ijournal.cz

Fotka pro všechny smysly

red Zdroj: Canon 28.1.2022 Rady, tipy, názory

Nádherný dortík, úchvatný mix barevných salátů anebo návštěva v exkluzivní restauraci, chcete se pochlubit na Facebooku, anebo dokonce udělat z vlastní tvorby výtvarné dílo. Focení jídla je těžká disciplína, něco doženete výtvarným cítěním a někde budete potřebovat pomoc techniky. Profesionální fotograf Michal Tvrdík z Akademie focení Canonu sepsal pár tipů, jak pozvednout snímek klasického sacheru na umělecký kousek.

Foodstyling

Hrejte si s barvami – jedna výrazná bude stačit. Nevděčná je česká klasika, ale dá se jí pomoci. Svíčková je na fotce nejhezčí s terčíkem z brusinek, guláš zase s detailem z bylinek. A pokud nechcete zdůraznit veliké porce, foťte spíš drobné porce na velkém talíři. A poslední trik: vršte porci do výšky a nikdy nejděte za okraj talíře.

image foto


Čistota půl zdraví i dobré fotky

Drobky pryč! Čistý stůl i talíř je základ. Mistři foodstylingu přísahají na osvědčený trik: promíchejte jeden díl vody a jeden díl bílého octa, nastříkejte na talíř, poté otřete čistou utěrkou a vyleštěte. Ale pozor na blízké lesklé plochy – abyste neměli na fotce neměli i selfíčko na myčce nebo troubě.


Aby bílá bílá byla

Bílé talíře jsou v restauracích nejoblíbenější, bohužel na fotkách vypadají často fádně. Položte na ně příbor, ubrousek, posypte kořením. Určitě použijte korekci expozice, aby nádobí nechytlo šedý odstín. Abyste docílili nejlepších barev, nastavte si ideální vyvážení bílé – buď se spolehněte na automatiku, nebo zvolte konkrétní přednastavení dle teploty okolního světla. Vyšší modely umějí i ruční nastavení v Kelvinech. A když máte k dispozici ukládání do formátu RAW, zvolte RAW. Pak totiž barvy můžete přesně doladit v počítači na velkém monitoru.


Čas

Focení jídla sice není stres jako reportáž a nemusíte vystihnout ten nejlepší úhel jako u portrétu, ale přesto čas hraje roli. Horké jídlo vám zamlží objektiv, zmrzlina rychle taje, šlehačka postupně padá. V časopisech se spousta jídla fotí, až když jsou studená, kvůli barvám někde dokonce nejsou ani úplně hotová. Třeba pečené kuře vypadá nejlépe, když je upečené jen napůl a kůžička je opálená pistolí. To skutečně opečené je totiž scvrklé a maso se odtáhne od kostí. Ale klid, tak daleko to dojít nemusí, nefotíme přece na billboard.

dračí ovoce


Technika

Při focení jídla rozhodně využijete manuální nebo poloautomatický režim, pomůže, když si můžete hrát s clonou. Nastavte si proto fotoaparát na režim s prioritou clony (u Canonu AV) a nastavte co nejnižší číslo. Ostřete na nejzajímavější prvek jídla, díky malé hloubce ostrosti nebudou rušit ani objekty v okolí nebo za výlohou. Na výsledné fotce uvidíte nejvýrazněji právě dortík nebo malbu na kávě. Nefoťte moc zblízka, jídlo v širokém úhlu nevypadá dobře, udělejte krok nebo dva a „přitáhněte“ si ho. Právě tohle čarování odlišuje krásné fotky od těch obyčejných.


Budiž světlo

Pokud to jen trochu jde, foťte na přirozeném světle, venku před kavárnou nebo restaurací, koláč v létě na zahradě. Pokud to nejde a pokud na vás nikdo nebude zahlížet, pak si s sebou noste buď odraznou desku, anebo aspoň kus alobalu. Když už budete muset použít blesk, použijte odraz o strop nebo alespoň softbox pro měkké stíny.

světlo na skle


Seshora nebo z boku?

Jsou jídla, která nejlépe odprezentujete ve dvou rozměrech – pizza, koláč i latte art vypadají krásně při pohledu shora. Ale pokud chcete ukázat vrstvy v hamburgeru nebo lasagních, rozhodně foťte ze strany. Na focení shůry je vhodné pořídit malý stativ – buď tripod nebo gorilu s tvarovatelnými rameny. Pak můžete fotit na delší expozici – a ani vám nebude vadit nedostatek světla v restauraci.


