ijournal.cz

To nejlepší pro zdraví vašich dětí

red Zdroj: Specchiasol 18.10.2015 Krása a zdraví, Pro děti

Léčebné používání propolisu je známé už od 3. století před naším letopočtem. V posledních letech dochází k renesanci využívání extraktu z propolisu nejen z tradice, ale na základě výzkumu jednotlivých účinných složek a specifikace jejich účinků.

prevapis_junior_tabletyKonkrétně v pediatrii je propolis využitelný u často se opakujících respiračních infekcí, především horních a dolních dýchacích cest včetně oblasti středouší, přičemž vyvolavateli jsou různé typy bakterií a virů. Obecně lze říci, že viry častěji postihují horní cesty a bakterie dolní cesty dýchací. U infekcí předpokládaného bakteriálního původu se užívají antibiotika, ale je známo, že příliš časté a ne vždy opodstatněné užívání antibiotik významně zvyšuje odolnost mikroorganismů, a ve svém důsledku vede k neúspěchu léčby.


Odolnost vůči antibiotikům můžeme snížit zařazením propolisu E.P.I.D. do preventivního režimu. Včely, které jsou ve včelstvu určeny k produkci propolisu, sbírají na pupenech keřů a stromů lepkavou pryskyřičnou substanci, již posléze míchají s voskem, a působením včelích enzymů obsažených v produktech slinných žláz vzniká propolis. Včely jej využívají jako stavební a ochranný materiál, který „očišťuje“ jejich prostředí – především působí antisepticky, ničí patogenní mikroorganismy a chrání tím i včelstva před infekčními chorobami. Na tyto poznatky navázal odborný výzkum; v nedávné době byla vědecky prokázána řada prospěšných účinků propolisu. Například antivirový účinek propolisu je v některých případech silnější než u klasických antivirotik!

Propolis je považován za bezpečný, jeho užívání nebývá doprovázeno nežádoucími účinky, nicméně u osob přecitlivělých na některou jeho složku se může vyskytnout alergická reakce. A právě silný alergenní potenciál propolisu pozastavil jeho využití zejména v pediatrii.

junior_sirup_TUS_100ml prevapis_sirup Spray_prevapis_JuniorItalská firma Specchiasol
, výrobce řady přípravků s obsahem propolisu E.P.I.D., vyvinula první patentovaný postup, jehož cílem je radikálně snížit především obsah alergenní frakce při zachování přítomnosti aktivních látek, nositelů farmakologického účinku propolisu, bez použití chemických činidel tak, aby zůstal zachovaný „přírodní“ produkt. Účinky propolisu E.P.I.D. lze kombinovat s dalšími komponentami, především fytoterapeutickými, které působí synergicky s účinky propolisu, případně jeho působení doplňují. 

prevapis_junior_sackyItalský výrobce uvádí na český trh s léky řadu volně prodejných přípravků  Prevapis Junior, jež obsahují hypoalergenní extrakt z propolisu E.P.I.D. Jsou určeny především pro dětské pacienty s infekty horních dýchacích cest. V těchto přípravcích jsou v různých kombinacích obsaženy další komponenty (například extrakt z rakytníku, černého rybízu, echinacey, řepíku lékařského, myrty a eukalyptu), které zesilují protiinfekční účinek, respektive zvyšují rezistenci vůči infekcím. 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Specchiasol