ijournal.cz

Lednová soutěž o Velkou knedlíkovou kuchařku

red Zdroj: www.velka-knedlikova-kucharka.cz 1.1.2024 Soutěže

Velká knedlíková kuchařka: dárek, který se bude v rodině předávat z generace na generaci


sefkuchar-petr-kosiner-vlevo-majitel-fimy-vladimir-zikmunda-vpravoV době, kdy českou gastronomickou scénu ochromila koronavirová pandemie, šéfkuchař Petr Kosiner s investorem Vladimírem Zikmundou ze společnosti Knedlíky Láznička nelenili a rozhodli se pro odvážný krok. Vydali Velkou knedlíkovou kuchařku. Díky ní si mohli čtenáři a zájemci o poctivou gastronomii naservírovat knedlík jako od Lázničky doma. Bez zbytečných obav, podle osvědčených postupů profesionálů gastronomie.

Vedle Petra Kosinera se na publikaci podíleli také: ikony food světa Kateřina Bednářová, Jana Florentýna Zatloukalová, food stylistka Markéta Zindulková, dekor stylistka Lenka Táchová, renomovaný fotograf David Turecký, ilustrátorka Kamila Sedlačíková, grafička Michaela Holinková Popková, korektorka Anna Stránská. O produkci se starala Adéla Hálková a tým Došel karamel s.r.o. Za celkovou koncepcí kuchařky pak stojí Vladimír Zikmunda. „Všem, kteří se na tomto díle podepsali, velice děkujeme. Podařilo se něco úžasného. Přeci jen jde o skupinu zcela výjimečných lidí, špičkových profesionálů, které by za jiných okolností bylo téměř nemožné dostat k jednomu projektu a na jedno místo,“ přibližuje Vladimír Zikmunda, většinový spolumajitel Knedlíky Láznička.

Knedlíky obálka16.indd 

Velká knedlíková kuchařka  představuje recepty na 144 druhů knedlíků, ale také na výborné pokrmy, které k nim patří. Čtenáře provede od základů přípravy až po exkurzi do světa receptů na knedlíky tradiční, sladké, inspirované moderní zdravou či zahraniční kuchyní. K pečeni, zvěřině, s ovocem, ke králíkovi i jako hlavní chod. Součástí celé publikace jsou nádherné snímky a poutavá grafika, která z ní činí poklad, jež bude nejen o nedělích a svátcích žít s celou rodinou. Velká knedlíková kuchařka je rukovětí, která se zcela jistě bude dědit z generace na generaci a otevře čtenářům barevný, lahodný a překvapující knedlíkový svět. Ke knedlíku si díky této jedinečné knížce najde cestu opravdu každý a jako dárek potěší rodiče, prarodiče, přátele, děti, i všechny ostatní, které fascinuje gastronomie.

 

Ukazuje totiž, že příprava dobrého knedlíku není věda a překonává stereotypní představy, které o tomto pokrmu panují. Už není třeba se omezovat jen na knedlík houskový či bramborový. Díky receptům můžete prozkoumat nevšední ovocné varianty – kynuté knedlíky plněné kořeněnou hruškou, ricottové nočky s kokosem a mangem, pikantní dýňové knedlíčky nebo třeba kynutý makový knedlík se sušenými švestkami. Vyzkoušíte si brynzáky, pivní pirohy s trhaným krůtím masem, alpský povidlový Germknödel, rýžové knedlíčky k asijským pokrmům. S knedlíky ale také procestujete nejrůznější oblasti České republiky, připravíte si hanácké zelňáky, jirkovský mrkvový knedlík či šumavský houbový knedlík.

 Velka-knedlikova-kucharka-pikantni-dynove-nocky


Objevíte knedlíky coby poklad moderní zdravé výživy, v kuchařce vás čekají recepty na cizrnové knedlíčky se špenátem, květákové šušle nebo batátové halušky s pohankovou moukou. Knedlík lze totiž připravit i bezlepkově, o čemž vás přesvědčí třeba také ty polentové nebo z červené čočky. Klenotem mezi knedlíky je pak ten perníkový ke zvěřině, kaštanový, svatební obalený v mandlích nebo pečený knedlík Láznička.

 

Velká knedlíková kuchařka je za 699 Kč k dispozici u vašich knihkupců nebo na:

https://www.velka-knedlikova-kucharka.cz/

 

Soutěžte v lednové soutěži o Velkou knedlíkovou kuchařku, otázka je velmi jednoduchá:

Velká knedlíková kuchařka je určena pro které kuchaře a milovníky dobré gastronomie?
KL
a) začínající
b) zkušené
c) všechny (začínající i zkušené)

Svou odpověď, prosíme, pošlete do 10. ledna 2024 půlnoci na e-mailovou adresu: redakce@ijournal.cz. Do předmětu uveďte Soutěž – kuchařka. Vylosovanému výherci knihu zašleme (nezapomeňte proto uvést svou korespondenční adresu).

Tip šéfkuchaře:

„Jestli byste rádi obměnili svůj repertoár zimních pokrmů, brynzáky jsou ideální. Teplé, přelité voňavou praženou slaninkou zasytí a dodají sílu. Pokud si ale přejete trošku odlehčit, určitě se neostýchejte k nim přidat zeleninu jako oblohu,“ uvádí Petr Kosiner.


Recept: Brynzáky, knedlíčky inspirované ovčím sýrem

Knedlíky, nočky ani knedlíčky rozhodně nekončí těmi přílohovými, ale směle si troufnou stát se i hlavním chodem. O tom vás přesvědčí brynzáky, jejichž název je inspirovaný slavným ovčím sýrem. Díky brynze se rozplývají v ústech a mají svůdně lahodnou chuť.

Velka-knedlikova-kucharka-brynzakyVe Velké knedlíkové kuchařce najdete celou kapitolu receptů na knedlíky ze zemí dalekých i blízkých. Ten na brynzáky naleznete na str. 237. V kapitole na vás ale čeká například také inspirace z Rakouska v podobě alpského povidlového Germknödel či Arancine alla Norma z Itálie.

 

Ingredience:

 • 500 g brambor
 • 400 g brynzy
 • 60 g jemné krupičky
 • 60 g hrubé mouky
 • 1 vejce
 • 2 větší cibule
 • 200 g libovější slaniny
 • 1-2 polévkové lžíce sádla
 • Sůl

Postup:

 1. Brambory neloupejte a rovnou je uvařte v osolené vodě. Nejlépe je připravit si je takto už den předem.
 2. Vystydlé uvařené brambory oloupejte a nastrouhejte najemno. Nadrobte k nim brynzu, zamíchejte, přidejte vajíčko, hrubou mouku a krupičku. Propracujte. Než dochutíte solí, raději těsto ochutnejte, brynza sama o sobě bývá docela slaná.
 3. Z těsta odtrhávejte středně velké kousky o velikosti zhruba 4 cm. Vařte nejlépe v páře po dobu 10-15 minut.
 4. Slaninu nakrájejte na větší kostky a opékejte na pánvi. Ve vypečeném tuku orestujte také nakrájenou cibuli. Případně, pokud by bylo tuku málo, přidejte sádlo.
 5. Brynzáky servírujte posypané slaninou s cibulí. Troška omastku z pánve jejich chuť ještě podtrhne.

 

 


 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.velka-knedlikova-kucharka.cz