ijournal.cz

Síla esenciálních olejů – vybírejte si ty kvalitní

red Zdroj: zoot.cz 30.12.2021 Krása a zdraví

Esenciální oleje jsou koncentrovanými silicemi rostlin. V posledních letech čím dál tím více pronikají i do českých domácností a mohou sloužit jako přírodní pomoc na neduhy, které nás trápí. Pozitivně ovlivňují psychiku, emoce, správné funkce různých orgánů, jsou antivirové, antiseptické či repelentní a v neposlední řadě dotváří tu správnou atmosféru domova.

aromaterapie_ilustrační snímky (2)

Esenciální oleje, jinak řečeno silice, vznikají ve všech částech rostlin – od květů po kořeny. Jedná se o silně koncentrované komplexní látky, které mají nespočet přínosných vlastností a benefitů pro naše psychické, ale i fyzické zdraví.

V tradičním lékařství se používaly stovky let, dnes patří mezi základ aromaterapie. Správně zvolený esenciální olej může pozitivně ovlivňovat naše emoce, psychickou pohodu a náladu, ulevují od stresu, podporují koncentraci. Další neméně důležitou funkcí jsou vnitřní a funkční vlastnosti, vhodně zvolený esenciální olej může pomoci se správnou funkcí vnitřních orgánů, zklidňuje, čistí a prokrvuje pokožku a v neposlední řadě napomáhá regeneraci. Mezi ty nejznámější a nejčastěji využívané patří třeba levandule, bergamot, grapefruit, citron, máta peperná nebo kadidlo.


Použití

Kromě použití jako vonný olej do aromalamp či difuzérů můžete pár kapek přidat do relaxační koupele či masážních olejů.

Pozor na záměnu

Esenciální olej však není to stejné, co olej vonný. Dávejte si na to dobrý pozor zejména pokud kupujete olej, který je o něco levnější, než je standard. Není nic zvláštního na tom, že každý druh stojí jinak – pro výrobu esenciálního oleje bývá zapotřebí jiná část rostliny nebo celkově jiné množství a rostliny jsou také různě vzácné – to zapříčiňuje rozdílnost cen. Avšak lahvičky běžných 10 ml oleje, který stojí jen třicet nebo padesát korun už jsou podezřelé. Proto na obale vždy kontrolujte, zda se jedná o olej esenciální, př. éterický nebo vonný. Vonné oleje jsou jen chemicky vyrobené vůně, a nepůsobí tedy aromaterapeuticky.
Balm Balm Esenciální olej Citron 10 ml, zoot.cz, 189 KčTIP_Balm Balm Esenciální olej Citron 10 ml

Citronový esenciální olej značky BalmBalm je skvělým pomocníkem při očistě a detoxikaci celého organismu. Podporuje činnost lymfatického systému a pomáhá tak odplavovat z těla nečistoty. Dále je vhodný při potížích se žlučovými či močovými kameny a účinně bojuje s celulitidou. Dodává tělu novou energii, navozuje pocit pohody, osvěžuje a čistí.

Cena: 180 Kč

 

Balm Balm Esenciální olej Bergamot 10 ml, zoot.cz, 469 Kč
TIP_Balm Balm Esenciální olej Bergamot 10 ml

Mezi základní a zdraví prospěšné vlastnosti bergamotu patří detoxikace organismu, podpora trávení a snížení horečky. Je antibakteriální, sedativní, antidepresivní a antialergenní. Dále pak zlepšuje cirkulaci krve, snižuje bolest, eliminuje zápach a napomáhá při relaxaci. Díky obsahu Alfa-bergaprenu napomáhá pokožce lépe absorbovat sluneční světlo a je tak vhodný pro lidi, kteří ho špatně snáší. Bergamotový olej patří mezi za studena lisované oleje.

Cena: 469 Kč

 

 Balm Balm Esenciální olej Grapefruit 10 ml, zoot.cz, 369 Kč

TIP_Balm Balm Esenciální olej Grapefruit 10 ml

Grapefruit osvěžuje tělo i mysl, navozuje pohodovou a příjemnou náladu a působí antidepresivně. Jeho nahořklá ovocná vůně snižuje stres, má tonizující účinky, stimuluje psychickou i fyzickou sílu, uvolňuje otoky a namožené svaly. Je ideálním při bolestech hlavy, migrénách a s tím spojených nevolnostech. Kromě toho se hodí například do kanceláře, pomůže vám udržet koncentraci, svěží mysl a bojuje proti únavě.

Cena: 369 Kč

 

 

Značka Balm Balm

Britská značka přírodní pečující kosmetiky, jejíž zakladateli jsou Glenda a Hayden Taylor byla založena v roce 2005 ve Velké Británii. Najdete pod ní nejčistší balzámy na rty a obličej, pleťová séra, oleje a v neposlední řadě i aromaterapeutické směsi. Při výrobě esenciálních olejů vycházela paní Glenda Taylor ze svých bohatých zkušeností s aromaterapií a dala tak vzniknout esenciálním olejům v té nejvyšší možné kvalitě s mimořádnou hloubkou a přesahem. V minulosti tato značka mimo jiné vyráběla vánoční parfém pro lichtenštejnskou královskou rodinu. Značka od začátku používá recyklovatelné obaly s FSC certifikací a samozřejmostí pro ni je i certifikát Leaping Bunny, který poskytuje zákazníkům záruku toho, že značka dělá maximum pro to, aby odstranila testování na zvířatech v celém dodavatelském řetězci.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: zoot.cz