Klidně i na celou zeď

Mobil máte po kapsách a vždy po ruce, ale ty nejkrásnější fotky uděláte se skutečným fotoaparátem. A nebojte se, budou lepší i s automatickým režimem. „Výhodou zrcadlovek i bezzrcadlovek jsou větší snímače, které zajistí kvalitnější snímky i za horšího osvětlení. Se slušným objektivem budete mít na fotkách mnohem více drobných detailů.“I s nejlevnějším „tělem“ a „pevnou padesátkou“, dohromady za cca 13 000 Kč uděláte skvělé fotografie. „Díky větší optice jste schopni docílit rozostřeného pozadí přirozeně optickou cestou – žádné softwarově nedokonale rozostřené pozadí např. mezi pramínky vlasů.“


Trocha akce

Ty nejlepší fotky vznikají z akce – zkuste poprosit kolegu, aby podržel lžičku, (naoko) krájel maso nebo naléval polévku. Lidský element ve fotce vtáhne diváka do děje, a i obyčejný vývar získá jiný náboj.

 kapka


Pokud byste měli záem se zdokonalit, navštivte kurzy Akademie focení ! Vybírat můžete na www.akademiefoceni.cz. Přinášíme také několik receptů, které jsme sami vyzkoušeli a můžeme jen a jen doporučit.  Tvořili jsme knedlíčky, závitky i fotky a se dařily jedna radost! Přesvědčte se!

 


Asijské omáčky

 

Sticky Glaze                                                            Sambal majonéza
200 ml rýžové víno                                                   300 ml majonéza kewpie
100 ml hoisin                                                           150 ml sambal manis
50 ml ústřicová omáčka                                          100 ml goma dresink
100 ml sweet chilli                                            Všechny ingredience smícháme a důkladně                                 
100 ml light soya                                               rozmícháme. Opatrně se sambalem, je pikantní
100 ml med                                                       dá se ručně odměřit na méně.
100 ml voda
½ čajové lžičky koření pěti vůní

Všechny ingredience smícháme v rendlíku a svaříme do požadované hustoty max 30´

 

Black Vinaigretteomáčky

120 ml light soya
40 ml rýžové víno
100 ml černý ocet
60 ml chilli olej
40 ml sezamový olej
2 lžíce třtinový cukr
½ lžičky pepře


Všechny ingredience odměřit do mixéru a 120 vteřin zprocesovat

 


Knedlíčky – Dim Sum – Siu Mai – Kanom Jeeb – Gyoza

používáme těsto na knedlíčky značky Gyoza Wrappers nebo Happy Belly vždy mražené po 300 g. Výroba knedlíčku – na ruku si dáme těsto dokola ho potřeme vodou, naplníme a vytvarujeme.

 

Vepřová směsbylinky

600 g mletá krkovice

25 g koriandr

50 g citrónová tráva

12 g česnek

sůl, pepř

Směs ručně prohněteme v míse se všemi ingrediencemi, koriandr i citrónovou trávu nasekáme na drobno do směsi.

 

Hovězí směs

maso600 g mletý hovězí krk/žebro

25 g koriandr
50 g citrónová tráva
12 g česnek
sůl, pepř

popř. domácí zelená kari pasta 80g-100g

Směs ručně prohněteme v míse, koriandr i citrónovou trávu nasekáme na drobno do směsi. V případě použití kari pasty ubereme česnek a pepř na půlku

 

Vegetariánská směszelenina

100 g shitake/ hlívá ústř.

200 g pekingské zelí

100 g mrkev

100 g jarní cibule

12 g česnek

sůl, pepř

Veškeré ingredience nakrájíme na jemno a orestujeme na pánvi na lžíci oleje. Po pěti minutách restování přidáme sůl, pepř a česnek. Směs restujeme dokud se nespojí v případě pomoci můžeme využít vejce.

 

Letní závitky

250 g krevety, hovězávitekzí, kachní prsa, tofu

150 g mango

150 g rýžových nudlí

100 g bylinek /máta, koriandr, bazalka/

150 g mrkve julliene

150 g avokádo

100 g sojové výhonky

50 g arašídy

10 ks rýžový papír

Nejprve si očistěte a nakrájejte zeleninu na hranolky, otrhejte bylinky, mango a avokádo na měsíčky.

Rýžový papír si namočíme v misce s vodou a necháme okapat. Položíme na pracovní plochu a skládáme měkké ingredience jako peřinku nato tvrdší a na závěr všechny bylinky. Závitek poté pevně stlačíme a rolujeme jako roládu, sushi. Krájíme na 4-6 ks dle pevnosti.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Canon