ijournal.cz

Breegy, Nadační fond Veroniky Kašákové a Oriflame hledají 16 tisíc padesátikorun na podporu projektu Restart

red Zdroj: Nadační fond Veroniky Kašákové, Oriflame 24.6.2021 Aktuality a pozvánky, Významné osobnosti, veřejné projekty

-        Naplánujte si na víkend výlet – ideálně symbolicky v délce 16 kilometrů.

-        Hledáme drobné dárce. Padesátikoruna měsíčně pomůže každému dítěti z dětského domova, které to potřebuje.

16 kilometrů pro dobrou věc, to je výzva breegy, Nadačního fondu Veroniky Kašákové a společnosti Oriflame na poslední červnový víkend. Alice Bendová, Hana Mašlíková, Jan Vojáček, Gabriela Soukalová a další vyrazí s dětmi z dětských domovů na výlety po celé České republice. Své tipy posílají dál, aby na podobný výlet, ať už jakkoli dlouhý, mohl vyrazit kdokoli. Cílem je propagovat drobné dárcovství, i padesátikoruna měsíčně může pomoci. A pokud se těch padesátikorun najde 16 tisíc, bude moci Nadační fond Veroniky Kašákové pomoci všem dětem, které to potřebují.

Spaziergang im grünen Wald

Do přírody vyrazí 26. června 11 dětských domovů. Kromě vychovatelů jim doprovod budou dělat i celebrity jako Alice Bendová, Hana Mašlíková, Jan Vojáček, Gabriela Soukalová a sama Veronika Kašáková. „Chceme upozornit na to, že z dětských domovů odcházejí mladí se spíše symbolickým příspěvkem 25 tisíc korun, který stačí tak na kauci k bydlení, přežít první měsíc. Většinou ale nevědí, jak zařídit základní praktické záležitosti, změnit trvalé bydliště, najít si práci, na koho se obrátit, když chtějí prověřit smlouvu. Už pátým rokem pro ně máme průvodce, kteří s nimi připravují plán na odchod z domova a jsou s nimi v kontaktu i po tom, co z domova odejdou. Jsou jejich záchranná síť. Takto jsme doprovodili už 130 dětí. Chtěli bychom ale asistovat všem dětem, které naši pomoc potřebují,“ přibližuje činnost průvodců Veronika Kašáková.

Veronika s dětmi.
Každý, kdo se přihlásí na breegy.cz, vyrazí na 16kilometrový výlet a zaplatí dobrovolné startovné, anebo se přihlásí k pravidelnému příspěvku, pomáhá Nadačnímu fondu Veroniky Kašákové. Přihodí tak k 500 000 Kč, kterým každoročně přispívá společnost Oriflame. 16 kilometrů není nijak velký cíl, říká ředitel společnosti Ivo Kalík. „Vzhledem k letošní situaci nemůže jít o hromadnou akci, ale výlet do přírody, byť jen rodinný nebo týmový, nám určitě zvedne náladu. Na našem profilu v breegy i na Facebooku sdílíme tipy na 16kilometrové výlety, určitě přibydou i tipy od našich fanoušků. Vyrazí i naše členky a členové, kterých je několik desítek tisíc. Kilometry budeme sčítat a jsme zvědaví, kolik kilometrů dohromady ujdeme. A zda jich bude 16 tisíc, stejně jako pravidelných dárců pro NFVK, což je náš cíl.“

Nová sociální síť breegy chce lidem a firmám usnadnit dárcovství. I malé, ale pravidelné příspěvky mohou pomoci těm, kteří neměli v životě tolik štěstí. „Přitom pro nás je to „jen“ jedno kafe. Spolupracujeme s většinou dobročinných organizací, ať už jde o děti, opuštěné psy nebo zdravotně postižené, najdete svůj srdíčkový projekt. A projektu vždy předáváme celou darovanou částku,“ vysvětluje Adam Pavelka z breegy. Kromě aplikace a portálu breegy přichází do veřejného prostoru také hashtag #nadobro, který doprovází všechny projekty, které breegy zaštiťuje. 

 Veronika s dětmi


Jak se zapojit? 

Jděte na www.breegy.cz a přihlaste se k účasti na Pochodu (www.breegy.cz/oriflame-pochod ). Můžete sledovat, kdo z vašich přátel se plánuje zapojit, případně získat tipy na další podobné vycházky. 

O posledním červnovém víkendu pak vyrazte, užijte si krásný den a sdílejte na breegy své zážitky z výletu s ostatními. Můžete přispět dobrovolným startovným, anebo se stát pravidelným drobným dárcem. I padesátikoruna hraje roli.

Tipy na výlet

Níže přispíváme první desítkou výletů, ale pojďme se inspirovat navzájem! Budeme rádi, když pod Pochod připojíte další tipy na oblíbené trasy. Anebo přihlaste kilometry nasbírané na nákupech. Každý kilometr a každý příspěvek se počítá!

