ijournal.cz

Znáte bohatou historii tenisek?

red Zdroj: Fashion Arena Prague Outlet 6.6.2022 Móda, obuv, doplňky

Tenisky se staly nejpopulárnější obuví posledních let. Rozhodně se již nejedná o sportovní obuv, která se hodí jen na tenisové kurty nebo do posilovny. Dnes můžete tenisky „vynést“ do společnosti už i jako součást oficiálnějších dress code. Ale jaké páry vůbec stály na začátku teniskové éry? A jak poznat cenné tenisky? Odpovědi na tyto otázky naleznete níže spolu s aktuálními tipy, které jsme vyrazili načerpat do Fashion Arena Prague Outlet.

 Karl


První krůčky

První známky o teniskách se datují až do 18. století.  Protože se nevyráběla pravá a levá bota, ale dvě stejné, rozhodně nešlo o pohodlnou obuv jako dnes. Koncem století došlo k technologickému průlomu, kdy gumovou podrážku doplnil plátěný svršek. Tyto boty, kterým bylo přezdíváno Keds, se na počátku 19. století začaly vyrábět masově.

V první polovině 20. století se ale v případě tenisek stále jednalo hlavně o sportovní obuv. Například pro basketbal se staly ikonickými tenisky značky Converse, jejíž tváří se stal sportovec Chuck Taylor. Ostatně jeden z modelů po něm byl pojmenován potom, co tento slavný basketbalista značku napřímo požádal, aby vytvořila nový model obuvi. Značka pak přinesla řešení, které hráčům zajišťovalo při hře daleko více podpory a flexibility.

tenisky

Tenisky Ecco, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 3799 Kč, outletová cena 2659,3 Kč. Tenisky Tommy Hilfiger, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2690 Kč, outletová cena 1883 Kč. Tenisky Trussardi, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 4390 Kč, outletová cena 1290 Kč. Tenisky Corso Roma, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 4881 Kč, outletová cena 3157 Kč.Počátek masového rozšíření tenisek se datuje do 50. let. Především mladí lidé je totiž začali nosit jako běžnou součást svých outfitů. Navíc inspirováni ležérním, nenuceným a podmanivým stylem Jeamse Deana pak tenisky začali nosit denně. Stal se z nich kultovní a masově rozšířený atribut mladé nastupující generace.

Ačkoli byla značka Adidas oficiálně registrována až roku 1949, její příběh začal již během 20. let. Adi Dassler byl milovníkem sportu. Jeho vášeň ho vedla k experimentům s obuví pro atlety, společně se svým bratrem Rudolfem proto založil společnost na výrobu obuvi. Bratři tak společně vytvořili například boty, se kterými sportovci na olympiádách v Amsterdamu a Berlíně získali zlaté medaile.

Nic ale netrvá věčně. Během druhé světové války společnost jen tak tak přežila, nicméně pracovní vztah bratrů Dasslerových takové štěstí neměl. Společnou firmu roku 1949 rozpustili a Adi založil dnes již známý Adidas, přičemž při vymýšlení názvu vyšel ze svého vlastního jména. Rudolf se brzy na to stal jeho konkurentem, když registroval vlastní značku Puma.

Součástí designu bot Adidas se staly ikonické tři pruhy na boku obuvi. Průlom v historii značky nastal během 50. let, kdy začal Adi Dassler spolupracovat se západoněmeckým fotbalovým týmem. Společně vyvinuli nové boty s novinkou v podobě kolíků na podrážce, které přispěly k vítězství Západního Německa na Světovém poháru. Tímto způsobem spolupracoval Adidas při vývoji nových produktů s řadou dalších profesionálních sportovců, což se ukázalo být při cestě k úspěchu rozhodujícím.

Tenisky Adidas, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 5299 Kč, outletová cena 3399 Kč. Tenisky John Richmond, obchod Deliberti, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 7290 Kč, outletová cena 2916 Kč.

