ijournal.cz

Je libo bábovku nebo valašské frgály ze špaldové mouky od Josefa Maršálka?

red Zdroj: www.pernerka.cz 23.7.2019 Gastronomie

BIO Pernerka Špaldová mouka jemnáRecept na dokonalou kynutou bábovku od mistra Josefa Maršálka ze špaldové mouky s mandlemi a borůvkami. Vyzkoušejte, je naprosto skvostná!


 

KYNUTÁ BÁBOVKA S MANDLEMI A BORŮVKAMI

 

 


Ingredience:

300 g Pernerka BIO Špaldová mouka jemnáBábovka

60 g rozinek

40 g cukr krupice

3 ks žloutky

100 g mléko

8 g droždí

70 g máslo

5 g mořská sůl


Na dokončení:
borůvkový džem, čerstvý tymián, cukr moučka

Postup:

Do mísy navážíme všechny ingredience kromě rozinek a vařechou vymícháme hladké lesklé těsto. Není třeba přidávat žádnou mouku; těsto odpočinkem “zpevní”. Rozinky vmísíme na úplný konec. Necháme přikryté na teplém místě kynout. Bábovkovou formu vytřeme polotekutým máslem a a vysypeme hoblovanými mandlemi. Vykynuté těsto krátce propracujeme a uválíme bochánek. V něm uděláme díru (jako na donut) a opatrně umístíme do připravené formy. Necháme kynout do třínásobného objemu. Upečeme ve vyhřáté troubě asi 20 minut při 170 C.

Necháme vychladnout a pocukrujeme. Na polevu rozvaříme 3 lžíce džemu, lžíci vody a několik snítek tymiánu. Ještě vlažnou ji naneseme na bábovku. Dozdobíme tymiánem a podáváme s úzsměvěm. Je vážně vynikající!!!

BIO Pernerka Špaldová mouka je k dostání na www.pernerka.cz nebo ve vybraných obchodních řetězcíh, více info na stránkách: Maršálekjosef.com, Instagram: Maršálekjosef82.

jsf cakes

VALAŠSKÉ HRUŠKOVÉ FRGÁLY S BADYÁNEM ZE ŠPALDOVÉ MOUKY

Jak lépe začít nový den než receptem na skvělé valašské hruškové frgály s badyánem, které Josef opět upekl z jeho oblíbené BIO špaldové mouky Pernerky. Jsou výborné !!!

Těsto:

 

500 g Pernerka BIO špaldová hladká mouka

 

100 g sádlo

 

250 g mlékoValašské hruškové frgály ze špaldové mouky

 

2 žloutky

 

20 g droždí

 

75 g cukr krupice

 

5 g mořská sůl

 

Náplň:

 

4 kg hrušky, nejlépe plošťky

 

100 g melasa 

 

100 g hnědý cukr 

 

100 g rum

 

10 g mletý badyán

 

1 g skořice

 

Drobenka: 110 g hladká špaldová mouka, 55 g máslo, 55 g cukr krupice, špetka soli

Na dokončení: 200 g másla na pomazání, mletý perník na posypání, rum podle chuti

 

POSTUP:

 

Těsto: do vlažného mléka rozdrobíme droždí a necháme vzejít kvásek. Přidáme zbylé ingredience a vypracujeme hladké a lesklé těsto. Necháme v teple hodinu a půl odpočívat. Máme spoustu času na přípravu náplně a drobenky.

 

Náplň: hrušky vyjadřincujeme a na masovém mlýnku umeleme. Spolu se skořicí a badyánem pečeme do zhoustnutí asi 1 hodinu při 170 °C. Přidáme rum, cukr a melasu, dobře zamícháme a necháme zchladnout. 

 

Drobenka: ze všech ingredienci vypracujeme krásně sypkou drobenku. Dá se připravit i do zásoby a zamrazit.

 

Těsto rozdělíme na 4 bochánky, ukoulíme a na pomoučeném vále rozválíme do kruhu o průměru 30 cm. Přeneseme na pečící papír a okraje potřeme rozpuštěným máslem. Na každý pak naneseme hruškovou náplň a dobře rozetřeme; posypeme drobenkou a necháme v teple asi hodinu kynout. Upečeme v rozpálené troubě při 200 °C asi 8-9 minut. Ihned po vytažení z trouby je pokapeme máslem, do kterého podle chuti přidáme rum. Posypeme strouhaným perníkem a za každou cenu se snažíme vydržet, dokud nevychladnou. Ideální s bílou kávou či meltou. 

 

Poznámka: původně se hrušky přes celé léto sušily, aby se pak v zimě uvařily do měkka, pomlely a ochutily cukrem, rumem a kořením. Tato varianta je neméně dobrá, jen jsme z ní vyřadili ten dlouhý proces sušení ovoce.Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.pernerka.cz