ijournal.cz

Michal Krysta získal jako první Čech stříbro v závodu Globe 5.80 Transat

red Zdroj: www.acrossthehorizon.cz 28.1.2022 Sport

Závod Globe 5.80 Transat na vlastnoručně vyrobených sportovních jachtách se konal vůbec poprvé v historii. Přihlášeno bylo okolo 30 závodníků, většina z nich však nestihla loď včas dokončit. Extrémní plavbu tak odstartovalo 6 jachtařů, ke kterým se připojil i hlavní organizátor závodu, Australan Don Mclntyre. Jako první do cíle dorazil třiatřicetiletý Švýcar Etienne Messikommer a 24 námořních mil za ním Čech Michal Krysta, který tím obsadil stříbrnou příčku.

 JK_20211028_ACROSS_THE HORIZON


Michal Krysta patří už několik let k všestranným sportovcům českého outdooru. Věnuje se extrémním štafetovým závodům, horolezectví, triatlonu, a jako jeden z mála Čechů se účastnil i extrémního paraglidingového závodu Red Bull XAlps. Za sebou má například prvovýstup v náročné himálajské stěně hory Changabang, nebo druhé místo z mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. S jachtingem začínal v šesti letech. „Úspěch v závodu pro mě znamená splnění jednoho z největších klukovských snů. Velký dík ale patří také hlavnímu sponzoru akce, společnosti NaturaMed a zejména mé partnerce, Kláře, pro kterou to bylo náročné období,“ říká Michal Krysta. Závod odstartoval 17. listopadu 2021 v portugalském Lagosu a do svého cíle na karibském ostrově Antiqua dorazil reprezentant teamu ProMan Plus 14. prosince, tedy po 26 dnech. Účast v závodu, včetně startovného na jednotlivých úsecích, vyšla sportovce na cca 2 mil. korun.

JK_20211219_ATH_ANTIGUA


Mezinárodní úspěch v extrémních podmínkách

Během závodu ujel Krysta denně v průměru 222 km při rychlosti 9,3 km/hod., přičemž maximální dosažená rychlost činila 31 km/hod. Kromě extrémních povětrnostních podmínek se dobrodruh potýkal také s nedostatkem jídla a spánku. Denně měl k dispozici pouhých 500 g potravin a průměrný čas tvrdého spánku se pohyboval jen okolo 30 minut, což je téměř na hranici fyzických, ale i psychických sil. Nejdéle byl Krysta beze spánku 96 hodin, tedy 4 dny. Nelze se ničemu divit. Na otevřeném moři, kde vlny v určitých úsecích dosahovaly až 5 metrů a vítr okolo 45 km/s mohou o přežití rozhodovat doslova vteřiny. Závodník musel být neustále na pozoru.

 JK_20211219_ATH_ANTIGUA


Atlantik pokořil na lodi z překližky

Třída lodí Globe 5.80 je zhotovena z překližky a závodníci si jachty vyrábějí svépomocí. Jachtu jménem Menawan stavěl Krysta v pronajaté dílně na Moravě, odkud pochází. Výsledkem bylo plavidlo o délce 5,7 m a šířce 2,24 m. V povětrnostních podmínkách Atlantského oceánu je téměř nepředstavitelné, že si loď na větších vlnách nebo při vyšších poryvech větru zachovala stabilitu. Krysta navíc závod absolvoval sólo, tedy bez podpůrného plavidla.

JK_ACROSS_THE_HORIZON 

Více na: www.acrossthehorizon.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.acrossthehorizon.cz