ijournal.cz

Konec vánočním úrazům! Jehličí, prskavky ani skleněné ozdoby vás nerozhodí

red Zdroj: foto: archiv 18.12.2014 Rady, tipy, názory

Vánoce jsou sice jedny z nejkrásnějších svátků v roce, kdy se řada z nás těší na pohodu a odpočinek s rodinou nebo na sledování pohádek, ale na druhou stranu skýtají i rizika. Když pomineme hádky nad dokonalým úklidem nebo nevhodně zvoleným vánočním dárkem, měli bychom věnovat pozornost i dostatečné opatrnosti a péči o naše zdraví. Právě o Vánocích totiž pohotovosti zaznamenávají řadu drobných i středně těžkých úrazů. Zjistěte proto, jaká rizika vám hrozí a jak se jim vyhnout.

Drobné úrazy – škrábance a lehká kožní poranění

Mezi úrazy, kterým asi nikdo z nás úplně neunikne jsou drobné kožní poranění nebo škrábance. Stačí jen trochu neopatrně zdobit vánoční stromek – pořezat si ruku o prasklou vánoční ozdobu, píchnout se o jehličí či háček na ozdobu, ale třeba také se škrábnout o nůž, například při krájení vánočky, a poranění je na světě. Sice nad tímto typem zranění můžeme spíše mávnout rukou, ale odborníci doporučují opak. I tato dobrá poranění je třeba ošetřit a nemusí se hned jednat o náplast. V takovýchto případech dokážou pomoci i bariérové krémy (např. 2Derm), které je vhodné na postižené místo aplikovat ihned po poranění. Kůže se tak díky tvorbě náhradní kožní bariéry může hojit a zacelit, nehledě na to, že kožní bariéra není v chladném ročním období na škodu, protože dokáže také zabránit unikání vláhy z pokožky.

2Derm_REHA_special

Střední úrazy – popálení a řezné rány

Holčička_u_stromkuZnáme to asi všichni. Jedno neopatrné zapálení svíčky, nešťastný dotek ještě horké prskavky, nešikovnost při lití olova, případně řezná rána při porcování kapra a dalších vánočních dobrot. Ale ani tato nepříjemná poranění nám ještě chod Vánoc nemusí narušit. Pokud silně nekrvácíme, můžeme si ještě pomoci vlastními prostředky v pohodlí domova. Pro tato znatelnější poranění jsou při ošetření doporučovány rehabilitační přípravky a krémy, které místo poranění znecitliví, působí protizánětlivě a dokáží ránu i stáhnout a zacelit. Hodí se například bariérové krémy určené pro řešení akutních stavů, které by nám neměly v domácí lékárničce chybět (např. 2Derm REHA). Vhodné je také ránu okamžitě nezalepovat a nechat ji takzvaně dýchat.

Těžší úrazy – hlubší řezné rány a krvácení

Tak jako každý rok, zřejmě ani letos se někteří z nás nevyhnou těžším poraněním. V některých případech stačí větší pozornost, například při porcování kapra nebo přípravě pokrmů, někdy jsou však zranění způsobena nezodpovědností, jako například zacházení se silvestrovskými petardami apod.

V případě, že dojde k těžšímu zranění, vyznačující se například masivnějším krvácením, které neustupuje, je v tomto případně vhodné urychleně navštívit pohotovost. Lékaři zpravila poraněné místo vydesinfikují, sešijí několika stehy a zajistí obvazem. Jiný zásadnější zdravotní problém už může nastat například na základě poranění při odpalování silvestrovských petard. Lidé bohužel často nakupují na různých tržištích, kde nemají jistotu ani informaci o bezpečnosti zakoupené zábavní pyrotechniky. Dalším problémem je pak neopatrné zacházení s pyrotechnikou, které často probíhá i pod vlivem alkoholu. Při těchto zranění však bohužel dochází k největšímu ohrožení zdraví, zejména prstů, jako jsou popáleniny 2. – 3. stupně, někdy dokonce amputace posledních článků prstů. Zde už je přivolání odborné pomoci nutností. Proto by si měl každý před nákupem pyrotechniky rozmyslet jakou, kde a hlavně proč kupuje.

Šest bodů, jak předejít vánočním úrazům

  1. Maximální opatrnost při zdobení stromku, vaření, ale i při dodržování tradic (zapalování svíček, lití olova)Skleněné_ozdoby
  2. Při krájení je třeba mít vždy přehled, kde se nachází hrot nože a kde naše ruka
  3. Mít pečlivě vybavenou domácí lékárničku – náplasti, bariérové krémy (např. 2Derm), obvazy, desinfekce
  4. Zábavní pyrotechniku nekupovat na tržištích a nechat se seznámit s její bezpečností
  5. Být pečlivě seznámeni se způsobem využití a odpalování pyrotechniky
  6. S pyrotechnikou nikdy nezacházet pod vlivem alkoholu

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: archiv