ijournal.cz

Imunitní boje s virem. Co se v těle děje?

red Zdroj: www.jsemstalekost.cz 10.10.2020 Krása a zdraví

Víte, co se děje od okamžiku, kdy se do těla dostane respirační vir? Probíhá netušený boj, který můžete podpořit stravou, pohybem a vitaminovými doplňky. Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Nelze proto říct, že by jeden konkrétní prvek byl ze všech nejlepší. Přesto se často skloňují tři, s nimiž se uzdravíte daleko dřív. Vitamin C, vitamin D a zinek. www.jsemstalekost.cz

 image foto


V případě vitaminu C, vitaminu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil,“ upozorňuje prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

První obrana před patogeny

A jak jde cesta viru? Prvotní ochranou je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy schopné zničit choroboplodné zárodky v jídle. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí bránou pro jejich vstup. Pro celistvost epitelových, které sliznice vystýlají je nezbytný vitamin C, D, a zinek.

 

Chrání nás vrozená imunita po předcích

Po překonání první bariéry se zapojí tzv. vrozená imunita. To je, čím jste vybaveni od přírody. Zde patří makrofágy – buňky schopné pohlcovat a usmrcovat nepřátelské mikroorganismy a patogeny. Zároveň i buňky s receptory, které obecně registrují cizorodou látku a snaží se jí zbavit zánětem. Na sobě to pocítíte jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření a někdy i otok konkrétní části těla.   

 

Získaná imunita přichází s životem

Postupně se připojují i mechanismy získané (též adaptivní) imunity. Zde figurují T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému podpořené vitaminem C. Dále NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. Ty aktivuje dostatečné množství vitaminu D.

 

Po celou dobu se organismus snaží identifikovat, o jaký virus přesně jde. Při prvním setkání je imunitní odpověď samozřejmě delší. Virus může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit. Čím dříve tělo zjistí a zareaguje, tím méně škody nastane. S akcelerací výrazně pomáhá vitamin C.

 BIOMIN_IMUNO-PROTECT_60ks_335Kc

NOVINKA: IMUNO PROTECT pro silnou imunitu

Tip: IMUNO PROTECT od Biominu je spojením vitaminů C, D a zinku. Céčko zrychluje reakci imunitního systému. Déčko zajistí, aby odpověď organismu nebyla přehnaná a neobrátila se proti nám. Zinek podporuje růst bílých krvinek bojujících s bakteriemi a viry a chrání buňky před napadením. Balený v tobolkách, bez lepku a laktózy. Vhodný i pro vegetariány. Balení na 2 měsíce koupíte na www.vitalpoint.cz za 335 Kč – 60 tobolek.

 

Zinek chrání buňky před virem

Proniknutí virů do jádra buňky zamezuje dostatečné množství zinku, který „obstoupí“ buňky a chrání je. Zinek zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity (např. makrofágy, dendritické buňky, paměťové buňky), jejichž počet a funkčnost jsou klíčové. Po prvním setkání  vytvoří bílé krvinky zmíněné paměťové buňky, kam se uloží důležité informace o daném patogenu. Tato paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen. Na tomto principu funguje očkování.

 

Vitamin D reguluje reakce

Při prvním setkání s neznámým virem se může stát, že se organismus „zblázní“ a začne útočit na všechno možné včetně vlastních imunitních buněk. Tato regulační úloha patří vitaminu D, který situaci koriguje a kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná.Vitamin C při dostatečném množství                              

 • podporuje celistvost kůže a sliznic                                   
 • urychluje imunitní reakce těla                         
 • podporuje akci T a B lymfocytů (bílé krvinky)                                                       
 • antioxidant


Vitamin D při dostatečném množství

 • • podporuje celistvost kůže a sliznic
 • • reguluje imunitní reakce těla, aby se neobrátily proti
 • • aktivuje NK buňky (druh bílých krvinek) bojující proti infekcím

 
Zinek při dostatečném množství

 • podporuje celistvost kůže a sliznic
 • chrání tělní buňky před napadením
 • zabraňuje viru vstupu do jádra buňky
 • podporuje množení, vznik a růst imunitních buněk

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.jsemstalekost.cz