ijournal.cz

Bylinné tipy pro podporu krásy, kondice i dobré nálady

red Zdroj: www.liftea.cz 26.7.2021 Krása a zdraví

Ženy v období menopauzy mohou mít více síly a energie než ve třiceti! Výborná kondice a mladistvý vzhled pro ně rozhodně nejsou zapovězeny. K pohodovějšímu zvládnutí tohoto přirozeného, leč náročného období mohou přispět i bylinky, které mají příznivý vliv například na kvalitu spánku, atraktivní vlasy, dobrou náladu či udržení potu pod kontrolou. Doma si z nich můžete snadno připravit blahodárný čaj, relaxační koupel nebo voňavou dekoraci. Po jakých rostlinkách sáhnout a jak postupovat radí Hana Jánská, pěstitelka bylin a poradkyně v oblasti zdravého životního stylu.


Pohoda s meduňkou, heřmánkem i levandulí


Výkyvy nálad mohou být v období přechodu častější a intenzivnější, než je ženám i jejich okolí milé. Co se ale přestat trápit úbytkem ženských hormonů a dopřát svému tělu více endorfinů neboli hormonů štěstí? Sázkou na jistotu je sport a pohyb obecně, ideálně v kombinaci s čerstvým vzduchem a slunečním svitem. Dobré náladě, ale i sebevědomí a sebeúctě pak prospějí také nové dovednosti a zájmy. Učte se, objevujte, rozšiřujte své obzory. Přijdete na jiné myšlenky a věk pro vás bude zase jen číslo.

Ke zlepšení nálady během dne se báječně hodí heřmánkový čaj. Skvělou odměnu za náročný týden pak představuje voňavá meduňková koupel. „Potřebujete na ni dvě hrsti sušených bylin, které vložíte do hrnce se třemi litry studené vody a přivedete k varu. Poté odstavte a nechte čtvrt hodinky pod pokličkou. Následně sceďte do vany s vodou příjemné teploty a dopřejte si zhruba dvacetiminutovou koupel,“ radí bylinkářka Hana Jánská.

image pohoda


Hned několikero potěšení skýtá výroba voňavých dekorací. Inspirativní a nabíjející je samotný proces tvorby, bonusem pak nazdobený domov a lákavé aroma. Dekorace mohou mít nejrůznější podoby a o návody na jejich přípravu není na internetu nouze. Z bylinek jsou pro navození příjemné atmosféry jasnou volbou květy levandule. Pokud se vám zdá, že usušené květy této bylinky již málo voní, stačí je osvěžit několika kapkami éterického levandulového olejíčku.

Bylinek, které přispějí k vaší psychické pohodě, je celá řada. Patří k nim například také meduňka, lípa, dobromysl nebo mučenka. Pár kapek meduňkového éterického olejíčku lze přidat třeba do masážního oleje a dopřát si uklidňující voňavou masáž.

Bylinná výbava na dobrou noc

Také klidný spánek může vzít během menopauzy za své. V první řadě zkuste užitečné návyky, bez nichž jste se možná dosud obešly. Kromě kvalitní matrace k nim patří klidná, dobře vyvětraná místnost pro spaní, pokud možno pravidelný režim a usínání v podobný čas ve všední dny i o víkendu. Samozřejmostí, která si ovšem občas žádá trochu cviku, by mělo být zanechání stresu za dveřmi ložnice. Pro začátek stačí, když si alespoň dvě hodinky přes spánkem zakážete řešit problémy a budete se věnovat příjemným činnostem.

Bylinky můžete do své ložnice zakomponovat v podobě voňavého polštářku, který si snadno samy vyrobíte. Jako náplň se hodí některá ze sušených bylinek, o nichž už byla řeč – konkrétně heřmánek, dobromysl nebo levandule.

image dobrou noc


Chcete-li se zklidnit, popíjejte večer meduňkový čaj. Zajímavou variantou pro ty, kterým spaní kazí noční pocení, je pak čaj ze šalvěje lékařské. „Ta kromě udržení normální míry pocení podporuje i hormonální rovnováhu, a je tak bylinkou jako stvořenou pro toto období. Pro přípravu čaje použijte jednu lžičku sušených listů šalvěje a přelijte ji čtvrt litrem vroucí vody. Nechte odstát deset minut a sceďte,“ upřesňuje Hana Jánská.

Mimochodem, narušitelem klidného spánku může být i horká koupel nebo sprcha těsně před spaním. Proces ochlazování těla na normální teplotu totiž kvalitě spánku nepřidá. Mezi relaxací ve vaně a na lůžku by tak měla být časová prodleva.

