ijournal.cz

Dýchání přes respirátor je pro dětské plíce nevhodné. Na trhu však existují alternativy

red Zdroj: Spur 27.11.2021 Pro děti, Testy
Onemocnění covid-19 a možnosti ochrany proti jeho šíření se úzce dotýkají i dětí. Povinnost nosit roušku nebo respirátor ve společných školních prostorách, veřejné dopravě, obchodech i jinde znamená, že se rodiče snaží svým dětem zajistit tu nejlepší variantu ochrany. Mnohdy si však neuvědomují, že co je dobré pro dospělého člověka, nemusí vyhovovat dětskému organismu.

Kytičky_holčička


Kapacita dětských plic je logicky mnohem menší než v dospělém věku. To však nereflektuje nabídka na českém trhu. Mnoho z rodičů dětem pořizuje tzv. dětský respirátor v dobré víře, že se jedná o jednu z nejúčinnějších možností ochrany proti koronavirové nákaze. Avšak pojem „dětský respirátor“ je poněkud zavádějící, protože legislativně takový produkt neexistuje.

Respirátor totiž původně představoval pracovní pomůcku ve velmi znečištěných provozech. Aby mohla plnit svoji funkci, musí efektivně filtrovat částice ze vzduchu, dýchání je tedy pro plíce náročnější. S touto námahou se však vůbec nepočítalo u dětských plic.

kostky_eshop smajlici_novy_eshop kyticky_eshop
Čeští výrobci respirátorů a výzkumníci se shodují, že pro potřeby dítěte je nutné přizpůsobit jak tvar, tak i vlastnosti respirátoru. Přilnavost a těsnost k dětskému obličeji patří mezi základní parametry, které ovlivňují efektivitu ochrany dýchacích cest.

NANOSIK_doypackTradiční český výrobce, společnost SPUR, se proto rozhodla jít cestou kompromisu mezi rouškou a respirátorem a vyvinula nano roušku, ovšem ve tvaru respirátoru. Dětské rozměry respirátoru mnohem lépe kopírují tvar menšího obličeje, nano materiál zajistí vysoký záchyt, zároveň zabezpečí lehkost a prodyšnost. Tato dětská rouška ve tvaru respirátoru nese nejen hravý název NANOSÍK®, ale i hravý potisk. Nabízí dětem výběr mezi kostičkami Lega, smajlíky nebo kytičkami. Stejně jako další produkty této společnosti se vyrábí plně v České republice.

Bližší informace najdete na webových stránkách https://eshop.spur.cz/pro-deti/.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Spur