Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 8.Duben 2020
ijournal.cz

Vychází Poslední deník Květy Fialové, otevřená zpověď slavné herečky

red Zdroj: Nakladatelství ZEĎ 1.9.2019 Knihy

Poslední deník Květy FialovéKnižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubák, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. Pronikavě a bez příkras popisuje dobu, sebe i své slavné kolegy. A svěří se i s tím, co nikomu neřekla, ale nechtěla si to vzít na věčnost. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ zaměřené na chytrou literaturu s poutavými příběhy.

Krásná víla vznášející se vždy několik metrů nad zemí. Kouzelná dáma se zářícíma očima. Uštěpačná glosátorka, která i ty nejjízlivější poznámky pronášela s odzbrojující noblesou. Vyznavačka buddhismu, která svůj vysoký věk nosila jako drahý šperk. A možná i trochu manipulátorka a čarodějnice. Co z toho byla pravá Květa Fialová a co jen role, kterou před lidmi ráda hrála? I o tom vypráví kniha Poslední deník Květy Fialové.


Vyprávění bez servítků

„Paní Květa tu poprvé otevřeně a naprosto bez servítků odvypráví příběh svého života. Povídání je prokládáno jejími deníkovými zápisky a dopisy a paní Květa je v něm nejen velmi vtipná, ale i krutá, laskavá i cynická, velkorysá i nespravedlivá. Hlavně je ale nebývale autentická a pravdivá,“ říká autor knihy Josef Kubáník, herec Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

A Jan Pergler a Jan Dražan z Nakladatelství ZEĎ k tomu dodávají: „Rukopis Josefa Kubáníka nás oslovil od prvních vět. Podařilo se mu zachytit úžasný osud výjimečného člověka i měnící se dobu. Navíc tak dělá brilantním jazykem a způsobem, který čtenáře okamžitě upoutá a vtáhne. Po knížkách Poutník časem chaosu (rozhovor s Václavem Cílkem) či Na hranici života a smrti (rozhovory s nejslavnějšími českými lékaři) jde o další z řady knih, kde se naše nakladatelství věnuje silným osobnostem a jejích životním příběhům. I proto nás skvělá Josefova kniha okamžitě zaujala a s vydáním jsme vůbec neváhali.“

Josef Kubáník prožil v hereččině bezprostřední blízkosti čas od září 2008 až do jejího odchodu o devět let později. Jejich setkání bylo osudové a ve vzájemném vztahu oba našli to, po čem lidé tak často touží – přijetí, bezpečí, blízkost i inspiraci. „Paní Květa byla tenkrát krátce po 79. narozeninách a byla přesvědčená, že tak jako její maminka i sestra odešly z tohoto světa v 79 letech, odejde v tom věku i ona. Ale seznámili jsme se a oběma se od té chvíle začal život převracet naruby,“ líčí Josef Kubáník.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdní portrét Tornádo Lou

„Poměrně rychle jsme se navzájem stali zpovědníky. A paní Fialová mi říkala věci, o kterých nikdy veřejně nemluvila. Například to, jak to bylo opravdu s jejím tatínkem, že nezemřel na infarkt, jak vždycky tvrdila, ale násilnou smrtí. Popisovala vztah se svým výjimečným manželem Pavlem Hášou, ale přiznala i jeden milenecký poměr. Svěřila se i s tím, jak nahlížela na svoji profesi, na kolegy herce a na život vůbec. Byl jsem překvapený, že spousta věcí byla trochu jinak, než jak je znala veřejnost. A i o tom knížka Poslední deník Květy Fialové je,“ říká Josef Kubáník, jemuž herečka ukázala své deníky, které si psala od šestnácti let.

Z rodinného alba s manželem Pavlem Hášou a dcerou Zuzankou_foto archiv herečky

„Když paní Květa odešla, jak sama říkala, na nebesa, tak jsem ten poslední deník, který jsem už kvůli její nemoci napsal za ni, chtěl předat její dceři Zuzaně. A ona se zamyslela a řekla: „Nechtěl bys z toho všeho napsat knížku, aby lidé věděli, jaká máma skutečně byla a jak jsme ji znali jen my nejbližší?“ A pak mi to všechno secvaklo. Myslím si, že paní Květa chtěla, aby lidé poznali její osud. Nebyla to totiž ta trhlá herečka, ale neuvěřitelně silná a pozoruhodná žena,“ uzavírá autor Posledního deníku Květy Fialové.

S dcerou Zuzankou a pejsky__archiv herečky

Poslední deník Květy Fialové
, Josef Kubáník, 400 stran, cena 398 Kč. V září 2019 vydává nakladatelství ZEĎ.

www.facebook.com/knihyzed/

Video k přehrání ZDE 

Josef Kubáník

*1974, Uherské Hradiště

Vystudoval zlínskou Vyšší odbornou školu umění, dramatický ateliér. Působil v Městském divadle Zlín a od roku 1999 je v angažmá Slováckého divadla, kde zároveň pracuje jako tiskový mluvčí. Je držitelem herecké cenyNejvětší z pierotů. Zahrál si i v televizních seriálech Četnické humoresky, Podle práva, Ulice, Gympl s (r)učením omezeným, Ordinace v růžové zahradě II, Modrý kód, Krejzovi nebo Temný kraj, a ve filmech Pepa, Hanele.

Josef Kubáník_foto Kateřina Nosková

Květu Fialovou kdysi náhodou oslovil Josefův otec, který ji požádal o radu, jak by mohl zjistit, zda má jeho syn talent, protože se chce stát hercem: moudře mu tehdy odpověděla, že když se jeho syn bude chtít stát hercem, tak se jím stane.  A on mu v tom ani nepomůže, ani nezabrání. „A možná si někdy zahrajeme spolu,” dodala prorocky. A to se také stalo: poprvé se Květa Fialová s Josefem Kubáníkem objevili v roce 2010 na jevišti Slováckého divadla v Uherském Hradišti v inscenaci hry Harold a Maude, později spolu vystoupili ještě v inscenacích Oskar a růžová paní a Popel a pálenka. Sešli se i před kamerou v seriálu Gympl s (r)učením omezeným, kde Josef Kubáník vytvořil postavu lékaře Vaněčka, jenž Květu Fialovou ošetřuje coby babi Chmelíkovou. Za jevištní výkon ve hře Harold a Maude získala Květa Fialová cenu Thálie. Při jejím přebírání pak vřele děkovala i svému hereckému partnerovi Josefu Kubáníkovi…

Nakladatelství ZEĎ

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.

Nakladatelství má mj. exkluzivní práva na vydávání americko-izraelského spisovatele Tuvii Tenenboma, jehož vtipné a chytré „politické cestopisy“ Všechny jejich lži, Čau uprchlíci! a Chyťte Žida! se u nás okamžitě staly bestsellery.

Vedle knihy Poslední deník Květy Fialové, otevřené zpovědi slavné herečky, ZEĎ v současné době připravuje k vydání už čtvrtou knihu Tuvii Tenenboma, tentokrát z jeho cesty po Velké Británii a věnované tématu brexitu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Nakladatelství ZEĎ