ijournal.cz

Podnikání v Praze vévodí centrum pro léčbu cukrovky a restaurování kachlových kamen

red Zdroj: www.firmaroku.cz, www.zivnostnikroku.cz 29.10.2021 Významné osobnosti, veřejné projekty
V Hlavním městě Praze zvítězila a IBM Firmou roku 2021 se stala společnost DiaVize, která provozuje moderní centrum pro léčbu diabetu a endokrinologických onemocnění. Mezi živnostníky příběhem zaujala a titulem MONETA Živnostník roku 2021 Hlavního města Praha se může pyšnit Sylva Antony Čekalová, která se věnuje restaurování historických kachlových kamen.

 vítězka Praha


„Myslím, že stát se restaurátorkou kachlových kamen mi bylo souzeno. Ke keramice jsem se dostala neplánovaně, spíše náhodou, ale hlína si mě okamžitě podmanila,“
říká vítězná živnostnice Sylva Antony Čekalová. Když se poprvé dotýkala historických kachlů, věděla, že našla svou profesi. Po deseti letech působení v atelieru Evy Symonové získala vlastní licenci k restaurování uměleckořemeslných kulturních památek z keramiky. Restaurování vnímá jako řemeslo spíše než umění, a především jako pokornou službu historické památce. Velká část práce probíhá přímo na památkových objektech. Práce zahrnuje vše od provedení restaurátorského průzkumu, sepsání záměru restaurování, přes odborné rozebrání kamen, restaurování jednotlivých poškozených kachlů, výrobu nedochovaných částí originálů i celých chybějících kachlů až po opětnou stavbu zrestaurovaných kamen a zhotovení závěrečné zprávy dokumentující všechny provedené práce. Velkou výzvou a úspěchem byla rekonstrukce tří renesančních kamen z archeologického střepového materiálu pro hrad Veliki Tabor v Chorvatsku. Prestižní a krásná byla práce na restaurování několika kamen ve starém královském paláci na Pražském hradě.

„Myslím, že z konkurence pražského kola pro mě není překvapením, že se vítězem stala paní Čekalová. Její nadšení pro práci a zapálení pro její profesi může být pro mnohé velkou inspirací,“ okomentoval vítěze porotce Vladimír Vomáčka z MONETA Money Bank.

foto z vyhlášení

Stříbro bere Hana Šindlerová, která vyrábí džemy a marmelády. Třetí příčku obsadila Alice Kavková vyrábějící moderní deskové hry.

Hlavním cílem založení vítězné firmy DiaVize bylo poskytnout pacientům integrované zdravotní služby a minimalizovat dopad nemoci na jejich život. „Přizpůsobujeme léčbu na míru individuálním potřebám pacientů, stanovujeme optimální dosažitelné cíle, a především učíme pacienta, jak jich dosáhnout, aby ho nemoc co nejméně omezovala,“ říká ředitelka Petra Králová. Vzorem jsou obdobná pracoviště zejména v Nizozemsku a USA, která dosahují vynikajících medicínských výsledků i spokojenosti pacientů. Jednou ze základních charakteristik pracoviště je, že lékaři vykonávají pouze tu práci, kterou nemůže udělat nikdo jiný, tedy zhodnocení stavu pacienta, rozhodnutí o léčbě a navození a udržení důvěry pacienta. Vše ostatní, tedy administrativa, zjišťování vybraných dat a podobně, je delegována na plně kvalifikovaný zdravotnický personál. Nedílnou součástí komplexní péče, která přispívá k dosažení optimální kompenzace diabetu, a předchází tím komplikacím s diabetem spojených, je edukace. Edukátor prochází s pacienty jednotlivé potraviny, učí je, jak číst etikety, na co si dávat při výběru pozor, doporučuje vhodné potraviny, upozorňuje na záludnost některých potravin s označením DIA.

Petra Králová

„Společnost IBM je známa inovacemi, kterými pomáhá měnit svět. Inovace se dají dělat v každém oboru, čehož důkazem je i vítěz pražského kola, a to svými inovacemi v přístupu k pacientům, lidskosti, novým metodám i svým výsledkům,“ zhodnotil volbu David Palinkáš z IBM Česká republika.

Druhé místo mezi firmami získala společnost 2MAD věnující se návrhu interiérů, rodinných domů a komerčních staveb. Bronzový stupínek patří společnosti Born Digital, která se zabývá využitím umělé inteligence a digitalizace.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje živnostníky, kteří dokázali v podnikání překonal nejrůznější nástrahy osudu, a přeci to nevzdali a pracují dál, zvítězil a toto ocenění v Praze získal Michal Zahradník, který vyrábí foukané sklo nad kahanem.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2021 a MONETA Živnostník roku 2021 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

„V uplynulých měsících jsme museli všichni čelit nepoznaným výzvám, a to jak v osobním, tak profesním životě. Už dnes je více než zřejmé, že dopady po koronakrizi budou znatelné. Proto je důležité, aby malé a střední podnikání mělo silné základy a podnikatelé se byli schopni přizpůsobit nové situaci. Z toho důvodu je podpora tohoto segmentu nezbytná. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění podnikatelů i živnostníků ze všech koutů republiky, kteří se snaží neusnout na vavřínech a dělají maximum pro své podnikání i své okolí. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

 

IBM Firma roku 2021 Hlavního města Praha:

1. DiaVize s.r.o. – moderní centrum pro léčbu diabetu a endokrinologických onemocnění (Praha 4)

2. 2MAD s. r. o. – návrh interiérů, rodinných domů a komerčních staveb (Praha 8)

3. Born Digital s.r.o. – využití umělé inteligence a digitalizace (Praha 5)

 

MONETA Živnostník roku 2021 Hlavního města Praha:

1. Sylva Antony Čekalová – restaurování historických kachlových kamen (Praha 4)

2. Hana Šindlerová – výroba džemů a marmelád (Praha 1)

3. Alice Kavková – výroba moderních deskových her (Praha 4)

 

MONETA Živnostník roku Srdcař 2021 Hlavního města Praha:

Michal Zahradník – výroba foukaného skla nad kahanem (Praha 4)

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.firmaroku.cz, www.zivnostnikroku.cz