ijournal.cz

Noc za volantem

red Zdroj: Mix-Tee 21.8.2022 Krása a zdraví

Čeká vás dlouhá štreka k moři? Na kávu nebo energetické nápoje nespoléhejte, zradí vás. Vsaďte spíš na kvalitní černý nebo zelený čaj. A hlavně na pořádný odpočinek před cestou.

Večer naložíte auto, spakujete nafukovací matraci, hračky a jídlo na cestu a do termosky uvaříte kávu. Ráno už s rodinou vystupujete v Itálii, pokud tam ovšem ve zdraví dojedete. V noci je totiž pravděpodobnost nehody patnáctkrát vyšší než ve dne.

Jak se ohlašuje krize

Nejhorší nepřátelé při nočních dálkových jízdách jsou únava a monotónnost. Stovky kilometrů se nic neděje, a pak musíte zareagovat ve zlomku sekundy. Únava postihuje hlavně svaly, které po dlouhé hodiny drží hlavu a trup zpříma. Těžké to ale mají i oči, za tmy fungují na čtvrtinu své obvyklé kapacity. Zorné pole je zúžené, podstatně horší je odhad rychlosti a vzdálenosti. Nejkritičtější období nastává pro řidiče kolem druhé hodiny ranní, kdy se snižuje krevní tlak i tepová frekvence, prudce klesá výkonnost a přibývá chyb. Unavený nešťastník hůř zaostřuje a začnou mu klesat víčka. Nevnímá, jaké nápisy a značky minul, mimoděk přejíždí z pruhu do pruhu. Únava je přirozená a nelze jí zabránit. Jen zmírnit nebo oddálit.

Co zažene únavu

Užitečným společníkem řidiče je žvýkačka. Pohyb žvýkacích svalů nedovoluje usnout a zabrání suchu v ústech. Je-li zle, na chvíli pomůže i kyselý bonbón. Rozhodně se ale nepovzbuzujte alkoholem, a to ani v zemích, kde je malé množství při řízení povoleno. Už při 0,3 promile v krvi roste nejen reakční doba, ale i (zpravidla neodůvodněné) řidičské sebevědomí.  Jediným opravdu spolehlivým prostředkem proti únavě je ale odpočinek. Když cítíte, že je zle, zastavte a dopřejte si aspoň půlhodinový „šlofíček“. Malou pauzu s krátkou procházkou a několika dřepy byste měli absolvovat ideálně po každých dvou stech ujetých kilometrech.

Stimulanty vyvolávají neklid

Černá káva, kofeinové tablety nebo energetické nápoje jsou dobří spojenci na kratší trasy. Při dlouhých přejezdech v sobě ale skrývají nebezpečí. Bystří sice nervovou soustavu, současně ale dráždí k větší aktivitě. Řidič, vybuzený velkou dávkou kofeinu, může mít sklon např. ťukat nohou, hrát si s volantem nebo soutěžit s jinými vozy. Stimulanty současně zastírají varovné signály těla. Únavu neodstraní, jen přehluší její příznaky. Po krátkém období koncentrované pozornosti se dostavuje únava a malátnost a mikrospánek může přijít naprosto nečekaně, bez varování.

Co pít za volantem

Za ideální osvěžení se považuje chladný nebo vlažný nápoj bez bublinek – buď čistá voda, nebo černý či zelený čaj. Kvalitní čaj povzbudí, ochladí i zahřeje, podle toho, co zrovna potřebujete. Je to ideální nápoj pro udržování pitného režimu, uspokojí vaše chuťové buňky a neobsahuje sladidla ani žádné chemické přísady. Množství kofeinu v čaji dosahuje až 7 %, což je o polovinu méně než v kávě, zato se uvolňuje postupně a vy nebude s pozorností jako na houpačce. „Uvařte si silný černý čaj, ideálně Basilur Orient Golden Crescent, který vyniká hořkou zemitou chutí a jeho nálev je tmavý. Necháte-li jej louhovat 5 minut, uvolní se co nejvíce kofeinu i tříslovin. Pokud se některému spolucestujícímu udělá cestou nevolno, může popíjet silný černý čaj po doušcích, aby se mu zklidnil žaludek,“ radí Marek Khánský z MIX-TEE.

Basilur_Radella_zeleny_cajZelený čaj (např. Basilur Leaf of Ceylon Radella) má nižší obsah kofeinu, ale je také povzbudivý. Nechte jej louhovat 3 minuty. Při delším louhování se uvolní více tříslovin a je pak příliš trpký. Stejně tak, když vychladne, proto si na cesty pořiďte termosku.

Nezapomeňte na „syndrom konce cesty”

Ať byla cesta sebedelší, posledních třicet kilometrů je rizikovějších a zdánlivě delších než stovky km ujetých před tím. Čím to je? Je známo, že únava stoupá koncem směny a v závěru týdne, a o dálkových cestách autem to platí také. Vidina blížícího se cíle otupí pozornost řidiče, ten si už v duchu oddechne a už už se vidí v apartmánu. To je bohužel právě ta chvíle, kdy může nejsnáze udělat osudnou chybu. Tak šťastnou cestu a dobře dojeďte!

Nejlepší společníci na dlouhé cesty:

Basilur Leaf of Ceylon
Radella, oblast obklopená horskými vrcholky, která produkuje jeden z nejvyhledávanějších zelených čajů na světě. Kombinace perfektního podnebí a jedinečného složení půdy zaručuje vysokou kvalitBasilur_Orient_Golden_Crescentu čajových lístků. Lehký, životabudící nápoj.
Doporučená cena: 63 Kč

Basilur Orient Golden Crescent →
100% čistý černý cejlonský čaj z LOW GROWN, nížinné oblasti na jihu Srí Lanky. Je typický svou hořkou a zemitou chutí. Jeho nálev je tmavý.
Doporučená cena: 98 Kč


ENERGIT PRO ŘIDIČEPrint
Tablety určené k doplnění energie a snížení únavy za volantem díky obsahu guarany a vitaminu C. S višňovou příchutí.

ENERGIT Pro řidiče není určen pro děti.

Obsah: 42 tablet
Cena: 49,90 Kč

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Mix-Tee