ijournal.cz

O-fice: Nástroj k efektivnímu využití kanceláří

red Zdroj: O-fice 15.2.2017 Hi-tech a bydlení, Rady, tipy, názory

Položili jste si někdy otázku, kolik času trávíte na své kancelářské židli? 90 procent pracovní doby? 80? Většina lidí odpovídá podobně – při výzkumech zaměřených na využívání kancelářských ploch uvádějí hodnoty 82 až 98 procent. Jenže ve skutečnosti je tohle číslo o hodně nižší a dosahuje v průměru jen 19 až 37 procent. Zdá se vám to neuvěřitelně málo? Ale je to přesně tak. Společnost cre8 to totiž umí zcela přesně změřit. „V rámci naší služby O-fice dokážeme monitorovat reálné využití jednotlivých kanceláří i každého pracovního místa,“ vysvětluje Jan Bastař, jednatel cre8.

Cílem O-fice je snižovat náklady a zvyšovat kvalitu, a to především v oblasti pracovních prostor. Služba využívá bezdrátových čidel umístěných po dobu tří týdnů na spodní straně všech židlí (obr. 1). Čidla mapují obsazenost prostřednictvím detekce pohybu. „Díky takto získaným datům můžeme doporučit, jak daný prostor lépe využívat,“ říká Jan Bastař. „Dokážeme totiž zcela přesně odpovědět na otázky: Je právě tato zasedací místnost využívaná? Jak často a jak se její využití liší v průběhu různých období v roce i zcela konkrétních dní? Je židle přiřazená právě k tomuto pracovnímu místu využívaná denně a jak často?“

foto

Obr. 1: Umístění čidel

Vypovídajícím příkladem o (ne)využívání prostor jsou podle Bastaře třeba zasedací místnosti. Ty se nejčastěji dimenzují pro deset až dvanáct osob a zdají se být neustále obsazené. „Podle našeho měření se v nich ale nejčastěji setkávají dvě až čtyři osoby. Tudíž by bylo daleko efektivnější udělat více menších prostor vhodných k jednání menšího počtu lidí,“ popisuje Bastař s tím, že neexistuje jednotné doporučení pro všechny. Vše totiž záleží na zjištěných údajích (obr. 2).

„Možná dává smysl začít některá pracovní místa sdílet, zejména proto, že zaměstnanci jsou stále více mobilní. V některých případech je dobré zmenšit rozměr jednotlivých pracovních míst a oddělených kanceláří tak, aby bylo k dispozici více prostoru pro vzájemnou spolupráci,“ připomíná Jan Bastař. Výsledkem pak můžete být nejen přívětivější prostor pro zaměstnance, ale i významná úspora nákladů. „Při snížení celkové plochy o 15 procent dosáhnete až dvacetipětiprocentní úspory celkových nákladů,protože kupujete méně nábytku, méně svítíte…“ doplňuje Jan Bastař.

obrázek
Obr. 2: Percentuální přehled obsazenosti jednotlivých míst.

Fota zdroj: O-fice

O firmě cre8

Společnost cre8 se specializuje na interiérový design pracovního prostředí. Ve spolupráci s předními architekty zařizuje kanceláře tuzemských i zahraničních subjektů. Využívá k tomu produktů předních světových výrobců jako je Herman Miller, Sancal, BuzziSpace, Framery a dalších. S výsledky její práce se můžete setkat v kanceláří společností SAP, ManpowerGroup, Amazon a další. Více o službě O-fice i další nabídce cre8 najdete na www.cre8.cz nebo www.facebook.com/cre8.cz/

foto.obrázek.

Fota zdroj: O-fice

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: O-fice