ijournal.cz

„Filmové melodie Ondřeje Soukupa“ na Zlín Film Festivalu

red Zdroj: www.zlinfest.cz 27.7.2021 Aktuality a pozvánky, Festivaly

Zlin fest
V sobotu 11. září se uskuteční mimořádný koncert symfonického orchestru s filmovými projekcemi pod názvem „Filmové melodie Ondřeje Soukupa“. Akce je součástí oslav 90. výročí Barrandov Studia, které se konají v rámci zlínského filmového festivalu. Jeho letošní 2. díl připadá na termín 9. až 15. září 2021.

soukup Známé melodie Ondřeje Soukupa, který je autorem hudby k desítkám český a zahraničních seriálů a filmů, rozezní od 19:00 hodin Kongresové centrum Zlín. V podání Filharmonie Bohuslava Martinů uslyší diváci hudbu z filmů jako je Kolja, Vratné lahve, Requiem pro panenku, Akumulátor 1, ale také z Nejasné zprávy o konci světa a Tmavomodrého světa, za kterou získal Ondřej Soukup ocenění Český lev. Pod vedením českého dirigenta japonského původu Chuhei Iwasakiho se představí během večera i vynikající klavírista Václav Mácha. Zpěvem doprovodí filmové melodie Nikola Uramová a Lucia Soukupová.

Autorský koncert, jenž původně vznikl pro uvedení na Mezinárodním festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, přinese průřez právě nejslavnějšími filmy ve spojení hudby a projekcí. „Půjde o opravdu jedinečný multimediální zážitek. Návštěvníci se totiž budou mít možnost zaposlouchat do koncertních suit ze soundtracků, které budou doprovázeny originálně zpracovanými sestřihy slavných scén z jednotlivých filmů,“ zdůraznila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová a dodala, že koncert je připraven ve spolupráci s Barrandov Studiem u příležitosti oslav 90. výročí od jejich vzniku. „Je pro nás velká pocta, že Barrandov Studio je nejen našim dlouholetým partnerem, ale že se společně s námi rozhodli oslavit své významné jubileum právě ve Zlíně, na našem festivalu,“ řekl prezident festivalu Čestmír Vančura a dodal že spolupráce obou filmových ateliérů sahá hluboko do historie až do období jejich vzniku a rozvoje. Zlínské ateliéry totiž vznikly o pouhých pět let později.

„Jedinečná atmosféra, kterou ožívá Zlín během festivalu, výborná zkušenost s festivalovým týmem a samozřejmě i v mnoha ohledech historická podobnost obou filmových studií, to všechno je důvodem, proč jsme oslavy 90. výročí chtěli uskutečnit právě zde“, vysvětlil generální ředitel Barrandov Studia, a.s. Petr Tichý a doplnit také, proč padla volba právě na skladatele Ondřeje Soukupa. „Filmová hudba je fenoménem dnešní doby, k filmu prostě neodmyslitelně patří. Jejím prostřednictvím je dosahováno emocionálních a dramatických cílů a pro mnohé diváky zajišťuje i bezproblémový průnik do fikčního světa filmu. Skladatel Ondřej Soukup, kterého považuji za výjimečnou osobnost tohoto žánru, ve svém díle vždy dokázal tento zážitek divákovi zprostředkovat.“

V rámci jubilea přiveze Barrandov Studio do Zlína také rozsáhlou expozici filmových kostýmů a rekvizit ze svého bohatého fundusu, které budou k vidění v hlavních centrech festivalového dění. Již tradičně si je budou moci prohlédnout návštěvníci a filmoví hosté ve Zlatém jablku a nově také ve foyer Kongresového centra Zlín.

Koncert Filmové melodie Ondřeje Soukupa se uskuteční 11. září od 19:00 hodin. Vstupenky jsou v předprodeji již nyní v eshopu na www.zlinfest.cz


Barrandov Studio
patří kjednomu z největších studií v Evropě, které od roku 1931 přitahuje filmaře z celého světa. Klíčovou předností studia je komplexnost a nabídka mnoha disciplín a řemesel na jednom místě – na pověstném „barrandovském kopci nad Prahou“, kam svoji továrnu na filmové sny umístili na počátku 30. let její otcové zakladatelé – bratři Havlové. Za dobu devadesátileté existence se zde natočilo přes 5000 českých a zahraničních filmů, které společnost přímo vyrobila nebo se na jejich výrobě podílela.

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a dalších zemí světa a velký zájem o filmovou dramaturgii festivalu.

Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je systematicky přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.

 

Více na www.zlinfest.cz a www.barrandov.cz

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.zlinfest.cz