Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 17.Říjen 2018
ijournal.cz

Franz KafKABARET – unikátní kabaret připomene 90. výročí úmrtí Franze Kafky

red Zdroj: franzkafka-soc.cz 3.5.2014 Aktuality a pozvánky, Divadlo

K 90. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky uvede umělecký soubor Sektor pro hosty v sále Společnosti Franze Kafky rozverné představení nazvané Franz KafKABARET. Inscenace inspirovaná Kafkovým životem a dílem se ponese v duchu německého meziválečného kabaretu a bude groteskní „umřeninovou“ oslavou s podtitulem Happy Deathday, Dear Franzi.

Slavnostní premiéra se uskuteční v den výročí Kafkovy smrti v úterý 3. června 2014. V sále Společnosti Franze Kafky v centru Staré Prahy (Široká 14, Praha 1) bude tento výjimečný projekt během června uváděn v české a anglické jazykové verzi. Ovšem pozor, pouze po dobu jednoho měsíce. Nepropásněte pozoruhodný kulturní zážitek!

KafKABARET,_zleva_producent_Kryštof_Šafer,_herečka_Magdalena_Malinová,_režisér_Martin_Falář

Na výsledném tvaru mimořádně vydařeného KafKABARETu se podílela Společnost Franze Kafky, která dlouhodobě rozvíjí literární a humanistický odkaz autorů tzv. pražské německé literatury.Právě tato spolupráce odlišuje KafKABARET od ostatní produkce odkazující ke Kafkovi a zároveň je tou nejlepší zárukou kvality. „Nabízet nové interpretace Franze Kafky je jedním z hlavních poslání naší společnosti. Nahlížet na Kafku skrze humor a nadsázku je originální, tradicí nezatížená cesta, která může tohoto existenciálního autora přiblížit mnoha novým čtenářům,“ říká Markéta Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky, kde bude představení uváděno. „Stoleté výročí oslaví i Kafkův román Proces, takže budeme letos slavit dvakrát,“ dodává Mališová.

režisér Martin Falář

režisér Martin Falář

Kafka patří k nejvýznamnějším pražským spisovatelům. Jeho mezinárodní věhlas, dnes již ikonické motivy z jeho knih i pohnutý životní osud z něj učinily mezinárodní celebritu na pomezí existenciální literatury a kulturního průmyslu. Tento paradox celosvětově populárního pražského introverta je jedním z hlavních stavebních kamenů inscenace.

Představení vypráví příběh upadající kočovné kabaretní společnosti, která se ve svém každodenním boji o přežití snaží diváky zabavit proměnami v brouka, soudními řízeními či letními produkcemi z Oklahomy. Inscenace spojuje Kafkovu silnou obraznost, humor, absurditu i existenciální přesah. Režisér inscenace Martin Falář říká: „Kafka ve svém díle čtenářům nenabízí objektivní pohled na svět, ale metaforické vyjádření svých prožitků a duševních stavů. A protože jeho základním stavebním kamenem je absurdita v pohledu na svět, budeme stejnou absurditu uplatňovat vůči Kafkovi. Chceme z něj představit témata, která jsou v jeho dílech většinou opomíjena, jako je láska, radost ze života či pocity štěstí.“

Franz KafKabaret bude uváděn rovněž v anglické verzi. Turistům i cizincům žijícím v Praze tak bude nabídnuta možnost zažít originální českou uměleckou produkci.

„Praha Kafkovy doby byla multietnická komunita, kde žili Češi, Němci a Židé. Vícejazyčný kabaret tak odpovídá atmosféře, kterou mohli zažít návštěvníci hlavního města ve 20. letech,“ říká producent projektu Kryštof Šafer ze společnosti Bullfilm a dodává: „Je až s podivem, jak málo se Franzem Kafkou toto město na poli kultury a umění prezentuje, přitom je to místo, kam tento autor zcela nezpochybnitelně patří.“

Umělecký soubor Sektor pro hosty má na svém repertoáru původní drama Mlčení s T. G. Masarykem inspirované Karlem Čapkem či českou premiéru dramatizace románu Roberta Musila Muž bez vlastností, poprvé uvedenou v rámci off-programu 18. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka v loňském roce.

Termíny představení a další informace budou průběžně zveřejněny na webech: www.franzkafka-soc.cz, www.sektorprohosty.cz www.bullfilm.cz, www.kafkaday.eu

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: franzkafka-soc.cz