ijournal.cz

Doplňky stravy a jak si vybrat ty své

red Zdroj: Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny 17.2.2023 Rady, tipy, názory

S doplňky stravy se za život setká snad každý z nás. Jedná se o pomocníky a potravinové suplementy, kteří nám mohou zajistit doplnění potřebných vitaminů, minerálů a živin. Jak si ale vybrat ty správné pro své potřeby a neskočit jen na reklamní chyták?

Pokud nás trápí nějaké obtíže, je přirozené snažit se s nimi něco udělat. Ačkoli by se mohlo zdát, že stačí třeba na internetu vyhledat a objednat přípravky, které vyřeší náš problém (například pokud nám padají vlasy, trápí nás zažívání, jsme unavení a ve stresu apod.), je třeba zaměřit se na správný výběr, neboť není doplněk stravy jako doplněk stravy. Jak tedy co nejlépe vybrat správný suplement pro naše potřeby?

Určitě je dobré zjistit si více informací o místě, kde doplněk stravy chceme pořídit. Pokud se rozhodneme vybírat doplňky stravy na internetu, měli bychom se orientovat pouze na ověřené e-shopy. Na spoustě webů najdeme také hodnocení konkrétních produktů. Opět je přitom lepší zaměřit se na spolehlivé e-shopy, u kterých je menší pravděpodobnost, že publikují smyšlené recenze psané jen za účelem prodeje bez skutečných zkušeností s produktem.

 Vitamins

Ideální je vyrazit do lékárny a nechat si poradit přímo zde zkušeným lékárníkem. Ten vám bude schopen doporučit nejen nejideálnější doplněk přímo pro vaši situaci, ale také vám pomůže zkontrolovat, že vybraný suplement opravdu můžete užívat – například pokud užíváte ještě jiné doplňky/léky, v případě těhotenství, kojení atd.

Zajímejte se také o vstřebatelnost, kterou doplňky stravy uvádějí u účinných látek. Například u magnézia, ale i „obyčejného“ vitaminu C se jedná o opravdu důležitý faktor, který nám říká, jak bude vlastně daný suplement účinný. „Určitě při výběru doporučuji pořádně si nastudovat informace o produktu, a to nejen kvůli správnému užívání. Získáte tak informace o množství obsažených látek a jejich doporučeném denním příjmu,“ uvádí Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Jestli si výběrem nejste jisti a bojíte se, že sáhnete vedle, může vám pomoci samotné logo na krabičce produktu. Pokud se totiž na obalu doplňku stravy nalézá logo České a slovenské asociace pro speciální potraviny, můžete být bez obav. Máte jistotu, že jde o ověřeného výrobce, že jeho výrobky jsou vyráběny v souladu s platnou legislativou a že se jedná o kvalitní produkt.

casp-logoO ČASP

Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů – výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni, a jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví. Zároveň se všichni členové asociace zavazují dodržovat vlastní etický kodex pro prodej a marketing, který jde nad rámec platné legislativy v ČR a SR.

Členové ČASP

Alfa Medical Team, s. r. o., Amway, s. r. o., Benu Česká republika, a. s., Biovit Impex Co. ČR, s. r. o., Dr. Max Pharma, s. r. o., Egym Bohemia, s. r. o., Helvetia Direct Marketing, s. r. o., Favea Plus, a. s., Herbacos – Recordati, spol. s r. o., K2 Pharm, s. r. o., KUK Bohemia, spol. s r. o., Noventis, s. r. o., Nutrend D.S., a. s., Pragomed, s. r. o., RosenPharma, a. s., Simply You Pharmaceuticals, a. s., Vegall Pharma, s. r. o., Walmark, a. s., Woykoff, a. s., Zentiva, a. s.

Přidružení členové ČASP:

Česká komora farmaceutických asistentů, Aliance výživových poradců, PharmData, s. r. o., PharmINFO, spol. s r. o.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny