ijournal.cz

Vodní hospodářství těla. Co je dobré vědět o vodě a minerálních látkách v těle

red Zdroj: Quent sro 22.1.2022 Krása a zdraví
logo MattoniV rámci nedávného průzkumu značky Mattoni1) respondenti správně odpovídali, že se bez vody nedá žít (31 %), že pomáhá hydratovat tělo (22 %), čistí organizmus (20 %) nebo že dodává živiny (18 %). Jen 4 % však věděla, že voda souvisí s rovnováhou tělesného prostředí. Přitom právě v tomto případě hraje voda hlavní roli, spolu s minerálními látkami, které jsou pro vodní hospodářství těla zásadní.

 

RNDr._Michaela_Bebova„Jedním z nejdůležitějších pojmů pro fungování našeho organizmu je rovnováha – tělo vyžaduje určitou stálost. Stálost vnitřního prostředí neboli homeostáza zahrnuje například udržování úzkého rozmezí teploty těla, ale i určitou koncentraci iontů (minerálních látek), a to v nejrůznějších částech našeho organizmu – v buňce, v krvi, v mezibuněčném prostoru apod. Tělo je na výkyvy v koncentracích iontů velmi citlivé a už při malých změnách na ně reaguje. Stálá koncentrace a stálé iontové složení patří mezi velmi důležité životní děje, stejně jako třeba dýchání,“ vysvětluje RNDr. Michaela Bebová, biochemička a odbornice na metabolizmus a chemické procesy v těle.

 

Průzkum Mattoni1) prozradil, že většina české populace (96 %) považuje minerální látky obsažené ve vodě za důležité pro lidský organizmus. Přesně už ale neví, proč jsou důležité. Jen 27 % respondentů totiž správně uvedlo, že minerální látky jsou důležité kvůli celkovému fungování těla.

„Jednoduše řečeno, pokud nebude mít tělo dostatek minerálů, nebude fungovat tak, jak má. A jelikož jsou pro organizmus esenciální, musí se doplňovat. Vstřebatelnost minerálních látek z vody, potravy a suplementů je různá a velmi dobře si v tomto směru stojí minerálky, v nichž jsou minerální látky rozloženy na volné ionty, které nejsou nijak blokovány pro vstřebávání. Prostřednictvím minerálních vod jsou navíc minerály dodávány tělu průběžně v menším množství, což je mnohem přirozenější a žádoucí než jednorázové vysoké dávky, kdy tělo aktuálně nevyužitý přebytek stejně vyloučí,“ upřesňuje biochemička Bebová.

Tekutiny a minerální látky je potřebné tělu dodávat stále a průběžně. O to důležitější hydratace organizmu nastává v okamžicích extrémní ztráty vody. Respondenti1) také správně odpovídali, že lidské tělo ztrácí nejvíce vody při průjmu, zvracení, horečce, sportu. Právě při sportu, kdy dochází k intenzivnímu pocení, ztrácí tělo tak velké množství tekutin a zároveň minerálních látek, že může nastat dehydratace. Stejně tomu je při horečce. Rovněž při průjmu a zvracení dochází k velkým ztrátám tekutin spolu s minerálními látkami, což opět může vést k dehydrataci. Velmi vhodnou volbou v otázce doplnění potřebných tekutin a minerálních látek je proto středně nebo silně mineralizovaná voda.

 

Anna_VitousovaKe sportovním aktivitám se vyjadřuje běžkyně Anna Vitoušová, Mattoni FreeRun koučka a trenérka RunCzech: „sport je pro nás velice důležitý, protože prodlužuje aktivní život, vyplavuje endorfiny, zlepšuje náladu, zvyšuje koncentraci, dodává morálku, soutěživost i rozptýlení. Přináší nové přátele z jiných oborů, ale také čas pro sebe a s ním uvědomění si sám sebe. Pokud se jedná o sport venku, dalším přínosem je čerstvý vzduch, který čistí hlavu a nabíjí novou energií. Poslední dobou, zřejmě i vinou Covidu a uzavřením fitness center, se stává velice populárním mezi všemi věkovými skupinami běh. Vznikají běžecké skupiny a běh už neslouží jen pro zlepšení kondice a zdraví, ale stal se společenskou událostí.“

 

I když je kondiční běh v mnoha aspektech prospěšný, je stále potřeba ho kompenzovat. To se týká jak regenerace, tak strečinku, pitného režimu nebo stravy. Tato kompenzace umožňuje dlouhodobé spokojené a hlavně zdravé sportování. Pro začínající běžce, ale nejen pro ně, jsou velkým přínosem běžecké skupiny typu , které pomáhají s běžeckou problematikou. Skupinu vede kouč, dohlížející na správný průběh tréninku s rozcvičkou, ale také na správné doplňování vhodných tekutin.

Run Czech

„Tekutiny by se měly doplňovat průběžně a společně s minerály, které jsou vylučovány potem a které jsou pro organizmus neméně důležité. Přírodní minerální voda Mattoni obsahuje životně důležité minerální látky (draslík, hořčík, vápník), stejně jako lidské tělo, a to v lehce vstřebatelné formě.  Je tak nejen zdrojem potřebné vody pro organizmus, ale zároveň i velmi vhodným doplňkem příjmu minerálních látek,“ doporučuje trenérka běhu Anna Vitoušová a dodává: „když se podíváme na objem a složení potu2), získáme jasnější představu o tom, kolik vody a kolik jakých minerálů při sportu vylučujeme a proč je lepší pít minerální vodu, případně iontové nápoje, než vodu kohoutkovou. Je totiž možné dehydratovat se i při doplňování dostatečného množství vody, pokud není doplňovaná spolu s minerály.“

 

 lahev Mattoni.Proč pít minerálku Mattoni3):

  • má vyvážený obsah minerálů, proto tělo nezatíží, ale osvěží, povzbudí a posílí, při fyzické aktivitě podpoří výkon
  • kdo pije vyváženou minerálku, dodává svému tělu potřebné tekutiny a zároveň důležité minerální látky, cítí se lépe, vypadá lépe, je na tom fyzicky i psychicky lépe a baví ho život 
  • obsahuje životně důležité minerální látky (draslík, hořčík, vápník), stejně jako lidské tělo, a to v dobře dostupné formě (tělo je snadno vstřebá a využije ve svůj prospěch)
  • díky vyváženému složení i chuti chutná všem, a tak se s ní snadněji dodržuje pitný režim
  • jako nejchutnější minerální voda4) se skvěle hodí k jakémukoli jídlu, podporuje požitek z kávy a chuť míchaných drinků

 

1) Výzkum pro společnost Mattoni 1873 „Potřeba tekutin“, Médea Research, červenec 2021

2)
Ztráta tekutin může podle typu sportu a okolního prostředí dosahovat až dvou litrů (při extrémní, několik hodin trvající fyzické zátěži to ovšem může být i více, například 3–4 litry), přičemž 1 litr potu obsahuje průměrně: 1,5–3,5 g NaCI (sodík a chlór), 0,05–0,25 g Mg (hořčík – množství ve formě čistého prvku), 0,1–0,3 g K (draslík – množství čistého prvku), relativně malé množství vápníku a stopových prvků
3) Složení (zdroj Svaz minerálních vod): rozpuštěné pevné látky 525 mg/l, draslík 14,9 mg/l, hořčík 25 mg/l, vápník 84,5 mg/l, sodík 69,9 mg/l
4) Nejlépe hodnocená při senzorickém posouzení neperlivých i jemně perlivých minerálních vod Laboratoří senzorické analýzy VŠCHT Praha, červen 2021

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Quent sro