Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 17.Říjen 2018
ijournal.cz

V Grévin se bude slavit s Karlem IV.

red Zdroj: Muzeum Grévin 11.5.2016 Aktuality a pozvánky, Výstavy

Muzeum voskových figurín Grévin pro své návštěvníky znovu připravilo další akci se speciálním programem. O víkendu 14. a 15. května se muzeum promění ve středověký svět, oslavující sedmisté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších Čechů v našich dějinách – císaře římského a krále českého, Karla IV.

Septembre 2014. Musée Grévin de Prague. 

V lobby muzea, které se nachází na půli cesty mezi Prašnou bránou a Staroměstským náměstím, bude k vidění spousta neobvyklých atrakcí. Oba dva dny víkendu 14. a 15. května, vždy od 10.00 do 19.00h se mohou návštěvníci každou hodinu těšit na šermířské souboje na život a na smrt v podání středověkých rytířů, které doprovodí autentická středověká hudba a tanečnice v dobových kostýmech.

Rodiny s dětmi jistě potěší možnost vyzkoušet si jak šerm, tak tanec na vlastní kůži. Šermíři i tanečnice se totiž promění v učitele a učitelky ve středověké dílně, ve které ochotně předvedou a ukáží, jak na správný výpad mečem či na středověké taneční figury.

Jednotlivá vystoupení bude celý den uvádět opravdový herold a prohlídky muzea voskových figurín budou tento víkend probíhat v doprovodu kostýmovaných průvodců. Pokud si budou návštěvníci chtít odpočinout od středověkého reje, mohou se občerstvit v lobby, která se po dobu víkendu promění v improvizovanou středověkou krčmu. Jako ze středověku bude i cena zlatavého moku, tedy piva, které se bude čepovat přímo z mnišských sklepů.

Další aktuální informace o oslavě narozenin Karla IV v muzeu voskových figurín Grévin naleznete na: https://www.facebook.com/GrevinPraha/

 

11 faktů o Karlu IV. aneb ,,Jakkoliv jest lidské nevěděti, přece jest ďábelské v nevědomosti setrvati.“

1. Pokřtěn jako Václav. Jméno Karel dostal až na francouzském dvoře.

2. Měl krevní skupinu 0.

3. Matku viděl naposledy ve 3 letech.

4. Byl 4x ženat .

5. Blanku z Valois si vzal již v 7 letech.

6. Měl celkem 12 dětí.

7. Naopak když si bral 16-ti letou Alžbětu Pomořanskou, bylo mu 47 let.

8. Ložnice Karla IV. a Alžběty Pomořanské na Karlštejně byly spojeny tajným schodištěm. Není tedy pravda, že by ženy na Karlštejn vůbec nesměly.  Byl jim pouze zakázán vstup do prostor s korunovačními klenoty.

9. Mnohokrát unikl jisté smrti. V roce 1331 přijel do Itálie a zdržel se na mši, jeho družinu mezitím otrávili jedem v jídle. Byl unesen piráty, když z Dalmácie plul do Itálie. Spolu s Janem z Lipé se mu podařilo uprchnout a zdárně dojet do Benátek.

10. Byl nejspíš 1. českým králem, který uměl číst a psát, mluvil 5 jazyky.

11. Během audiencí, kam mohl kdokoliv z lidu přijít za králem pro radu, pletl košíky.

____________

O Karlu IV:

Karel IV. byl syn Elišky Přemyslovny a českého krále Jana Lucemburského. Patřil mezi nejvýznamnější panovníky středověku, byl neobyčejně vzdělaný a inteligentní, jelikož plynně hovořil pěti jazyky. Císař byl také autorem nejvýznamnějšího říšského ústavního zákona Zlaté buly, který platil až do zániku Svaté říše římské roku 1806.

Jako český král proslul Karel především založením univerzity v Praze, která nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou kamenného Karlova mostu přes řeku Vltavu v Praze a hradu Karlštejna i mnoha dalšími počiny.

Více informací na:

Web: www.grevin-praha.com

FB: https://www.facebook.com/GrevinPraha

Instagram: https://www.instagram.com/grevinprague/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCoGRrcQBIaCNxYGnNF0LDUg

TripAdvisor: https://www.tripadvisor.cz/Attraction_Review-g274707-d6613370-Reviews-Grevin_Praha-Prague_Bohemia.html

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Muzeum Grévin