ijournal.cz

Rekord – V Pelhřimově se zapsal do České knihy rekordů majitel největší sbírky víček od smetany do kávy

red Zdroj: Muzeum rekordů v Pelhřimově 24.2.2023 Zajímavosti

V Pelhřimově se zapsal do České knihy rekordů majitel největší sbírky víček od smetany do kávy


Nevídané množství témat obsahují fotografické, malované, kreslené či graficky zpracované série víček od „mlíček“, čímž je myšlena malá smetánka do kávy.

Jan Beťák - vpravo - s certifikátem o českém rekordu

Leckde ve světě se jedná o významný sběratelský fenomén, který nyní představuje v Muzeu rekordů v Pelhřimově Čech Ing. Jan Beťák, který shromáždil od roku 1990 nevídaných 25 723 kusů těchto víček a na to konto mu byl ve středu předán pracovníky pelhřimovského muzea českých NEJ… oficiální certifikát o českém rekordu v tomto oboru.

Jan Beťák - sbírka víček od mlíčekPro nás Čechy je překvapivé, že na zmíněných víčkách najdeme celé série zvířat, rostlin, portrétů herců, svatých obrázků, dopravní prostředky, unikátní stavby, turistické pamětihodnosti, sportovní tématiku a desítky dalších motivů.    

V této pestrobarevné sbírce se nacházejí víčka ze Švýcarska, Kanady, USA, Japonska, Belgie, Itálie, Norska, Islandu, Francie, Irska a mnoha dalších zemí Evropy, Ameriky i Asie.

Jakousi hříčku (alespoň pro obyvatele ČR) lze nalézt v sérii s hudebními skladateli, kde mezi nejvýznamnějšími osobnostmi světa vážné hudby figuruje i portrét Bedřicha Smetany. Zkrátka Smetana na smetaně!

Mnohé další neobvyklé exempláře jsou nyní v Pelhřimově vystaveny.

Sledujte české rekordy na: www.dobryden.cz | Facebook | Instagram | Twitter | YouTube

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Muzeum rekordů v Pelhřimově