ijournal.cz

Tématem jarních Srdíčkových dnů je vzácné a život ohrožující onemocnění Hydros plodu

red Zdroj: Život dětem 26.3.2023 Významné osobnosti, veřejné projekty

leták jaroNa den přesně týden poté, co nastalo astronomické jaro, se vydají dobrovolníci do ulic, aby již třiadvacáté pomohli obecně prospěšné společnosti Život dětem se sbírkou Srdíčkové dny. Propagační předměty s logem srdíčka s usměvavým sluníčkem bude možné zakoupit v ulicích český, moravských i slezských měst do pátku 31. března. Výtěžek ze sbírky Život dětem tradičně použije na pomoc vážně nemocným dětem a jejich rodinám, které se mnohdy ocitají v nezáviděníhodné situaci.

 „Tváří jarních Srdíčkových dnů je malá Bertička, která se narodila, i když tomu průběh těhotenství vůbec neodpovídal předčasně, a to v 31. týdnu těhotenství. Vážila 1 335 gramů a měřila pouhých 38 centimetrů. Třetí den po příchodu na svět nastaly u Bertičky výrazné zdravotní komplikace. Holčička začala krvácet do plic a došlo k oběhovému selhání. Dlouhých 50 dní byla holčička na umělé plicní ventilaci a doktoři rodičům nedávali velkou naději. Na veškeré léky reagovala špatně. Až po měsíci se situace zlepšila a maminka si svou holčičku mohla vzít poprvé do náruče,“ představuje nelehký osud Bertičky ředitelka OPS Život dětem Maria Křepelková.

Za potíže, které malou Bertičku sužovaly, stál otok měkkých tkání (hydros plodu), vzácné a velmi vážné onemocnění, které spočívá v nadměrném ukládání tekutiny v těle plodu. Nebezpečnost onemocnění tkví v tom, že novorozenci brání ve správné funkci plic a srdce. Důvody, proč onemocnění vzniká, je v mnohých případech neobjasněná. Následky hydropsu plodu jsou závislé na jeho závažnosti. V případě plné rozvinutosti je onemocnění pro dítě smrtelné.

 Bertička


„Až po dlouhých čtyřech měsících si rodiče konečně odnesli Bertičku domů s kyslíkovou podporou, protože ji potřebovala na noc. To trvalo dva měsíce. Maminka začala s Bertičkou ihned cvičit Vojtovu metodu, léčbu Bobatha, což je cvičení formou hry, zrakově i sluchově ji stimuluje, jezdí na neurorehabilitace, chodí na ergoterapie, hipoterapie a začala s ní chodit také do bazénu. Zásluhou maminčiny péče se Bertička umí otočit, plazí se po zádech, učí se lézt po čtyřech. Bertička nutně potřebuje speciální chodítko, které stojí 120 600 korun, ale dává rodině naději, že jednou může udělat své první krůčky,“
doplňuje Maria Křepelková z obecně prospěšné společnosti Život dětem.

Pomoci Bertičce, ale i mnoha dalším vážně nemocným dětem, které se bez laskavé pomoci ostatních neobejdou, můžete zakoupením sbírkových předmětů v podobě různobarevných propisek, magnetických záložek ve tvaru srdíčka a stylusů na ovládání mobilů či tabletů. Sbírkové předměty jsou v hodnotě 30 a 35 korun.

zivotdetem-berticka

„Pokud na ulici dobrovolníky nepotkáte, můžete navštívit eshop na www.zivotdetem.cz a kterýkoliv ze sbírkových předmětů si zakoupit nebo se můžete podívat na www.srdickovedny.cz a přispět online zakoupením obrázku. Další možností pomoci je zaslání dárcovské SMS na číslo 8 77 77 ve tvaru DMS ZIVODETEM 30,60,90 nebo 190. Podpořit nemocné děti můžete taky jakoukoliv finanční částkou na účet 83297339/0800, variabilní symbol 1234,“ uzavírá za pořadatele sbírky Maria Křepelková.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Život dětem