ijournal.cz

O krajku se musíte umět starat

red Zdroj: Fashion Days 6.6.2014 Móda, obuv, doplňky

Krajku můžeme najít téměř kdekoliv – ať už v podobě samotného materiálu či jako ozdobu na šatech, sukních, blůzkách i límečcích nebo třeba v klasickém použití na spodním prádle. Alespoň jeden krajkovaný kousek má doma snad každá z nás. Proto jsme se o tomto módním fenoménu rozhodli zjistit více od konzultantky Fashion Days, Elišky Kadlecové. Víte, jaké jsou druhy krajky, jak o ně správně pečovat a odkud se krajka vlastně vzala?

Fashion_Days_Guess_spodni_pradloNení krajka jako krajka

Krajky můžeme posuzovat podle mnoha různých úhlů pohledu, jedním z nich je třeba tradiční technika výroby – podle níž se jmenuje například vyšívaná ‚madeira‘. Nejužitečnější je však rozlišení podle materiálu, ze kterého je krajka vyrobená. Ty kvalitnější jsou z čisté bavlny nebo lnu, ty méně kvalitní pak obsahují nejrůznější příměsi, nebo jsou rovnou celé utkány ze syntetického materiálu, který jednak nevypadá dobře, jednak podstatně méně vydrží, což platí i tehdy, je-li součástí krajky elastan, který jí sice dodává pružnost, po čase se však narušuje a jeho potrhaná vlákna se často třepí ven.

Péče o krajku

Bez ohledu na materiál mají všechny krajky jedno společné. Vyžadují velmi jemnou péči. Prát by se měly v ruce, případně v programu na jemné prádlo, nejlépe ve speciálních ochranných síťkách. Co se pak týče žehlení, opět záleží na materiálu, lněná a bavlněná krajka žehlením krásně změkne a vytvaruje se, ta syntetická se může spálit a nenávratně poškodit.

Dříve vyráběna ručně

Ačkoliv je krajka žhavým trendem posledních let, její historie sahá hluboko do minulosti. Svůj rozmach zaznamenala v 16. století v Itálii, Španělsku, Belgii, Francii i u nás. Tehdy se ještě vyráběla ručně šitím nebo paličkováním. Právě pro velmi časově náročnou výrobu se ve své době stala symbolem bohatství. Zajímavostí je, že ačkoliv se dnes krajka vyrábí strojově a vidíme ji doslova na každém rohu, ručně šitá krajka se přesto uchovala jako umělecká rukodělná textilní technika.

Fashion_Days_

Fashion Days ve spolupráci s Eliškou Kadlecovou v rámci Fashion Days Fashion Academy.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Fashion Days