ijournal.cz

Pátý ročník předního světového ocenění za vědu bez využívání zvířat právě startuje

red Zdroj: Lush 28.4.2016 Koktejl

Pátý ročník předního světového ocenění za vědu bez využívání zvířat právě startuje v těchto dnech a inovátorské firmy i mladí vědci, kteří netestují na zvířatech, mají jedinečnou příležitost získat velmi zajímavé finanční ocenění za vědu a výzkum.

Lush_bez testování na zvířatech
Vědci a aktivisté jsou srdečně zváni k přihlášení se o nominaci na výroční ocenění, v rámci kterého byl udělen již jeden milion liber (asi 37 milionů korun) význačným iniciativám bojujícím proti testování na zvířatech.

Ocenění Lush Prize, výsledek spolupráce Lush Cosmetics a Consumer Research Association (Asociace pro spotřebitelský výzkum) je se svou odměnou £250 000 (přes 9 milionů Kč) největším výročním finančním oceněním v oblasti zabývající se testy bez použití zvířat.

Ocenění získalo již 55 projektů ve 22 zemích, od organizací na ochranu zvířat na Taiwanu či v Rusku po švédský institut Karolinska nebo program OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) Adverse Outcome Pathway ve Francii.

Nominace pro rok 2016 se otevřely v pondělí 25. dubna, den po Světovém dni laboratorních zvířat. Cena podporuje iniciativy ve snaze ukončit využívání zvířat v toxikologickém výzkumu (testování chemických látek) a je rozdělována subjektům v 5 kategoriích: Věda, Vzdělávání, Mladý výzkumník, Lobby a Veřejné povědomí.

Minulý rok bylo navíc uděleno jedno zvláštní ocenění „Black Box Prize“ za klíčové objevy ve výzkumu reakcí člověka na chemické látky, specificky za práci odvedenou v oblasti zkoumání citlivosti kůže. Vítězové ceny Black Box získávají plnou cenu 250 000 liber a mezi výherce ostatních pěti kategorií je k tomu rozděleno dalších 200 000 liber.

Mezi vítěze předchozích let patří 19 mladých výzkumníků, z kterých každý obdržel £10 000 (asi 370 tisíc korun) na podporu budoucí kariéry ve vědě bez využívání zvířat nebo látek živočišného původu. Tento rok se chce porota zaměřit zvláště na Asii a Ameriku, kde může být podpora alternativ k testování na zvířatech nedostačující.

Tiskový mluvčí Lush Prize Craig Redmond říká: „Dosud jsme udělili ocenění v hodnotě 1,2 milionu liber řadě výzkumů, které plně nahrazují pokusy na zvířatech a aktivistickým skupinám, které upozorňují na krutost a zároveň nespolehlivost testování na zvířatech. Jsme rádi, že se Lush Prize 2016 zaměří na podporu mladých výzkumníků v Asii a Americe. Tito mladí vědci potřebují finance a povzbuzení do rozvoje svých kariér ve výzkumu bez využívání zvířat, a my jim to můžeme nabídnout.“

Nominace na ocenění lze provést on-line na www.lushprize.org a uzavírají se 24. července. Porota složená z odborníků celého světa se sejde v září a ceremonie s předáním cen vítězům se bude konat v listopadu v Londýně.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Lush