ijournal.cz

Toužíte po dlouhověkosti? Jezte pohanku!

red Zdroj: Menu Gold 15.3.2021 Gastronomie

Pohanka byla dlouho popelkou české kuchyně. Dnes je ale díky rozmachu zdravé výživy oblíbenou ingrediencí ve slaných i sladkých pokrmech. Z hlediska lidské výživy má pohanka velmi příznivé složení. Literatura udává, že lidé, kteří pravidelně konzumují pohanku, se dožívají vysokého věku.

 MENU_GOLD_Pohanka_450g_30,90_Kc

Původ pohanky

Je jednoletá rostlina s krátkou vegetační dobou. Od zasetí do sklizně je pouze 70 – 80 dní. Dorůstá do výšky 1,5 – 2 m. Květy jsou bílé, bílorůžové, někdy až červené. Plodem je trojboká hladká nažka, hnědé až tmavofialové barvy. Pravlastí pohanky je údajně jihovýchodní Asie, v Indii se jí říká horská rýže, protože se může pěstovat i ve vyšších polohách. Do naší republiky údajně přivezli pohanku vojska Tatarů, proto se jí také kdysi říkalo tatarka. Název pohanka údajně získala ze slova „pohan“, protože tímto výrazem Tataři nazývali naše obyvatelstvo.

 

Pohanka pro zdraví

Pohanka je velmi výživná a přirozeně bezlepková. Obsahuje mimo jiné vitamín E, který má antioxidační účinky. Bílkoviny, glycidy, lipidy i vláknina se v ní nachází ve velmi vhodných poměrech. Je cenná nejen jako potravina, ale i jako zdroj specificky účinných látek příznivě působících na játra, trávící a pohlavní orgány a v neposlední řadě na kardiovaskulární systém. Pohanka má vysoký obsah draslíku, hořčíku, fosforu a železa. Obsahuje velmi cenný vitamín P a rutin. Rutin udržuje cévy pevné, pružné, chrání lidský organismus před vnitřním a vnějším krvácením. Zamezuje tvorbě krevních sraženin ucpávajících cévy. Rutin stimuluje účinek vitamínu C. Pohanka obsahuje 14 % bílkovin, 62 % sacharidů a 6,4 % vlákniny. Pohanka obsahuje i vitamín B1 a B2.Je cenným zdrojem bílkovin při bezlepkové dietě. 

 

Pohanka v kuchyni

Její příprava je snadná a rychlá. Před vařením ji přeberte a propláchněte vodou. Pohanku vždy dávejte buď do vroucí vody nebo mléka, podle druhu připravovaného pokrmu. Na 1 díl pohanky připadnou 2 díly vody/mléka. Uvařená je rychle, zhruba za 5-8 minut. Pozvolna vařená změkne cca za 15 minut. Je skvělá do kaší, polévek, jako příloha k hlavnímu chodu. Můžete ji použít všude tam, kde jste zvyklí využívat rýži.

„Pro vyšší obsah rutinu je vhodné konzumovat pohanku ve formě krup a vařit ji opravdu krátce. Pro přípravu křupavé pohanky ji stačí zalít horkou vodou a nechat dojít pod pokličkou. Kroupy je možné použít jako přílohu nebo doplněné o zeleninu, maso nebo jiné bílkoviny jako hlavní jídlo. Z uvařené pohanky je také možné připravit sekanou či karbanátky,“ doporučuje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold.

MENU GOLD Pohanka 450 g, doporučená cena 30,90 Kč


                                             Recept MENU GOLD


                                                               Pohanková kaše s ovocem a ořechy

                                                                           (4 porce) – 1 porce 250g

Ingredience:

200 g pohanky Menu GoldMENU_GOLD_Pohankova_kase_s_ovocem

400 ml mléka

100 g medu

80 g másla

100 g hrušek

100 g sušených meruněk

80 g pekanových ořechů

špetka soli

 

Postup:

Do vroucího mléka se špetkou soli vsypeme propláchnutou pohanku a uvaříme do měkka. Do hotové pohanky vmícháme med, máslo, na drobné kostky nakrájené oloupané hrušky, část meruněk nakrájených na menší kousky. Vše spolu krátce povaříme. Podáváme ozdobené sušenými meruňkami a pekanovými ořechy.

Náš tip: během vaření můžeme přidat špetku skořice.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Menu Gold