ijournal.cz

Společnost Novo Nordisk podporuje mladé sportovce s diabetem

red Zdroj: Novo Nordisk 10.8.2016 Sport, Významné osobnosti, veřejné projekty

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk, která se specializuje na léčbu diabetu, odstartovala projekt na podporu tří mladých českých sportovců, kteří se léčí s diabetem 1. typu. V rámci tiskové konference v Praze bylo dnes zahájeno načítání kilometrů najetých na speciálních stacionárních kolech. Za každý najetý kilometr společnost věnuje 100 Kč. Do akce budou zapojeni též zaměstnanci společnosti, kteří v průběhu prázdnin najíždějí kilometry na svých kolech, které budou následně započítány do celkového součtu najetých kilometrů. Tváří projektu je úspěšný český jezdec na horském kole Lukáš Frýba, který se s diabetem 1. typu také léčí.

TK_T.Raeymaekers_L.Frýba_10.8.

Společnost Novo Nordisk je celosvětově známá pro svou podporu sportovců s diabetem. V roce 2012 společnost podpořila vznik týmu Team Novo Nordisk, který tvoří sportovci s diabetem z celého světa (cyklisté, triatlonisté a běžci). V jeho čele působí první profesionální cyklistický tým, který je složen pouze z jezdců s diabetem. Posláním týmu Team  Novo Nordisk je inspirovat, vzdělávat a motivovat lidi, kteří jsou zasaženi tímto onemocněním. Letos se osm jeho jezdců účastní prestižního cyklistického závodu Czech Cycling Tour 2016 – o pohár hejtmana Olomouckého kraje. „Cílem naší společnosti není pouze objevovat a vyvíjet inovativní a účinné léky pro pacienty s diabetem, ale i přispívat k celkovému zlepšení kvality jejich života,“ řekla paní Daniela White, ředitelka české pobočky společnosti Novo Nordisk.  „Jsme proto moc rádi, že kromě toho, že letos uvidíme poprvé závodit talentované cyklisty z týmu Team Novo Nordisk na Czech Cycling Tour 2016, můžeme pomoci také třem mladým českým sportovcům plnit jejich sny.“ Osmý ročník tohoto cyklistického závodu, který je současně jednou z nejsledovanějších sportovních událostí v České republice, se letos koná od 11. do 14. srpna. Závod bude odstartován 11. srpna v 17 hodin týmovou časovkou na náměstí ve Frýdku Místku.

V rámci doprovodných akcí Czech Cycling Tour 2016 bude instalován také speciální stan společnosti Novo Nordisk a to v prostoru startu a cíle časovky teamů ve Frýdku-Místku dne 11. srpna na ulici Bruzovská/Jeronýmova a v prostoru cíle druhé etapy v  Uničově dne 12. srpna na ulici Dukelská. Stan bude pro veřejnost otevřen oba dny od 14:00 do 18:30. Ve stanu proběhnou prezentace pacientských organizací, veřejnost bude mít možnost pobavit se s odborníky v oblasti diabetu, stravování a sportu a také si zjistit svoje hladiny cholesterolu a cukru v krvi a ověřit si tak osobní rizika pro vznik diabetu. Návštěvníci si můžou ve stanu zajezdit na stacionárních kolech a podpořit tak charitativní projekt společnosti Novo Nordisk na podporu tří talentovaných sportovců s diabetem. Za každý najetý kilometr věnuje společnost Novo Nordisk 100 Kč. Po ukončení obou závodů ve stanu proběhne autogramiáda závodníků z Teamu Novo Nordisk. Kromě aktivit společnosti Novo Nordisk je pro veřejnost také připraven bohatý program pro děti i pro dospělé organizátory Czech Cycling Tour 2016. V obou městech proběhnou rozhovory s účastníky závodu a jejich slavnostní dekorování, pro děti bude připraven dětský koutek se zábavnými aktivitami a pro dospělé koncert skupiny Premier.

TK_T.Raeymaekers_R.Castol_L.Frýba_10.8.


Diabetes je jedním z nejrozšířenějších onemocnění na světě. V současné době je na světě 415 milionů lidí, kterým byl diabetes diagnostikován.[1]  Předpokládá se, že tento počet vzroste na 642 milionů v roce 2040.1 Odhaduje se, že v České republice bylo v roce 2013 celkem 861 647 Čechů s diabetem, tedy asi 8% populace.[2] Do roku 2035 tento počet pravděpodobně vzroste na 10%.2  Podle odhadů je dalších asi 500 000 Čechů trpí poruchou glukózové tolerance, což je stav předcházející diabetes.2 Pravidelný sport má pro lidi žijící s diabetem 1. typu i 2. typu jednoznačně příznivý účinek.  Vhodná pohybová aktivita snižuje hladiny cukru v krvi (glykémie) a zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr. Zlepšuje jejich kvalitu, zvyšuje fyzickou kondici a tím napomáhá kontrolovat hladiny cukru v krvi při zátěži v běžném životě.

