ijournal.cz

Komáři: nejen otravní, ale hlavně nebezpeční společníci letních dovolených u nás i v zahraničí. Co vše nám od nich hrozí?

red Zdroj: animalhealth.bayer.cz 14.5.2017 Fauna a Flora, Rady, tipy, názory

Ať už zůstáváte v létě ve své domovině nebo se chystáte přes hranice, nechtěnou společnost vám budou dělat zejména klíšťata, komáři a další bodavý hmyz. Zatímco u klíšťat si rizika s možným přenosem onemocnění už lidé částečně uvědomují, komáři zatím jejich větší pozornosti unikají. Zdravotní rizika od bodavého hmyzu přitom hrozí nejen nám, ale i našim domácím mazlíčkům. Zejména pokud lidé cestují se psem do jihoevropských zemí, jako je třeba Chorvatsko nebo Itálie, měli by být ostražití před nákazou leishmaniózou a srdeční, nebo podkožní červivostí. To vše jsou onemocnění přenášená komáry. Navíc je jen otázkou času, kdy těmto onemocněním budeme běžně čelit i u nás. Riziko nákazy podkožní červivostí je už i v ČR velmi aktuální. Lidé se mohou před komáry chránit například repelenty a ochranu na podobném principu by měli dopřát i svému psovi. Při použití vhodného přípravku s repelentním účinkem, se totiž parazit usmrtí dříve, než se ke psovi přisaje, a tak se eliminuje možnost nákazy onemocněním.

rybar_1200x628_advantix_

Důslednost se chovatelům vyplatí

Doplňkově lze k ochraně domácích mazlíčků využít moskytiér či ventilátoru k odhánění hmyzu. Vhodné je také psa nevypouštět ven po západu slunce. Primárně by však měl chovatel zvolit vhodnou formu ochrany určenou přímadvantix_nad25kg_novy2014o k prevenci zvířete před parazity. „Velké riziko pro psy v letním období představuje kromě klíšťat především bodavý hmyz, proti kterému mazlíčka ochráníme například pomocí repelentního spot-on přípravku z řady Advantix. Tento přípravek poskytuje psům dokonce pětinásobnou ochranu, a toproti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám. Díky repelentnímu účinku, který zabrání přisátí parazitů, navíc psa chrání i před přenosem nebezpečných onemocnění jako jsou leishmanióza, srdeční a podkožní červivost,“ upozorňuje chovatele MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET. Aplikace přípravku na kůži v linii hřbetu psa je jednoduchá, pouze je nutné ji pravidelně opakovat 1x za 4 týdny. Výhodou přípravku je i to, že je voděodolný. Pes si tak může užívat letního koupání stejně jako jeho chovatel, který může být v klidu, že je jeho mazlíček pod stálou ochranou před vnějšími parazity.

  • Advantix spot-on roztok pro psy do 4 kg, od 4 do 10 kg, od 10 do 25 kg a nad 25 kg je veterinární léčivý přípravek. Nepoužívejte u koček. Před použitím čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Nechytil to i můj Alík?

V případě nákazy onemocněním, které přenášejí parazité, bývají příznaky u zvířat často těžce rozpoznatelné. Jelikož si mazlíček nemůže postěžovat, co a kde ho bolí, jeho majitel musí být důsledný a všímavý, aby odhalil příznaky a včasně zahájil případnou léčbu. „Obecně se u zvířat napadených bodavým hmyzem projevuje podrážděním kůže a svěděním, kdy se takzvaně „drbají“. Komáři či koutule si k sání krve často vyhledávají méně osrstěná či dokonce holá místa (kolem uší, oči), tudíž může být bodnutí hmyzem pro majitele lépe viditelné,“ radí MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET.

Pokud chovatelé u psů podcení prevenci prostřednicím advantixpřípravku s repelentním účinkem a mohlo tak dojít k nákaze zvířete, měli by být alespoň obezřetní a všímat si i malých, normálně neobvyklých příznaků. A to nejen krátce po návratu z dovolené.

Jak rozpoznat u psa leishmaniózu? – Jedná se o onemocnění přenášené koutulemi, u kterého dochází k postižení kůže či očí, úbytku váhy, nadměrnému růstu drápů, kožní lézi, kulhání, chudokrevnosti, selhávání ledvin či průjmu.

Jak rozpoznat podkožní červivost? – Představuje u nás stále častější onemocnění, přenášené komáry. Toto onemocnění je celkem těžce diagnostikovatelné, jelikož mnoho psů nejeví žádné, nebo nenápadné známky napadení. Onemocnění se vyznačuje otoky, svěděním anebo zarudnutím kůže.

Jak se projevuje srdeční červivost? – První příznaky nákazy tímto vnitřním parazitem se objevují po 5 až 6,5 měsících od doby infikování. Proto majitelé navštěvující zejména jihoevropské destinace se svým psem musí být na pozoru i po takto dlouhé prodlevě po návratu. Při nákaze srdečním červem, který se nachází v plicních tepnách a tepnách pravé srdeční komory, dochází k takzvanému „kašlání“ a dýchacím potížím, zvyšování krevního tlaku, nebo netečnosti.

Stejně jako u jakéhokoliv jiného onemocnění i zde platí, že je mnohem vhodnější a de facto
i ekonomicky výhodnější řešit prevenci, než následné zdravotní problémy svého mazlíčka či dokonce člena rodiny.

Další zajímavé informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete na: animalhealth.bayer.cz a na YouTube kanále Bayer pro zdravé mazlíčky.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: animalhealth.bayer.cz