ijournal.cz

Proč zařadit makový protein do svého jídelníčku?

red Zdroj: www.nasmodrymak.cz 22.11.2021 Gastronomie

Makový protein je velmi bohatým zdrojem minerálů přirozených pro mák, ze kterých významně vyčnívá vápník. Pouhé dvě polévkové lžíce makového proteinu v sobě obsahují průměrnou denní dávku vápníku danou pro lidský organismus. Používá se jako příměs do müsli, ovesných kaší, smoothies či do těsta na pečení. Makový protein příjemně voní i chutná, je vhodný do sladkých i slaných pokrmů.

Makový protein vzniká ze sekundární suroviny lisování – z výlisku. Obsahuje cenné minerály a vlákninu. Oproti celým semenům je jednak obsah cenných látek koncentrovanější a lépe stravitelnější a také se sníženým obsahem tukové složky. Ocení ho všichni příznivci FIT a RAW stravy, dobré kuchyně, celiaci, vegani, nemlékaři, sportovci i nesportovci. Je vhodný i při redukci váhy a stavbě svalové hmoty.

TIP: Vyzkoušejte makový protein od Bohemia Olej, který je vyroben z Českého modrého máku.

 

Semínkové proteinové tyčinky 

Jestli rádi uzobáváte semínka všech druhů, tento recept je dělaný přímo pro vás. Variabilita je téměř neomezená, recept rychlý a výsledek nad očekávání dobrý. Díky vybraným ingrediencím si na tyčkách pochutná opravdu každý. Kombinace arašídového másla a jemné makové chuti proteinu se navíc k sobě chuťově hodí.

Recept

4 ks       
15 minut + čas na ztuhnutíSemínkové proteinové tyčinky

 

100 g ovesné mouky 

2 lžíce makového proteinu 

100 g arašídového másla 

70 g medu

3 lžíce mandlového mléka 

1 hrst oblíbených semínek 

 

Tento recept je velice jednoduchý a hlavně velmi rychlý. Všechny ingredience, kromě semínek, ručně smíchejte v kompaktní těsto. Semínka nasypte na dno formy (budou sloužit jako ozdoba po překlopení) a na ně upěchujte hotové těsto. Tyčinky nechte ve formě pár hodin zchladnout.

 

Malinové proteinové tyčinky 

Mák a maliny? Pro někoho možná nezvyklá kombinace. Jemně kyselé maliny však dodají tyčinkám ten správný šmrnc. V tomto receptu se makový protein nepoužije do těsta, ale k obalení.

Recept

4 ks       
15 minut + čas na ztuhnutíMalinové proteinové tyčinky

 

150 g mandlové mouky 

3 lžíce malin sušených mrazem 

40 g makadamového másla

2 lžíce medu 

4 lžíce mandlového mléka 

3 lžíce makového proteinu na obalení 

 

Smíchejte veškeré ingredience, kromě proteinu. Vzniklé těsto upěchujte do formiček a nechte ho 15 minut ztuhnout v lednici. Následně tyčinky z formiček vyndejte a začněte je obalovat v makovém proteinu. Hotové tyčinky můžete ještě dozdobit zbylými malinami. Všimněte si, že po rozkrojení tyčinky je vidět obsah malin i uvnitř, těsto tak není jen o makovém proteinu, ale také o malinách, které se s ním krásně snoubí.

 

Čokoládové proteinové tyčinky 

Čokoláda zlepšuje náladu a povzbuzuje. Makový protein obsahuje velké množství vápníku. Už jenom tyto dvě ingredience dělají z „čoko“ tyčky nerozlučnou dvojku.

Recept

5 ks       
30 minut + čas na ztuhnutí

 

100 g ovesné mouky Čokoládové proteinové tyčinky

30 g makového proteinu 

2 lžíce kokosu

80 g arašídového másla 

1 lžíce javorového sirupu

10 lžic kokosového rostlinného mléka 

3 lžičky kakaa na vaření 

+ hořká čokoláda na polití

 

Poslední, třetí recept na tyčinky z makového proteinu má opět stejný postup jako ty předchozí. Ingredience smíchejte v kompaktní těsto, naplňte do formiček a nechejte 30 minut ztuhnout v lednici. Mezitím si ve vodní lázni rozpusťte kvalitní hořkou čokoládu, kterou následně využijete k polití ztuchlých tyčinek z lednice. Hotové tyčinky pokládejte na pečicí papír a uložte je zpět do lednice, dokud čokoláda neztuhne.

Proteinové tyčinky jsou skvělou svačinou při cvičení, na výlety nebo jako rychlé doplnění energie do práce. Semínková tyčinka s makovým proteinem zklidní náročný den. Malinová připomene svojí chutí letní dny a čokoládová tyčinka přijde vhod při hříšné sladké chvilce. Výroba není vůbec náročná a tyčinku budete mít do pár minut na talíři.

 

Makové lívance se špenátem, nivou a ořechy

Lívance můžete snídat, obědvat i večeřet. Navíc jsou univerzální a chutnají na slano i na sladko. Tyto jsou extra makové, obsahují jak makový protein, tak i makový olej. Kdyby bylo máku i tak málo, můžete si je semínky i posypat.

Recept

4 osoby
45 minut 

 

na těsto:Makové lívance se špenátem, nivou a ořechy

250 g hladké mouky                                       

50 g makového proteinu 

1 prášek do pečiva 

1 špetka soli 

2 lžíce makového oleje 

2 vejce

300 ml mléka 

 

na špenát a dozdobení:

4 stroužky česneku 

1 lžíce oleje 

250 g čerstvého špenátu

200 g Nivy 

hrst vlašských ořechů

sůl, pepř, olej na smažení

Veškeré ingredience na těsto smíchejte za pomocí mixéru, dokud se vše nespojí (nelekejte se, těsto je poměrně hutné).  Lívance osmažte z obou stran na rozpálené pánvi s trochou oleje. Hotové lívance si zatím nechte stranou a můžete se pustit do špenátu. 

Oloupejte česnek a pokrájejte jej na tenké plátky. Plátky česneku osmahněte na trošce oleje, přidejte sůl, pepř a nakonec stáhněte plamen na úplné minimum a přidejte špenát. Až vám špenát zavadne, odeberte ho z ohně a naservírujte na lívance. Na vrchu posypte lívance ještě nadrobenou nivou a ozdobit je vlašskými ořechy. 

TIP: Těsto na lívance lze použít i na sladký recept. Hotové lívance můžete dochutit například domácí marmeládou, jogurtem a ovocem. 

 sladké lívance


Mlsání od teď nebude jen pro oko krásné, ale i zdravě chutné. Pokud máte rádi mák, vyzkoušejte další makové recepty na www.nasmodrymak.cz, kde najdete i informace o naší tradiční plodině – modrém máku.

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.nasmodrymak.cz