 

Za symbolem Českého Švýcarska  (severní Čechy)

Pravčická brána, kterou najdete ve znaku Národního parku České Švýcarsko, je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Nejpohodlnější cesta, kterou zvládnou i děti školního věku, začíná na Mezní louce, odkud se po turistické značce, po vrstevnici dostanete až těsně pod ni. Krátký sportovní výšlap můžete odměnit na vrcholu v restauraci Sokolí hnízdo. Můžete se samozřejmě vrátit zpátky na Mezní louku, ale doporučujeme sejít do Hřenska a zde se nechat lodičkou dovézt romantickými soutěskami údolím Kamenice. Poslední část cesty je příkré stoupání, rozdělte si ji raději na víc etap. Celá trasa je zhruba pětihodinová a vede po dobrých a pečlivě značených turistických stezkách.

 

Údolím Bílé Opavy (severní Morava)

Trasa, která začíná v lázeňské obci Karlova Studánka, vede údolím řeky Bílé Opavy, známé pro krásné peřeje a malé vodopády. Celou tuto trasu kolem řeky je člověk obklopen lesem, občas překonává i dřevěné mosty a žebříky nad řekou. Najíst se můžete v chatě Barborka, nejnavštěvovanější chatě Jeseníků, nebo v Kurzovní chatě s nádherným výhledem na celé pohoří. Poslední naší zastávkou jsou Petrovy kameny, třetí nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, který zdobí skalní útvar vysoký sedm metrů a je odtud nádherný a přímý výhled na vrchol Praděd.

 

Za jihočeským mořem (jižní Čechy)

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je proto nazýván jihočeským „mořem“. V letech 1584–90 ho vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Můžete si dát okruh kolem rybníka anebo odbočit k dubu Emy Destinnové a sednout na autobus, který vás odveze zpět do Třeboně.

 

Bublající unikát (západní Čechy)

Kdo by neznal Soos? Procházka samotným rašeliništěm je nenáročná a zabere jen pár desítek minut, ale podívejte se i po okolí. Za návštěvu stojí návštěva důlní železnice Kateřina a s dětmi se určitě stavte v záchranné stanici nebo za daňky v nedaleké oboře Nový Drahov. Rozhlížejte se, vesnička Nový Drahov je od roku 1995 památkovou rezervací pro velmi zachovalý soubor lidové architektury. Po cestě uvidíte i zámek Starý Rybník nebo hrad Vildštejn a barokní kostel sv. Jana Křtitele. A vrátíte se zpátky k Soosu, parkovišti, ale také k Císařskému prameni, nejteplejšímu minerálnímu prameni (vhodnému ke konzumaci) u nás. 

 

Od nutrií až ke svatému Václavu (střední Čechy)

Na téhle trase vedoucí víceméně mimo silnice si přijde na své celá rodina. Zaparkujte v Čelákovicích a vydejte se podél řeky. Po cestě vás budou doprovázet roztomilé nutrie, ale zkuste odolat a nekrmit, nejde o původní druh a neměly by se přemnožit. Pohodlnou a klidnou cestou s řadou příležitostí k občerstvení se dostanete k lávce přes Labe, kterou přejděte a odtud už naberte směr Káraný a Stará Boleslav. Po hodině a půl dojdete ke kostelu svatého Václava z roku 1039. Stojí na místě, kde byl zavražděn sv. Václav. Znovu přejděte most a pomalu (otevřené, široké údolí Labe nelze neobdivovat) se začněte vracet do Čelákovic.

 

Za gotickými rytíři (jižní Čechy)

Hrad Helfenburk kousek od Bavorova patří mezi největší zříceniny v České republice. Gotický hrad pochází ze 14. století, založil ho rod Rožmberků a obdivovat můžete hlavně dobře zachovaný obranný systém dělových a obranných bašt.

 

S odměnou na konci (Praha)

Zkuste objevit pražskou přírodu! Zkuste vyrazit z Divoké Šárky, přes Horoměřice až do Únětic. Cesta je plná krásných výhledů, kamenných městeček. V Horoměřicích minete místní menhir a potěšte se výhledem z Kozích hřbetů. To už budete jen kousek od cíle cesty – Únětic a místního pivovaru, kde si můžete dát sladkou i hořkou odměnu.

   

Dávné ideály krásy (jižní Morava)

Vydejte se s námi do „rodiště“ Věstonické Venuše do Dolních Věstonic. Stačí zaparkovat v Horních Věstonicích a procházkou dojít k místu archeologických vykopávek u vodní nádrže Nové mlýny. Bývalo tam sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné a později i slovanské hradiště. Pro pořádný výhled si ale musíte dát trochu do těla a vystoupat na některý z okolních kopců, Sirotčí hrádek, Děvičky nebo na Pálavu.

 

Nakouknout k sousedům (jižní Morava)

Náš nejmenší národní park, Podyjí, i všemi meandry Dyje zařízlé do krajiny si můžete prohlédnout z Hardeggské vyhlídky. Zaparkujte v Horním Břečkově a zvolte turistickou trasu na rozhlednu. Z dřevěného altánu na 90metrové skále se otevírá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg. 

 

Za trilobity (střední Čechy)

Tentokrát zajeďte do Hřebečníků a vyjdete se na turistickou trasu ke Skryjským jezírkům, vodopádu a Podmokelskému mlýnu na Zbirožském potoce. Překvapí vás nejen krásné scenérie, ale u Podmokelského mlýna leží také světoznámé naleziště trilobitů, které zkoumal i věhlasný francouzský geolog Joachim Barrande.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Nadační fond Veroniky Kašákové, Oriflame