ijournal.cz

Vinotéka v trojské botanické zahradě se otevře v únoru v nových prostorách

red Zdroj: Botanická zahrada hl.m.Prahy 31.1.2022 Různé

Z důvodu plánované rekonstrukce viničního domku na vinici sv. Kláry uzavřela Botanická zahrada hl. m. Prahy s koncem roku 2021 místní vinotéku. Ta se přestěhovala a od 1. února se těší na své hosty v nových prostorách. Vinotéku sv. Kláry nyní návštěvníci najdou v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Do konce února bude otevřeno od 10 do 15.30 hodin a od začátku března do konce října až do 19.30 hodin. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby. Ve dnech 12.–13. února se navíc pro návštěvníky chystá Víkend svařeného vína. Rekonstrukce viničního domku bude zahájena v průběhu února 2022 a vznikne zde zcela nový degustační prostor a moderní zázemí jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance vinotéky. Do zrekonstruovaných prostor by se vinotéka měla vrátit už začátkem roku 2023.

BZ_HMP_vinoteka_bistro

„Prostory viničního domku už svými parametry nevyhovovaly potřebám hostů ani našich zaměstnanců. Navíc v posledních letech roste zájem o degustace a nejrůznější soukromé akce. Rozhodli jsme se tedy pro úpravu viničního domku. Vznikne zde unikátní degustační prostor, který bude zasazen do svahu vinice a bude propojený s rekonstruovaným původním viničním domkem. Vinotéku jsme zatím přesunuli do bývalého bistra Botanická na talíři. Otevře se už 1. února. I zde se návštěvníci mohou těšit na celý sortiment vín z vinice sv. Kláry a nabídneme zde také drobné občerstvení. Ani v letošním roce návštěvníci nepřijdou o oblíbené vinařské akce včetně tradičního vinobraní,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

BZ_HMP_vinoteka_presun_2022

Víkend svařeného vína

Provoz vinotéky v nových prostorách bude symbolicky zahájen první vinařskou akcí letošní sezóny. Víkend svařeného vína se koná ve dnech 12. a 13. února a kromě tradičního „svařáku“ návštěvníky čeká 14 kombinací s červeným i bílým svařeným vínem. V základu je svařené víno ochucené tradičním kořením (skořice, badyán, hřebíček, nové koření), ale tu správnou „šťávu“ mu dají různé příchutě sirupu (zázvor, bezový květ, višeň, pomeranč atd.). Z ochucených variant lze doporučit velmi působivou variaci oblíbeného koktejlu Kir, tedy svařené bílé víno a sirup z černého rybízu. Odvážnější mohou zkusit červené víno a bitter, který zajistí nahořklou chuť a určitě zahřeje. Svařákové menu doplní v nealko verzi svařený jablečný mošt s kořením. Vinotéka bude během Víkendu svařeného vína otevřena od 10 do 15.30 hodin.

 BZHMP_sv.Klára_víno


Nový degustační prostor

Viniční domek na vinici sv. Kláry dlouhodobě postrádal adekvátní zázemí jak pro návštěvníky, tak pro provoz vinárny a personál. Na základě návrhu architekta Ladislava Lábuse zde nově vznikne degustační místnost a důstojné provozní prostory. celistvější a větší. S viničním domkem je propojí spojovací průchody, kde budou toalety pro návštěvníky a zaměstnance a nezbytné provozní zázemí vinárny. Rozšíření prostor umožní pořádání i větších řízených degustací a konání různých společenských či soukromých akcí včetně svatebních banketů. Celý objekt bude částečně skryt pod zem a jeho hlavní pohledová část bude situována v místě stávající terasy. Svým vzhledem nová stavba nijak nenaruší charakter vinice s jejím jedinečným geniem loci, zvýší se komfort návštěvníků i personálu a dokonale naplní potenciál daného místa. Rekonstrukce viničního domku bude zahájena v únoru 2022. Vinotéka se opět vrátí začátkem roku 2023.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Botanická zahrada hl.m.Prahy