Lidé s diabetem musí o intenzivnější fyzické aktivitě více přemýšlet, protože tělesný pohyb ovlivňuje glykémie. Při pohybu potřebujeme energii a tuto energii obvykle získáváme spalováním glukózy. Zvýšená spotřeba glukózy při pohybu vede k poklesu její hladinu v krvi a u člověka s diabetem pak hrozí hypoglykémie. Toto riziko platí obzvláště pro lidi s diabetem 1. typu. Reakce na fyzickou zátěž je individuální a proto by měl každý sportování konzultovat se svým lékařem a snažit se porozumět tomu, jak jeho tělo funguje a reaguje při sportu. Na cvičení nebo sportování je dobré připravit se předem, upravit si jídelníček nebo dávku inzulínu a zajistit si tak optimální hladinu cukru v krvi.

Pro lidi s diabetem 2. typu, u kterých se často objevuje nadváha, je fyzická aktivita důležitou součástí jejich léčby. Pravidelný pohyb jim může pomoci snížit hmotnost, krevní tlak, hladinu tuků v krvi, a především zlepšit kompenzaci diabetu. „U lidí s diabetem 1. typu nevede sportování z krátkodobého hlediska ke zlepšení kontroly diabetu, ale z dlouhodobého hlediska snižuje rozvoj aterosklerózy a významně pomáhá chránit svalovou hmotu. Lidé žijící s diabetem 1. typu jsou ohroženi hypoglykémií, především při změně druhu sportu, se kterým nemají zkušenosti. Pro diabetiky 2. typu je fyzický pohyb zásadní ochranný faktor před vznikem kardiovaskulárních komplikací. Fyzická aktivita u nich většinou vede ke zlepšení kompenzace diabetu,“ říká Prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., vedoucí lékař oddělení diabetologie a metabolismu na I. Interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni. „Při práci s lidmi, kteří žijí s diabetem, je vždy důležité zaměřit se na jejich individuální sport. Časté měření glykémie je velmi důležité při úpravě příjmu sacharidů a při manipulaci s inzulínem. Není vhodné provozovat najednou několik sportů s odlišnou mírou spalování glukózy. Vhodné je sporty postupně přidávat a učit se reagovat na daný sport“, dodává profesor Zdeněk Rušavý, přední odborník v oblasti diabetologie v České republice a spoluautor publikace Diabetes a sport.

 

Alexandra Strnadová – 13 let, tanec, diabetes 1.typu

Alexandře byl diabetes 1. typu diagnostikován před dvěma a půl lety. Alexandra se dostala do péče paní doktorky MUDr. Vávrové ve Vsetíně, která jí jako součást léčby doporučila i pohybové aktivity. Protože jsou všichni v její rodině hudebně založeni, Alexandra si vybrala tanec a stala se členkou taneční skupiny ELLES. “Tanec mi pomáhá vypořádat se s problémy, které diabetes do mého života přinesl. Tanec bych nevyměnila za nic na světě,” říká Alexandra.

Alexandra je na sebe velmi tvrdá a to jak ve škole, tak při tanci a se svými výkony není nikdy zcela spokojená. To jí motivuje k tomu dál se učit a dávat si vyšší cíle. Jezdí na celorepublikové i mezinárodní závody a získala už mnohá ocenění. V současné době se na soustředění připravuje s externími trenéry a choreografy na podzimní taneční sezónu. Alexandra se věnuje sólovému tanci i tanci v páru a formaci. Pochází z Návojné u Valašských klobouků, kde žije se svojí maminkou a pěti sourozenci. Kromě Alexandry, která se léčí s diabetem 1. typu, trpí dva její sourozenci celiakií a jeden epilepsií. „Pomoc společnosti Novo Nordisk velice uvítáme. Ráda bych Alexandru maximálně podporovala v její lásce k tanci, která jí pomáhá lépe se vypořádat s onemocněním, se kterým se stále ještě zcela nesžila. Tancem zcela žije a je moc hezké její zapálení pozorovat. Samozřejmě nám pomohou jakékoliv finance, protože cestování na závody i kostýmu jsou velmi drahé,“ řekla maminka Alexandry paní Strnadová, která je současně i její trenérkou.

 

Barbora Dvořáčková – 19 let, atletika, diabetes 1.typu

Barbora se již osm let věnuje atletice. Je členkou užší mládežnické reprezentace a několikanásobnou mistryní ČR v atletice. V letošním roce Barbora dokončila gymnázium a připravuje se na studium na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.

V březnu minulého roku se u Barbory začala projevovat únava, rychlý úbytek na váze a potřeba hodně pít. Reprezentační lékař odeslal Barboru do IKEMu a tam jí byl diagnostikován diabetes 1. typu. „Nejdříve mě napadlo, že mám nádor na mozku nebo rakovinu a že umřu. Když jsem ale před sebou uviděla nápis oddělení diabetologie, ulevilo se mi. Neumřu, aspoň ne teď,“ říká Barbora, která byla šťastná, že jí sport nebyl zakázán, ale naopak doporučen.