Lopuchová vzpruha pro vlasy

S péčí o atraktivní vzhled vlasů bývá spojován odvar z kopřiv. Blondýnky často nedají dopustit na heřmánek. Neprávem podceňovaný je lopuch. Olej z něj přitom najdete ve složení některých kosmetických přípravků podporujících růst vlasů. Doma si z něj snadno připravíte přeliv. „Potřebovat budete polévkovou lžíci sušených kořenů lopuchu. Vložte je do půl litru studené vody, přiveďte k varu a vařte několik minut. Poté nechte pod pokličkou 15 minut odstát a sceďte. Vlažným odvarem polijte umyté vlasy,“ doporučuje Hana Jánská.

Pro vlasy bývá přechod poměrně náročné období. Chcete-li co nejvíce zachovat jejich sílu a pružnost, pak je ušetřete zbytečné zátěže. Tu představuje například příliš teplá voda při mytí nebo časté fénování a žehlení. Opatrní buďte i při vysoušení ručníkem. Nedrhněte je a nemačkejte, jen šetrně osušte. Naopak skvělou volbou je jemná masáž podporující prokrvení pokožky hlavy. Konečky prstů malými kroužky postupujte od čela po stranách dozadu, zpět se pak vracejte středem hlavy.

Obecně platí, že kopřiva je dobře známá v souvislosti s péčí o vlasy, už méně se ale mluví o tom, že přispívá k vylučování vody z organismu. To je velmi důležité pro dobrý pocit i vaši siluetu, jíž zbytečně zadržovaná vodě na kráse nepřidá.

                                Bylinná inspirace od značky LifteaLiftea je česká značka doplňků stravy, ale i kosmetických přípravků. Věrna sloganu Když příroda pomáhá využívá v jejich složení především síly přírodních látek. Ženy po čtyřicítce ocení například:

Liftea Šalvěj + yzop

Liftea Šalvěj + yzopŠalvěj je oblíbenou léčivkou, která kromě podpory přirozené obranyschopnosti organismu příznivě působí i na normální trávení nebo funkci dýchacího systému. Zároveň přispívá k hormonální rovnováze a udržení normální míry pocení, čímž si získává oblibu u žen v období menopauzy. V něm si lepší péči zaslouží i kosti a klouby, a právě na jejich normální stav má blahodárný vliv méně známý yzop lékařský. Výtažky z těchto užitečných bylinek si díky doplňku stravy Liftea Šalvěj + yzop můžete dopřát v praktické formě tobolek. Pořídit je můžete za doporučenou maloobchodní cenu 149 Kč (balení obsahující 30 tobolek). K dostání jsou v lékárnách, drogeriích dm a dalších vybraných drogeriích.  Pořídíte je i na e-shopu www.liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.


Více informací najdete na www.zdravi-liftea.cz/liftea-salvej-yzop/

 

Liftea Bylinky na odvodnění forte

Liftea Bylinky na odvodnění fortePokud občas s napětím sledujete svou hmotnost nebo se setkáváte s pocitem těžkých nohou, zkuste kromě pitného režimu věnovat pozornost i správnému vylučování vody z organismu. Tento přirozený proces mohou podpořit některé bylinky. Patří k nim kopřiva dvoudomá nebo jalovec obecný. Na správnou funkci ledvin má příznivý vliv například petržel zahradní, na vylučování pak bříza bílá. Kombinaci těchto bylin přináší doplněk stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte, který můžete pořídit v lékárnách, drogeriích dm a dalších vybraných drogeriích nebo třeba na www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena balení obsahujícího 30 tobolek činí 149 Kč. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.Pro více informací navštivte www.zdravi-liftea.cz/liftea-bylinky-odvodneni-forte/

 

Liftea Dýně a lichořeřišnice

Liftea Dýně a lichořeřišnicePři budování kondičky dámy mnohdy řeší hlavně ploché bříško a zpevněné ruce i zadeček. Velmi důležité je ale také posílení svalů pánevního dna, a to například v souvislosti s nechtěným únikem moči, se kterým se ženy mohou setkat třeba v těhotenství nebo v období menopauzy. Pozitivní vliv na správnou funkci močových cest je připisován dýni, z níž se pro tyto účely hodí především bezolejnaté části semen. Extrakt z nich je proto obsažen v doplňku stravy Liftea Dýně a lichořeřišnice. Doporučená maloobchodní cena balení 30 tobolek je 189 Kč a k dostání je v lékárnách, drogeriích dm a dalších vybraných drogeriích, ale také na www.liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.Podrobnější informace najdete na www.zdravi-liftea.cz/liftea-dyne-a-lichorerisnice/

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.liftea.cz