ijournal.cz

Masopustní rejdění aneb všechny tváře Prahy 5

red Zdroj: Creative World, Praha 5 14.2.2017 Aktuality a pozvánky, Zábava

Creative World ve spolupráci s radnicí Prahy 5 a starostou MUDr. Radkem Klímou připravili na únor masopustní veselici nejen pro občany Prahy 5. V rámci oficiálních Dnů Prahy 5, které by se měly stát tradicí a jež by měly rovněž oživit park Portheimka, bude připraven program pro celou rodinu, tvůrčí dílny pro děti, naučné stezky, soutěž o masopustní masky, trh s dobrým jídlem a pitím, hudba, bubnování se šamanem, dovadlo a mnoho dalšího. Přizvány byly k účasti i prezentaci také ambasády sídlící na Praze 5.

 Masopust 1

Termín: neděle 19. 2. 2017 od 13.00 do 17.00 

Program na náměstí 14. října, Praha 5: Trhy s tématem Masopust v Čechách (řemeslo, tradice, tematické jídlo a pití) s bohatým kulturním programem.

Akcí provede moderátorka Českého rozhlasu – Rádia Junior Jana Rychterová, která na závěr také zazpívá.

http://www.janarychterova.cz/jana-rychterova

Na akci budou přítomny ambasády se sídlem na Praze 5, které přispějí jak dobrým jídlem, tak programem – hudba, řemesla, kouzelník, a samozřejmě představí své aktivity v ČR. Mezi potvrzenými jsou velvyslanectví Rakouska, Tunisu, Indonésie, Kuby či Vietnamu.

 

Program v Parku Portheimka:

13.00 až 13.30: Slavnostní zahájení akce - přivítání návštěvníků i účinkujících

13.30 až 14.00: Spuštění soutěže o nejzajímavější masky a pozvánka do jednotlivých koutů.

14.00: Zahraje živě Romská kapela z Prahy 5 

 Masopust 2

Paralelně běží:

13.00 až 17.00:  Tvůrčí dílny (tvorba masek, zdobení perníčků a mnoho dalšího) a hudba (DJ)

14.00: DRUM CIRCLE: Bubnování v kruhu se šamanem pro děti

15.00: dětské vystoupení Švandova divadla

15.30: Mario Bihari trio – vystoupení známého romského hudebníka (více informací – viz níže)

16.00 až 17.00: Masopustní rejdění v Parku Portheimka s hlavními aktéry Masopustu „Brůnou“ – Kozí maska představující hrůzu, „Klibnou“ – masopustní šiml, Bábou, Židem, Pohřebářem, Nevěstou a Turkem směrem na Náplavku.

13.00 až 17.00: V modré síni galerie Portheimka – kreativní dílny pro děti i dospělé; venku: hudba, tanec, masopustní jídlo a pití. Barové stolky a hořáky k zahřátí

17.00: Slavnostní ukončení Masopustu – vyhlášení nejzajímavějších masek a odměna pro 5 NEJ masek.

Po celý den opékání buřtů na ohni.

Smíchovské trhy


V rámci programu se představí Dům dětí a mládeže z Prahy 5:

1. Vystoupení skupiny Breakdance akrobacie, který v DDM P5 pracuje druhým rokem. Jeho členy trénuje lektor Petr Ježek už od základní školy, pracují dohromady s malými talentovanými tanečníky. Petr je nestorem breakdance, rozhodčím na tanečních soutěžích a spolupracuje s tanečními studii v Praze i okolí.

2. Taneční skupina Bang vznikla v DDM P5 před dvěma lety, vedoucí Karolína Bukorová je lektorkou tance již od svých 18-ti let. Věnuje se modernímu tanečnímu stylu, převážně street dance a hip hopu.                   

3. Hudební skupina DDM Prahy 5 pod vedením Mgr. Dany Kláskové zahraje několik písniček.

 

Mário Bihári a Bachtale Apsa

Název Bachtale Apsa, v překladu Slzy štěstí, vyjadřuje pestrost nálad a emocí, které romská hudba odnepaměti v posluchačích vyvolává. Kapela spojuje muziku balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů. Nechybí samozřejmě klasické čardáše. Repertoár ovšem netvoří jen romská tradiční hudba, ale také autorská tvorba leadera kapely Mária Biháriho. V Máriových skladbách se prolínají romské melodie a rytmy s latinskoamerickou hudbou, tangem, flamencem, swingem a dalšími styly. Základem hudby Bachtale Apsa je každopádně virtuózní akordeon a klavír Mária Biháriho, který doprovází kytarista a vynikající zpěvák Peter Horvát a houslista a basista Adam Pospíšil. Formace Bachtale Apsa funguje od roku 2010 a za tu dobu odehrála na 300 koncertů doma i v zahraničí, nejdále asi v Indii a v Alžírsku. Příležitostně spolupracují s žánrově zcela různými osobnostmi české hudební scény, např. s raperem Vladimírem 518 nebo třeba s herečkou a zpěvačkou Bárou Hrzánovou.

Koncert Bachtale Apsa je každopádně pestrou taneční i poslechovou hudební směsicí, která byla vměstnána taky na nové CD s příznačným názvem Tóny barev, které bylo o Vánocích pokřtěno.

 

Dům dětí a mládeže Praha 5 Štefánikova 11, Praha 5

Dům dětí a mládeže Praha 5 (dále jen DDM) je střediskem pro volný čas dětí, mládeže i dospělých. Náš DDM má významný podíl na formování osobnosti mladého člověka, na podpoře rozvíjení jeho přirozených zájmů, potřeb a talentu. Činnost našeho DDM je podstatnou součástí primární prevence negativních jevů, které současnou mladou generaci v nemalé míře ohrožují. 

Uskutečňujeme výchovně vzdělávací, případně rekreační činnost pro všechny věkové kategorie v jejich volném čase pravidelnou zájmovou činností, individuální prací, soutěžemi, přehlídkami a nabídkou spontánních aktivit během celého roku.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Creative World, Praha 5