ijournal.cz

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky a všichni jen zírají

red Zdroj: foto: Žilní klinika, 1 x Lenka Hatašová, archiv Báry Šporclové Kodetové 2.12.2020 Celebrity

Barbora Šporclová Kodetová, známá česká herečka a manželka houslového virtuosa Pavla Šporcla, stejně jako mnozí z jejího oboru, v současné době nemá práci. Barbora se tím ovšem nenechává vyvést z míry. Volný čas věnuje rodině, přípravám na budoucí vystoupení, svému nově objevenému talentu a… zdraví. My jsme Barboru potkali na Žilní klinice primáře Oty Schütze na pražských Vinohradech, kam šla na kontrolu křečových žil.   jemná_práce

Zdraví je na prvním místě. Je základním kamenem, na němž stavíme vztahy i kariéru. Své o tom ví i krásná herečka Barbora Šporclová Kodetová. Křečové žíly, ke kterým má díky genetickým predispozicím zděděných po rodičích sklony, je třeba hlídat. “Jak můj otec, tak moje maminka měli křečové žíly. Je to genetická predispozice, není to nic příjemného ani hezkého. K panu primáři docházím už přes 5 let na doporučení mé maminky. Obě jsme u něj prodělaly kosmetickou operaci drobných křečových žil a odstranění metliček, výkony byly vždy naprosto bez problémů. Přece jen jsem herečka a byla bych limitována, kdybych nemohla nosit krátké sukně. Také se ráda cítím dobře. A ráda vím, že nikde nehrozí nějaký zdravotní problém,” řekla Barbora. “U Báry se na pravé noze jednalo pouze o drobné křečové žíly a mikrovarixy – metlice, ale za to ve velkém plošném rozsahu. Báru chválím, že chodí pravidelně, protože jen tak je možné udržovat nohy bez nevzhledných žilek, nehledě na možné komplikace. Žilky mohou prasknout a krvácet, v horším případě se mohou v jejich místě utvářet plošné pigmentace,”chválil MUDr. Schütz Barboru. Herečka využila toho, že pracovní povinnosti, které za běžných okolností má, jsou pozastaveny, může se tedy věnovat i věcem, které normálně nejsou prioritou.

 vše_v_pohodě

Jednou takovou až donedávna upozaděnou věcí je i Barbořin zpěv. “Víte, já jsem vždy zpívala, ale nikdy by mě nenapadlo, že se zpěvem budu živit. Zpívala jsem si jen pro radost. Až když mě náhodou slyšela zpívat naše přední sopranistka, držitelka tří Thálií, Jana Šrejma Kačírková, a dodala mi sebevědomí, jsem se odhodlala začít trénovat a pracovat na sobě s cílem udělat si koncert k narozeninám,” přiznala se herečka.

Bára_skvěle_zpívá

Oslava narozenin, kde Barbora i vystupovala se svým zpěvem, se uskutečnila v září. Od té doby už jsme měli možnost Báru vidět například na charitativním koncertě k 31. výročí sametové revoluce, který probíhal online a kde Barbora vystupovala po boku svého životního partnera Pavla Šporcla. Barbora naznačila, že to určitě nebylo naposledy. “Na podzim už jsem měla mít několik svých vystoupení a momentálně pracuji na třech samostatných programech. Ke zpěvu přistupuji s pokorou. Na hlase pracuji denně a vím velmi dobře, že 30 let praxe nedoženu. Vycházím proto z možností, které mám a osobních, chcete-li lidských, zkušeností. A doufám, že budu mít možnost předat své city, pocity, životní názor ostatním. Uvidíme, kam mě tato nová etapa mého života dovede,” rozjímala herečka.

Barbora_-_foto_Lenka_Hatašová
Pro nikoho nebude překvapením, že v tak nadané rodině i nová generace inklinuje k umění všeho druhu. “Naše dcery jsou všechny umělecky nadané. Otázka je, do jaké míry budou pilné a půjdou si za svými sny. Lily je už veliká, přesto zatím také ještě přesně neví, kterým z výtvarných oborů se živit. Violettka je něžná bytost. Housle a zpěv, ale i pedagogická činnost, nebo dokonce fotografie, by mohly být jejím posláním. A Sophie? Ta má tolik talentů…je velmi muzikální. Zatím chce být ale herečkou a zpěvačkou. Ta jediná zatím vypadá, že má jasný a konkrétní cíl,”smála se Barbora. Aby taky ne, dívky mají v rodině dlouhou uměleckou historii – tak například dědeček Jiří Kodet byl známý český herec a prastrýc Kristián Kodet dodnes vystavuje své obrazy v předních českých galeriích.

Sophie,_Bára_a_Violetta
Po zákroku pan primář Schütz upozornil Barboru na jednu věc. “Odstranění metlic je nyní, po další sklerotizaci, kompletní. Ovšem kvůli dědičné dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit, je nutné počítat s tím, že se metlice mohou po čase vrátit.” To Barbora ví a ujistila nás, že na kontroly chodí pravidelně.

A na co se těší do příštího roku? “Těším se na sluníčko, na práci, na rozesmáté diváky po představení. Na to, až dcery budou moct chodit do školy bez omezení. Až se my všichni opět nadechneme. Až se budu moct setkat s kamarádkami na kávu. Těším se, až se nám vrátí zpět normální život. Věřím, že z této doby vyjdeme jako národ posíleni.”

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: Žilní klinika, 1 x Lenka Hatašová, archiv Báry Šporclové Kodetové