Barboře byl diabetes zjištěn těsně před začátkem letní sezóny. Díky tomu se nekvalifikovala na Mistrovství Evropy juniorů. „V první sezóně jsem se snažila zjistit si co nejvíce informací a poznat své tělo a jak v nové situaci reaguje. Hodně jsem četla a spojila jsem se s mnoha lidmi s diabetem, mezi nimi také s atletkou reprezentující Velkou Británii, Melanie Stephenson,“ říká Barbora.

Letošní halová sezóna byla pro Barboru velkým úspěchem, hned několikrát si vytvořila osobní rekord na 60 i 200 metrů. V běhu na 200 metrů dokonce bojovala o umístění s našimi nejlepšími sprinterkami a nečekaně obsadila 3. místo. Barbora se bohužel kvůli zranění nezúčastní juniorského Mistrovství světa, které se koná v srpnu tohoto roku. „S trenérkou jsme pozměnily tréninkový režim a doufáme, že se mi podobná zranění v budoucnu vyhnou,“ říká. Finance z tohoto projektu by Barbora použila na nákup testovacích proužků do glukometru, na konzultace s nutričním specialistou a na sportovní soustředění. „Na tomto projektu mi přijde skvělé, že můžeme ukázat všem okolo, že diabetes není důvodem k tomu, abychom přestali sportovat, právě naopak,“ říká Barbora.

 

Patrik Tuzar – 26 let, Taekwon-do, diabetes 1. typu

Patrikovi byl diabetes diagnostikován před více než deseti lety v období puberty. Pochází z Kralovic v Plzeňském kraji a pracuje jako elektrikář.

K Taekwon-du se Patrik dostal přes svého bratra, který tento náročný sport také zkoušel, ale nevydržel u něj. „Taekwon-do jsem si vybral, protože to v té době bylo něco jiného a zaujalo mě to, všichni okolo chtěli hrát fotbal, volejbal a jiné míčové hry a to mě moc nelákalo. Chtěl jsem zkusit něco jiného a tohle bylo přesně ono,“ říká Patrik. Mezi jeho největší úspěchy patří start na Mistrovství světa v Bulharsku v roce 2013 a 2. místo na Mistrovství Evropy v Itálii a v Bělorusku. „Rád bych se, asi jako každý sportovec, postavil na Mistrovství světa na stupínek nejvyšší, ale bude to hodně náročné,“ říká Patrik.

Patrikovi byl diabetes diagnostikován ve složitém období puberty a tato informace ho zastihla absolutně nepřipraveného. Znamenalo to pro něj konec všech nadějí a snů. Naštěstí se ale dostal do výborné péče lékařů ve Fakultní nemocnici v Plzni Lochotíně a díky nim zjistil, že i s diabetem lze žít normální život a sportovat. „Právě díky lékařům jsem se dozvěděl, jak vše funguje a co diabetes obnáší a také to, že není všemu konec. Lékaři mi ve sportu hodně pomáhali a radili, jak můžu sport a diabetes spojit,“ dodává Patrik.

V současné době diabetes pro Patrika nepředstavuje omezení. Musí se ale jako ostatní lidé s diabetem více hlídat a rozumět svému tělu a jeho reakcím na nejrůznější situace a podněty. Brzy po diagnóze tomu ale tak nebylo. Patrik musel zcela změnit systém svých tréninků, upravit si jídelníček a neustále myslet na aplikaci inzulínu. Patrik rád pomáhá dětem, které trénují v jeho klubu Taekwondo Panter Kralovice, a získané finance by rád použil na výbavu, aby tréninky pro děti byly všestrannější a kvalitnější.

 

Společnost Novo Nordisk je globální farmaceutickou společností se sídlem v Dánsku. S více než 90letou tradicí v oblasti inovací patří mezi vedoucí společnosti v léčbě diabetu. Společnost rovněž zaujímá vedoucí postavení v léčbě hemofilie, v terapii růstovým hormonem a hormonální substituční terapii. Společnost Novo Nordisk zaměstnává přibližně 41 600 pracovníků v 75 zemích a své produkty prodává ve více než 180 zemích. Více informací naleznete na webové adrese www.novonordisk.com nebo www.novonordisk.cz.

 

Další informace o týmu a jeho aktivitách naleznete na:

www.teamnovonordisk.com

twitter.com/TeamNovoNordisk

facebook.com/TeamNovoNordisk

instagram.com/TeamNovoNordisk

youtube.com/TeamNovoNordisk

facebook.com/teamnovonordisk.cz/events

Informace o závodě Czech Cycling Tour na www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/

 

[1] International Diabetes Federation, IDF Diabetes Atlas Executive Summary, 7th Edition, 2015 Update. Available at: www.diabetesatlas.org.

[2] Activity in the field of diabetology, care for diabetics in 2013. Institute of Health Information and Statistics of the Czech Republic. Available at: http://uzis.cz/rychle-informace/cinnost-oboru-diabetologie-pece-diabetiky-roce-2013

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Novo Nordisk