ijournal.cz

Prevence cestovatelských průjmů: probiotické „žvýkačky“ a šest „O“

red Zdroj: archiv 13.8.2018 Krása a zdraví

Zájem Čechů o zahraniční rekreace každým rokem stoupá. Ze statistik ČSÚ vyplývá, že rekordní byl rok 2017, kdy se do ciziny vydala alespoň na jednu dovolenou třetina českých turistů. Cestování je zábavné, obohacuje život a znamená příjemnou změnu, ale jiné prostředí a kontakt s novými bakteriemi může přinést i „horké chvilky“.

K nejčastějším potížím na cestách patří takzvané dyspepsie, které se projevují například nadýmáním či pálením žáhy. Ale podle SZO zaskočí polovinu Evropanů v zahraničí střevní příhoda, která má z 90 % charakter cestovního průjmu. Příčinou bývá infekce, cestovní stres, únava, ponocování, nepravidelný režim a nezvyklá strava. Potíže se objevují nejčastěji třetí až čtvrtý den pobytu, někdy později (podle inkubační doby patogenu), a mohou vás postihnout i po návratu domů: „Takzvané cestovní průjmy probíhají bez teploty a stav nenutí pacienta být na lůžku. Obvykle odezní během šesti až osmačtyřiceti hodin po podání léků. Doporučuji vyhnout se přípravkům tlumícím činnost střev. Vhodné a bezpečné jsou některé preparáty, které na sebe vážou toxiny ve střevě, například živočišné uhlí, ale můžete užívat i probiotika upravující složení střevní bakteriální flóry,“ vysvětluje gastroenterolog MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Nepodceňujte vybavení cestovní lékárničky

Na střevní potíže trpí nejvíce malé děti, osoby s chronickým onemocněním trávicího traktu nebo oslabenou imunitou, ale mohou potrápit každého. V „gastro“ lékárničce by vám proto neměly chybět střevní adsorbenty, střevní dezinfekce, rehydratační směsi ani probiotika. Ta se totiž osvědčují nejen při léčbě antibiotiky, ale také při napadení nebo přemnožení zažívacího traktu patogenními bakteriemi na zahraničních cestách. Jako prevenci proti cestovatelskému průjmu je potvrdila řada vědeckých studií.

BioGaia_tablety

Probiotika jsou k dostání jako doplněk stravy v různých formách. Vůbec nejpopulárnější jsou žvýkací tablety s jahodovou příchutí BioGaia, které oceňují nejen děti od tří let, ale i dospělí. Dají se polykat, cucat i žvýkat. K udržení přirozené rovnováhy střevní mikroflóry stačí denně jedna „probiotická žvýkačka“ obsahující sto miliónů živých bakterií Lactobacillus reuteri Protectis.




A pokud budete zároveň dodržovat šest „O“ (obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit), nebo se řídit známým „Boil it, peel it, cook it, wash it or forget it! “ (Vařte, oloupejte, omyjte, nebo na to raději zapomeňte!), pak se cestovatelského průjmu rozhodně nemusíte obávat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: archiv