ijournal.cz

Ekologický oskar má svého majitele

red Zdroj: E.ON 8.10.2014 Koktejl

Nejuznávanější soutěž v České republice, zaměřená na úsporu energií a ochranu  životního prostředí, E.ON Energy Globe Award ČR, zná vítěze. V pondělí 6. října v Divadle na Vinohradech ocenila mezinárodní odborná porota již pošesté ty nejlepší „hlavy plné ekonápadů“. Diváci v sále z nich svými hlasy zvolili celkového vítěze, kterým se stal projekt Ukliďme Česko ze soutěžní kategorie „Kutil“.

Vítěz_Kutil_Celkový_vítez_Ukliďme Česko__Miroslav_Kubásek_Radek_Janoušek_zleva

Vítěz letošního ročníku, spolek Ekosmák, vymyslel unikátní dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko. Cílem projektu bylo mapování a především faktické odstranění černých skládek a úklid drobného nepořádku v přírodě a obcích. Akce proběhla 17. května 2014 a vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu „Let’s Do It!“ Dohromady se projektu zúčastnilo 6 200 dobrovolníků na 290 místech v celé ČR. Více informací naleznete na webových stránkách www.uklidmecesko.cz

„Z vítězství máme samozřejmě velkou radost. Letos jsme tuto úklidovou akci realizovali v Česku poprvé a chtěli bychom založit tradici každoročních celorepublikových úklidů. Věříme, že nám k tomu vítězství v této prestižní soutěži také pomůže,“ podělil se o své první dojmy čerstvý držitel ekologického oskara pro rok 2014 Miroslav Kubásek, organizátor akce „Ukliďme Česko“.

Vitez_Mládež_ČVUT_Airhouse

„Mládež“ projekt AIR House, ČVUT

V průběhu galavečera byli zároveň vyhlášeni také vítězové všech soutěžních kategorií. V kategorii „Kutil“ zvítězil projekt Ukliďme Česko, v kategorii „Obec“ Pasivní bytový dům pro seniory Modřice, v kategorii „Firma“ projekt PURGAZ 50 – nová technologie na výrobu biometanu a v kategorii „Mládež“ projekt AIR House.

„Obec“ Pasivní bytový dům pro seniory Modřice

„Obec“ Pasivní bytový dům pro seniory Modřice


Zároveň byl v letošním roce poprvé vyhlášen vítězný projekt kategorie „Nápad“, který hodnotí dosud nezrealizované projekty. V této kategorii získal ocenění projekt bezlopatkové turbíny Setur. Jedná se o speciální malou turbínku, kterou je možné využít v oblastech malých spádů vody, kde nasazení klasických turbín není možné. Společnost E.ON pomůže předkladateli mimo jiné s realizací pilotního projektu.

Vzrůstající úroveň a 242 přihlášených projektů

„Soutěž Energy Globe se v průběhu svého trvání stala jedinečnou platformou pro získávání nových poznatků a vzájemné inspirace v oblasti hospodárného využívání energií.  Důkazem pro to je vzrůstající počet přihlášených projektů. Letos jsme jich obdrželi úctyhodných dvě stě čtyřicet dva. Dle názoru odborné poroty neustále roste kvalita projektů, a zároveň zájem partnerů podpořit tuto iniciativu,“ uvedl Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Celkový vítěz získal nízkoenergetický dům

Celkový vítěz, projekt Ukliďme Česko, se stal majitelem hrubé stavby nízkoenergetického domu – dřevostavby systému Legopan 108 Saint-Gobain v hodnotě 1,1 mil. Kč, a tepelného čerpadla vzduch-voda aroTHERM od společnosti Vaillant. Ceny si odnesli nejen vítězové jednotlivých kategorií, ale také projekt „Sympatie“, který vybrala široká veřejnost prostřednictvím internetového a SMS hlasování. Oceněným se stal opět projekt Ukliďme Česko, jehož předkladatelem je spolek Ekosmák.  Tento projekt zároveň získal ekologického oskara v kategorii Kutil.

Miroslav Kubásek -Ukliďme Česko, celkový vítěz

Miroslav Kubásek -Ukliďme Česko, celkový vítěz


Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže

Vítězný projekt postoupí mezi nominované projekty mezinárodní soutěže Energy Globe World Award, která představuje nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Soutěž byla založena v Rakousku v roce 1999 Wolfgangem Neumannem, který se již více než čtvrt století věnuje oblasti úspor energií.

Další informace o soutěži E.ON Energy Globe Award ČR najdete na webových stránkách www.energyglobe.cz.

Záznam večera bude odvysílán dne 18. října 2014 od cca 22:00 na veřejnoprávní televizi ČT1.

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR:

E.ON Energy Globe Award ČR patří mezi nejuznávanější ocenění v oblasti životního prostředí v České republice. Vyznamenává energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí.

Přihlásit svůj projekt do soutěže může každý, kdo má v oblasti úsporného hospodaření s energiemi co říci, bez ohledu na to, zda se jedná o podnik, soukromou osobu, nestátní organizaci, obec či školu. Do speciální kategorie „Nápad“ mohou přihlásit zájemci i nezrealizované projekty. 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: E.ON