstnat 800 let těch nejzajímavějších a nejdůležitějších témat Prahy. Návštěvník se tak ocitá v živém filmu, který je smyslovým zážitkem. Průvodcem se stal virtuální duch domu, který příběhem o jednom z nejkrásnějších měst světa– story of Prague – provází. Žije tady skoro osm století a kouzelně vypráví, co v okolí za tu dobu zažil. Český hlas mu propůjčil Bohdan Tůma a duch se návštěvníkům občas i ukáže virtuálně v prostoru skrze technologii rozšířená realita.

Muzeum je rozděleno do tří pater s devatenácti různými místnostmi. První patro je věnováno středověku a je v něm skryta tajná komnata. Druhé vypráví o Praze v době války a během dvou okupací, přibližuje průběh Pražského povstání, vykresluje běžný život v komunismu i špehovací a vyslýchací techniky StB, připomíná dění srpna ’68. Poslední patro oživuje období svobody, začíná rokem 1989 a Sametovou revolucí, ale ukazuje v odlehčeném pohledu třeba divoké „devadesátky“. Je odtud také nádherný výhled na Pražský Hrad a Křižovnické náměstí a nabízí plno tipů, kam vyrazit po Praze dál.

muzeum

Na vytvoření muzea se podíleli přední čeští historikové jako např. Mgr. Petr Bahník, Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. a Mgr. Ladislav Čumba. „Mé nadšení pro vytváření podobných zážitků mě přivedlo na palubu projektu, kde jsem se ujal role kreativního tvůrce, zodpovědného za koncept a realizaci. Cíl byl jasný: vytvořit místo, které osloví široké spektrum návštěvníků – od cizinců po Čechy, od seniorů až po děti a generaci Z, která se vyznačuje krátkou pozorností, “ říká zakladatel muzea Michal Vála, který zde využil své zkušenosti z předešlých projektů – vytvářel expozici pro Apple Museum a je také tvůrcem Únikové hry.

muzeum

V muzeu je rozmístěno téměř 300 QR kódů, pod kterými se ukrývají texty, fotky a videa. Skrze kameru mobilu se díváte do prostoru a věci se v něm rozpohybují a ožijí. Fungují tu také okna do historie. Pohledem ven přes telefon tak například uvidíte povodeň, která opravdu za domem kdysi řádila, barikády v ulicích či tank z roku 1945. Součástí je také spousta zábavy jako např. možnost udělat si ze svého obličeje slavný obraz složený z ovoce od Giuseppe Arcimbolda. „Návštěvníci si sami určují vlastní tempo, jak moc do hloubky témat a zajímavostí chtějí zajít. Na rozdíl od klasických muzeí jsou na zdech jen ty nejdůležitější výtažky těch nejzajímavějších témat. Tedy Fun Facts neboli „špeky”,“ dodává Michal Vála.

muzeum

odkaz na video https://www.youtube.com/watch?v=5JRLUKNIMFA

Křížovnické nám. 1, Praha 1 @storyofpraguemuseum

Otevírací doba:

Každý den 10:00 – 20:00

www.storyofprague.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Story od Prague, foto: Lucie Vítková