ijournal.cz

Užijte si sjíždění řeky bez rizik

red Zdroj: 20.8.2016 Rady, tipy, názory

Vodáctví má na našem území letitou tradici, neboť již v polovině 19. století se lodě začaly používat i jako sportovní a rekreační plavidla. Mnozí z nás si bez sjíždění řeky nedovedou pravé léto vůbec představit. Celoročně oblíbenou a nejnavštěvovanější řekou je Vltava, vodáky ale můžeme vidět také na divoké Sázavě, klidné Lužnici či na čtvrté nejdelší řece v ČR – Ohři. Jak se ale na sjíždění řeky připravit, abychom si z něj odnesli jen příjemné zážitky?

logo

Základem pro jakýkoli sport je dobré vybavení, a proto i při splouvání řeky nesmíme zapomínat na základní bezpečnostní pomůcky. Malé vodáky je vhodné vybavit plovací vestou. Vesta může plnohodnotně plnit svou funkci pouze tehdy, pokud její parametry odpovídají postavě dítěte a je dobře upevněná na těle (rozepnutá vesta při kolizi lodě dítěti nepomůže – ztratí ji). Pro děti neplavce je vhodná vesta s popruhem mezi nohy a masivním límcem, který brání vypadnutí dítěte z vesty.

Od rizika uhození se o kameny či nízko rostlé větve Vás ochrání speciální přilba. Zkušení vodáci doporučují i boty do vody jako ochranu před ostrými kameny. Každý vodák by zároveň měl být vybaven píšťalkou, aby na sebe v případě nehody mohl upozornit. Loď by dále měla být vybavena tzv. „házečkou.“ Házečka neboli „házecí pytlík“ je plovoucí lano z polypropylenu v pytlíku z tkaniny s kouskem pěny. Jedná se o záchrannou pomůcku, kterou lze využít v případě záchrany tonoucího. Řadu rodin doprovází jejich čtyřnozí miláčci, které také vybavíme vestou s uchem na hřbetě. 

Každé léto zaznamenáme v médiích několik případů utonutí na jezu. Obecně lze těžko definovat, jaký jez je nebezpečný, protože každý jez svým způsobem představuje rizikovou situaci. Před najetím na jez si zastavte a obhlédněte si jez ze břehu. Chvíli pozorujte ostatní vodáky – jak na jez najíždí, jak se loď chová. Pokud si nejste jisti, není žádnou ostudou loď přenést. Pokud jedete na vodu s dětmi, měli byste se domluvit, jak budete postupovat v případě kolize lodi.

 

Na závěr vodácké desatero:

  1. Zajisti si vhodné vybavení a oblečení: Vesty, helmy, boty do vody či kotníčkové šněrovací boty s pevnou patou a špičkou. Oblečení by mělo být funkční, nenasákavé.
  2. Nejezdi pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.
  3. Vybav loď bezpečnostními pomůckami: tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou.
  4. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody.
  5. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.
  6. Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, protože obtížnost řeky může být náhle až o dva stupně vyšší.
  7. Před projetím jezem si toto místo prohlédni ze břehu, a pokud máš pochybnosti, loď přenes.
  8. Pokud budeš muset zachraňovat tonoucího, vždy nejprve mysli na svou bezpečnost (Preferuj záchranu ze břehu – za pomoci házecího pytlíku, podkovy či improvizovaného předmětu na provaze). V případě potřeby volej záchranáře na linku 150 případně 112.
  9. Při jízdě ve skupině si urči první a poslední loď, kdy nikdo nesmí zůstat za poslední lodí.
  10. Pokud si rodič a jedeš na vodu s dětmi, připrav si krizový scénář pro převrhnutí lodi. Je potřeba zachovat klid, dítě by nemělo poznat vážnost situace, panika vše jen zhorší. Pokud musíš s dítětem plavat, přitiskni si jej na záda na svoji hruď a nechej se unášet proudem napřed. Plovoucí dítě chytni za rameno, nikoli za krk, nohu či ruku.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red