Tenisky Adidas, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 5299 Kč, outletová cena 3399 Kč. Tenisky John Richmond, obchod Deliberti, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 7290 Kč, outletová cena 2916 Kč.


Ikonické Air Jordans

Za americkou značkou Nike stojí trenér atletiky Bill Bowerman a jeho bývalý student Phil Knight. Obuvnickou firmu, která měla roky provozovnu v kufru a na zadních sedadlech auta během závodnických sjezdů, založili roku 1964. Logo v podobě dnes již světoznámé fajfky pochází z dílny vysokoškolačky Carolyn Davidson, která jej údajně pro Nike navrhla za pouhých 35 dolarů. Aby s ním ladil i název značky, byla společnost pojmenována po okřídlené řecké bohyni vítězství.

Za úspěchem Nike stojí vedle kvality a nápaditého designu také spolupráce se světovými sportovci. Mezi ty nejvýraznější se řadí partnerství s basketbalistou Michaelem Jordanem, který chtěl ze začátku spolupráci navázat se svou oblíbenou značkou Adidas. Shodou náhod se ale nakonec rozhodl smlouvu podepsat se společností Nike, značce tak pomohl stát se gigantem nejen na poli sportovní obuvi. Tenisky Air Jordans se staly jedním z nejznámějších párů bot všech dob, a to i po ukončení Jordanovi profesionální kariéry.

Tenisky Nike s kameny Swarovski, Fashion Arena Prague Outlet, outletová cena 12429 Kč. Tenisky Nike, Fashion Arena Prague Outlet, outletová cena 5399 Kč.

Tenisky Nike s kameny Swarovski, Fashion Arena Prague Outlet, outletová cena 12429 Kč. Tenisky Nike, Fashion Arena Prague Outlet, outletová cena 5399 Kč.Tenisky jako klenot

Některé tenisky už dnes nejsou určeny jen na nošení. Během posledních desítek let se jejich fenomén posunul i ke sbírání nejlepších kousků. A jak poznat vzácné tenisky? Nejoblíbenější mezi sběrateli jsou limitované edice nebo modely vytvořené ve spolupráci se světoznámými návrháři a umělci.

Například model tenisek Air Jordan vytvořený ve spolupráci se značkou rappera Drakea OVO se prostřednictvím internetové aukční síně eBay vydražil za neuvěřitelných 100 tisíc dolarů. Populárními jsou i starší modely tenisek – nejznámějšími jsou první boty značky Nike přezdívané Moon Shoe, při jejichž výrobě se zakladatel inspiroval texturou vaflovače. Tento historický pár se v aukci vydražil za téměř půl milionu dolarů.

Tenisky Guess, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 3390 Kč, outletová cena 1695 Kč. Tenisky WKND, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 8149 Kč, outletová cena 5704 Kč. Tenisky Doria Maria, obchod Corso Roma, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2939 Kč, outletová cena 1831 Kč. Tenisky Pepe Jeans, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2465 Kč, outletová cena 1725 Kč. Tenisky Corso Roma, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 4881 Kč, outletová cena 3157 Kč.

Tenisky Guess, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 3390 Kč, outletová cena 1695 Kč. Tenisky WKND, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 8149 Kč, outletová cena 5704 Kč. Tenisky Doria Maria, obchod Corso Roma, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2939 Kč, outletová cena 1831 Kč. Tenisky Pepe Jeans, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2465 Kč, outletová cena 1725 Kč. Tenisky Corso Roma, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 4881 Kč, outletová cena 3157 Kč.


Cena tenisek se mění i v závislosti na způsobu jejich prodeje. Některé modely jsou dostupné například pouze v několika vybraných prodejnách na celém světě. Kupec, kterému se sběratelskou edici podaří ukořistit, často boty následně sběratelům přeprodává za mnohonásobnou cenu.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Fashion Arena Prague Outlet