ijournal.cz

Nový unikátní film Juraje Šajmoviče „Praga pana Příhody“ od října v kinech

red Zdroj: Road Movies sro 21.9.2021 Film

Unikátní film z dílny režiséra a scénáristy Juraje Šajmoviče, PRAGA PANA PŘÍHODY (2021), mapuje život devadesátiletého muže, který vybudoval jednu z největších a nevyčíslitelných sbírek na světě. V hlavních rolích se představí sběratel Emil Příhoda a herec Štěpán Tuček. Ve čtvrtek 23. 9. 2021 v 10:00 hodin bude novinářská projekce v malém sále kina Svět v Chomutově. Premiéra filmu pro veřejnost bude ve středu 6. 10. 2021 a 20. 10. 2021 v kině Svět v Chomutově.

uvodni_foto

Umělecky pojatý hodinový hraný dokument je natočen jako „docudrama“ a pojednává o životě sběratele Emila Příhody, který společně s dnes již zesnulým synem Robertem Příhodou dokázal vybudovat největší světovou sbírku automobilů Praga. Ta je dnes zapsaná jako památka UNESCO a má zcela nevyčíslitelnou hodnotu.

Příběh začíná v 50. letech minulého století, kdy Emil Příhoda skládal tovaryšské zkoušky v Pragovce. Ono setkání s touto automobilovou značkou bylo pro mladého muže osudové. Prvním úlovkem do jeho sbírky byl vůz Praga Alfa, který ve svých 22 letech koupil od pana Petránka, šéfa Pragovky. Pak už to šlo samo. Pragovky a vše kolem nich erudovaně sbíral až vybudoval unikátní pomník.

Osud se však panu Příhodovi postavil zády. Možná to bylo proto, že Pragovce obětoval příliš mnoho lásky nebo proto, že tomu tak mělo být. Přestože je jeho sbírka zapsána v UNESCO, všechny exponáty ztratily vybudované muzeum a ocitají se v nebezpečí. Sběratel se tak vydává do boje.

Odkaz filmu podle režiséra a scénáristy Juraje Šajmoviče je naprosto jasný. „Emotivní formou apelujeme na fakt, jak důležité je vnímat odkazy minulosti, které jsou nedílnou součástí naší identity a přispívají ke slovutné reprezentaci našeho státu. Je naprosto nemyslitelné, proč unikátní sbírka, která je třetí největší na světě skončila uschována před zloději, bez muzea, bez pomoci státu a v naprostém zapomnění.“

Film vznikal od roku 2018 do roku 2021 na základě důsledné scénáristické i historické literární přípravy. Vzhledem k nuceným omezením v rámci pandemie, bylo celkem deset natáčecích dní rozprostřeno do více než tři čtvrtě roku.

Ve filmu bylo využito několik lokací v Ústeckém kraji (Neštěmice, Údlice, Chomutov, Ústí nad Labem, Přečáply) a lokací ve Zbuzanech a Mníšku pod Brdy. Nechyběly dobové hrané scény v autentických kostýmech s těmi nejunikátnějšími vozy ze sbírky pana Emila Příhody.

„Film byl natočen vlastní kamerovou technikou. Část zvukové techniky jsme se snažili pokrýt a obrazová postprodukce filmu vznikala ve vlastní střižně. Samotná výroba filmu v postprodukci trvala rok,“ dodal Šajmovič.

Do projektu společnost Road Movies investovala vlastní finanční a věcné prostředky v hodnotě 2 miliony korun. „Vznikl tak zcela výjimečný film o unikátní sbírce Praga a o jejím pohnutém osudu, kdy musela opustit vybudované muzeum. Snad se dočká vzniku nového muzea, a to právě v Ústeckém kraji, respektive v Chomutově. My, jako tvůrci filmu Praga pana Příhody, tomu věříme a svým dílem doufám tomu přispějeme,“ dodala producentka společnosti Road Movies Beatriz Šajmovičová.

______________________________________________

 

PRAGA PANA PŘÍHODY

žánr: docudrama

stopáž: 58 minut

námět, scénář a režie: Juraj Šajmovič

hrají: Emil Příhoda, Štěpán Tuček, Otto Rošetzký, Marcel Rošetzký, Jiří Kimla, Klára Jandová, Antonín Hardt, Karel Hábl, Lucie Kožinová, Jindřich Žampa, Vojtěch Havelka a další.

Projekt vzniká ve společnosti Road Movies, odkud vedle snímku Tady hlídáme my (2021), vzešly filmy Tady hlídám já (2012), Andílek na nervy (2015) a Komici s.r.o. The Tour (2016), řada dokumentů a sérií jako např. 13. komnata a další.

______________________________________________

 

Emil Příhoda

Narodil se 16. 4. 1932 v Praze na Žižkově. Této čtvrti zůstal věrný, i když ho život zavál do jiných koutů Prahy i republiky. Vyučil se, jak to bylo v té době zvykem, bez možnosti vlastního výběru, automechanikem. A na základě umístěnky začal pracovat v automobilce Škoda, a.s. Praha.

Zvídavost a touha po vítězství, která mu jako výkonnému sportovci byla vlastní, ho přivedla až do tzv. výběru „Mladého Škodováka“. Tovaryšské zkoušky absolvoval v automobilce n. p. Praga v Praze. To předurčilo nejen jeho další cestu k Pragovkám, ale i obdiv ke všem výrobkům z produkce této automobilky. Jako každý mladý člověk z profesními znalostmi toužil po vlastním voze, proto se snažil získat finanční prostředky všemi dostupnými cestami. Stavěl kajaky, na kterých i závodil, opravoval a sestavoval jízdní kola, pomáhal i mimo svůj pracovní čas při opravách automobilů.

V roce 1955 se oženil, po dvou letech se manželům narodil syn a po čtyřech letech rozšířilo rodinu narození dcery. V té době byl pan Příhoda již majitelem vozu Praga Alfa, čtyřválcového kabrioletu z roku 1924. Automobil bez problémů uvezl nezbytné dětské kočárky a plně vyhovoval cestám rodiny po Čechách i do zahraničí.

Odpovědnost, zájem vědět a znát nové věci ho přivedly ke studiu na střední škole, následně i na dálkové studium vysoké školy. Přestože pracoval i v jiných než automobilních oborech, láska ke všemu, co neslo jméno Praga, mu zůstala. Již v roce 1957 měl na různých místech v Praze zaparkovaných pět vozů značky Praga, proto se rozhodl oznámit na patřičných místech založení muzea s názvem Automuseum Praga. Pokračoval se shromažďováním starých vysloužilých veteránů. Postupně vytvořil kolekci automobilů Praga, osobních, nákladních i užitkových, doplněnou o bohatou dokumentaci a ostatní sbírkový fond, nemající u nás, ale ani v zahraničí obdoby.

Za období několika desítek let mnohokrát pomohl radou, chybějícími součástkami i originálním výkresem velkému množství našich i zahraničních sběratelů. Vždy preferoval domácí průmysl, zasloužil se o popularizaci českých výrobků, což je výrazem upřímného vlastenectví. Své nabyté znalosti a zkušenosti uložil do své knihy nazvané Praga – devadesát let výroby automobilů.

I přes nepřízeň osudu, kdy mu zemřela žena a vzápětí i ve svých padesáti sedmi letech syn, pokračovatel rodinné tradice, nikdy svoji sbírku neopustil a bojuje o její další zachování.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Road Movies sro