ijournal.cz

Nový podnik ROYAL navrací do Prahy jedinečnou atmosféru První republiky

red Zdroj: Royal 12.6.2014 Společenské akce a události

Nový multikulturní podnik ROYAL  se slavnostně otevřel na pražských Vinohradech v prostorách Maceškova paláce, tedy v budově, kde dříve sídlilo legendární kino Bio Illusion. Vůbec prvním kinem v místě bylo kino Maceška založené již v roce 1929 velkouzenářem Emanuelem Maceškou.

ROYAL

Součástí ROYALu je i výstava s předměty hereckých hvězd První republiky.

Prostory prošly rozsáhlou rekonstrukcí, aby byly navráceny do podoby z doby svého vzniku. Autentická atmosféra První republiky je doplněna moderními prvky. Originální koncept ROYALu nabízí spojení kulturního a gastronomického zážitku. Přes den bude sloužit jako kavárna s vybranými druhy kávy, čaje a francouzskými dezerty. Večer se promění v kino, divadlo či koncertní síň s prvorepublikovým šarmem. V rámci bohatého programu se diváci mohou těšit například na promítání němých filmů s živým hudebním doprovodem či tematické filmové večery doplněné ochutnávkou lahůdek z lokality vztahující se k filmu. Jedním z témat bude večer s filmem Velký Gatsby doplněný živý hudbou a šampaňským. Mezi oblíbené programy bude jistě patřit i promítání spaghetti westernu Tenkrát na západě s živou harmonikou a nezbytným špagetovým cateringem.

Radka Fišarová při vystoupení

Radka Fišarová při vystoupení

Jiné večery budou vyplněny hudebním a pěveckým vystoupením, speciální show pro ROYAL připravuje také známé akrobatické duo DaeMen. Jejich vystoupení bude hlavním bodem podzimní části sezóny. Pro návštěvníky je plně k dispozici bar a občerstvení, takže si mohou vychutnat delikátní večeři či sklenici vína i v průběhu představení.

Royal foae

Royal foae

Za projektem stojí francouzský podnikatel Jean-Christophe Gramont, který žije od roku 2003kromě Francie a USA střídavě také v Praze. Na rekonstrukci po odborné stránce dohlížela scénografka a interiérová designérka Renata Slámková.„Na podobný podnik jsem narazil při svých cestách Argentinou. Uvědomil jsem si, že by exkluzivní spojení kulturního zážitku se špičkovou gastronomií slušelo i Praze. Prostor Maceškova paláce je navíc velmi jedinečný sám o sobě – má úžasnou historii, je to tradiční místo setkávání již více než osmdesát let,“ vysvětluje Jean-Christophe Gramont,„za poslední roky se ho ovšem nedařilo udržet při chodu. My to chceme změnit a prostor zařadit mezi přední vyhledávaná místa nejen rezidenty Prahy, ale i turisty z celého světa.  Jsem šťastný, že se rekonstrukce povedla a že můžeme dnes zahájit novou etapu pod názvem ROYAL.“

Manželé Veronika a Jean-Christophe Gramontovi

Manželé Veronika a Jean-Christophe Gramontovi

 

„Při práci na seriálu První republika jsem si toto období úplně zamilovala, takže jsem nadšená, že se povedlo obnovit původní prostor z roku 1929 právě na Vinohradech. Je pro mě čest být přítomná při slavnostním otevření,“ řekla po přestřižení pásky herečka Veronika Arichteva.

ROYAL13

Kavárna bude otevřena každý den od 11 do 23 hodin. Kromě nabídky směsí káv arabikas bio certifikací se mohou milovníci tmavého moku těšit také na speciální kávu ROYAL, která byla upražena pouze pro tento podnik. Jedná se o směs odrůdové kávy z Brazílie, Kolumbie a Etiopie. Nápojové menu doplní lahodný čaj Kusmi se 140letou tradicí na trhu. Značka přesně vyjadřuje koncept ROYALu – spojuje tradici a historii s moderními prvky. Nápoje budou servírovány v historickém nádobí, jehož hlavní část tvoří servis z karlovarské porcelánky. Budou podávány originální dezerty: mandlovo-čokoládový dort ROYAL a také svěží vanilkový dort Masaryk podle původní prvorepublikové receptury cukráře Nosála, jenž s ní vyhrál soutěž v přípravě dortu pro prezidenta Masaryka v roce 1929.Večerní představení si mohou návštěvníci vychutnat v dokonalé symbióze s tradičním šampaňským značek Moet, Veuve Clicquot či Dom Perignon, nebudou chybět francouzská vína a vintage whiskey.

V prostoru bude pro návštěvníky taktéž připravena výstava s předměty patřícími hvězdám filmového plátna První republiky a následujícího období. Mezi nejvzácnější exponáty patří hodinky herečky Zity Kabátové s jejím jménem. Kabátová měla k prostoru osobní vztah – po skončení herecké kariéry působila několik let jako ředitelka kina Bio Illusion, které tehdy promítalo hlavně filmy pro pamětníky. Dále si mohou návštěvníci prohlédnout například její vějíř ze pštrosího peří, černý proužkovaný oblek herce Svatopluka Beneše, klobouk Adiny Mandlové či kabelku Nataši Gollové. Muzeum je zdarma k dispozici v otevírací době kavárny i při večerních představeních.

„Tato budova je důležitá nejen pro naši rodinu, ale hrála také svoji roli v kulturním a společenském životě Prahy a Královských Vinohrad na konci dvacátých let až do druhé světové války,“ sdělil Jaromír Maceška, vnuk Emanuela Macešky. „Jsme rádi, že se pan Gramont rozhodl pokračovat v tradici tohoto magického místa a přenesl tento palác do dvacátého prvního století,“ dodal Martin Maceška, zakladatelův pravnuk.

Pan Jaromír Maceška, vnuk zakladatele Maceškova paláce, s doprovodem

Pan Jaromír Maceška, vnuk zakladatele Maceškova paláce, s doprovodem

Podrobnější informace k podniku, programu či možnost rezervace naleznete na www.leroyal.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Royal