ijournal.cz

Dopřejte si hostinu v trávě

red Zdroj: Vitana 17.7.2022 Gastronomie

Léto je ideální příležitostí k pořádání pikniků. Jelikož nápadů, kam zajít a co dělat, nikdy není dost, přinášíme na takovou hostinu v trávě inspiraci. Ať už je to snídaně, oběd, večeře, či populární brunch, s blízkými a v přírodě si dobré jídlo vychutnáte dvojnásob. A co připravit, abyste netrávili půl dne v kuchyni? Základem je vždy svěží salát.

 

Pro všechny chody během dne je salát vždy dobrou volbou, ideálně ten míchaný. Snadno se připravuje stejně jako přepravuje. Jak na něj? Stačí si vybrat oblíbené ingredience, nakrájet je na požadovanou velikost, smíchat v míse a připravit si stranou zálivku na dochucení. A proč stranou? Aby při přepravě salát příliš nezměkl, je vhodné přidat zálivku až na poslední chvíli. Není nic horšího než povadlý salát. Saláty jsou totiž skvělé pro svoji svěžest, pestrost a křupavost.

 

Salát v hlavní roli

Zelenina, ovoce, maso, těstoviny, rýže, obiloviny… Saláty neznají žádná omezení, pokud jde o ingredience a množství. Pro recept přizpůsobený teplému počasí samozřejmě volíme sezónní produkty, jako jsou okurky, rajčata, papriky nebo chřest. Tyto potraviny v pestrém kabátku dodávají našemu tělu při stoupajících teplotách svěžest a vitamíny. Pokud je salát hlavní chod pikniku, neváhejte dodat slaninu, semínka a krutony.

 

Jak na zálivku?

Role zálivky je v salátu zásadní. Přidává se na poslední chvíli před jídlem, zeleninu krásně spojí a dochutí. Druhů zálivek je hned několik. Může to být jednoduše olivový olej s citronovou nebo pomerančovou šťávou, vynikající zálivku lze udělat také z majonézy nebo balzamikového octa. K dochucení přidejte čerstvé bylinky, například bazalku, koriandr, petrželku, nebo vezměte s sebou namíchané salátové koření. Pokud chcete ušetřit čas, sáhnout můžete už po hotových zálivkách. Na trhu je nabízí Vitana pod řadou Dáme salát.

 

Kam na piknik?

Až tohle všechno vymyslíte a zajistíte, zbývá už jen najít stinné místo na trávníku a rozprostřít krásný ubrus. Inspiraci na pikniková místa s grily najdete na stránkách grilujemevemeste.cz.

 

Tip pro vás:

V případě, že si nechcete lámat hlavu, co nakrájet a zamíchat, přinášíme vám inspiraci na salát a na už hotové zálivky a dresinky níže.

 

Zeleninový salát s hořčičným dresinkem, slaninou a slunečnicovými semínky

 

Suroviny:salat

400 g salátu dle preference

20 g cherry rajčátek

200 g anglické slaniny

20 g slunečnicových semínek

lžíce salátového koření Vitana

lžíce dijonské hořčice

½ lžíce vinného octa

sůl a pepř dle chuti

 

Postup:

Salát řádně propereme ve vodě a osušíme. Přidáme nakrájená rajčata a do křupava opečenou anglickou slaninu. V misce smícháme dijonskou hořčici, ocet a salátové koření. Vyšleháváme a postupně přiléváme olivový olej. Dresink nalijeme na salát a zdobíme opraženými slunečnicovými semínky.

 dresink

Dresinky Dáme salát:

Tyhle salátové dresinky oceníte pro jejich lehkost. Nejsou to žádné těžké omáčky, ale skvělí pomocníci pro dochucení masa, ryb či příloh, jako jsou brambory a zeleninové saláty. Vybírat můžete ze tří druhů, a to dresinku česnekového, chilli a francouzského.
Doporučená cena: 42, 90 Kč

zálivka 

Dáme salát zálivky tekuté:

Hotové a tekuté zálivky si zamilujete. Není s nimi žádná práce a balení stačí bohatě na velký rodinný salát. Vybírat můžete z medovo-hořčičné, balsamico, bylinkové a citronovo-bylinkové zálivky.
Doporučená cena: 22, 90 Kč

zálivka
Dáme salát zálivky suché:

Tenhle typ zálivek je perfektní při cestování. Nemusíte nic držet v lednici, jednoduše je stačí smíchat s olejem, vodou či jogurtem, který můžete koupit po cestě. Vybírat můžete ze zálivek caesar, francouzské, bylinkové, řecké, šopské a tzatziki.
Doporučená cena: 11,90 Kč

 

kořeníSalátové koření Vitana

Speciálně připravená směs sušených rajčat, červené papriky, česneku a vybraných bylinek určená k přípravě všech druhů zeleninových i těstovinových salátů. Je vhodná do jogurtových, majonézových i octových zálivek. Můžeme ji použít také při přípravě teplých těstovin nebo do omáček s rajčatovým základem.
Doporučená cena: 22,90 Kč

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Vitana