ijournal.cz

Čtyři dny, kdy nakoupíte vánoční dárky nejlevněji

red Zdroj: Narrative Media s.r.o. 12.11.2018 Koktejl, Rady, tipy, názory

Patříte mezi ty, kdo nechávají nákup vánočních dárků na poslední chvíli? Chyba! Obchodníci opozdilce nijak nerozmazlují a vánoční slevy nabízejí pouze ojediněle. Nejvýhodněji vánoční dárky pořídíte hlavně v měsíci listopadu, případně v povánočním výprodeji. Dejte si ale pozor, abyste nenaletěli trikům prodejců.

Dny dopravy zdarma

Populární akce umožní i letos od úterý 13. listopadu od 12:00 hodin do čtvrtka 15. listopadu do 23:59 nakoupit dárky blízkým, aniž byste e-shopům platili za jejich doručení. V Česku je přitom doprava zdarma stále obrovským marketingovým lákadlem. „Až 37 % Čechů dokáže taková výhoda motivovat k tomu, aby vyměnili kamenný obchod za ten internetový,“ říká Jakub Michalovský z konzultační společnosti Acomware.

Vánoce

Den dopravy zdarma sice nezahrnuje všechny e-shopy na českém internetu, stále se ale do něj zapojí stovky prodejců. „Loni zaznamenaly tři Dny s dopravou zdarma obrat přes půl miliardy korun, a tím odstartovaly vánoční sezónu. Díky tomu, jaké extrémy se dají letos očekávat, předpokládáme, že během těchto dní budou lidé nakupovat nejvíce z celého roku a že akce překoná minulý ročník,“ uvádí Jan Kriegel, ředitel zákaznického centra nákupního rádce Heureka.cz, který akci organizuje. Pokud váš oblíbený e-shop není do akce zapojen, zkuste ho sami sledovat. Většina e-shopů dopravu zdarma alespoň jednou před Vánoci nabídne i tak.

Black Friday a Cyber Monday

Podle názvu dvě odlišné akce, ve skutečnosti se ale konají v jediný prodloužený víkend. Konkrétně jde o první pátek po Dnu díkuvzdání, protože akce má své kořeny v USA. Letos připadne Black Friday na 23. listopadu, v pondělí 26. listopadu na něj pak naváže takzvané Cyber Monday. Pro nakupující to znamená, že se mohou těšit na až 70% slevy celé 4 dny, od pátku do pondělí. Týkat se budou nejen elektroniky, ale téměř všech druhů zboží.

Lidé by si nicméně měli dát pozor, zda jim e-shop skutečně nabízí zajímavou slevu, nebo jde jen o trik. „Méně solidní prodejci mohou uměle zvýšit původní cenu zboží, aby sleva vypadala lákavě. Pokud máte pochybnosti, zkuste si u výrobce najít doporučenou prodejní cenu, nebo se podívejte na srovnávače zboží, které sledují cenu výrobku dlouhodobě,“ vysvětluje Jakub Michalovský.

Povánoční výprodeje

Zejména v kamenných prodejnách je typické, že povánoční výprodeje startují rychle, často hned po skončení vánočních svátků. Ani letos tomu nebude jinak. „Výprodeje začnou zpravidla 27. prosince, ovšem někteří on-line prodejci je spouštějí už 25. Dobře totiž vědí, že o vánočních svátcích mají lidé své mobily, tablety a počítače v rukou mnohem častěji než v běžné dny,“ říká Jan Kalianko, konzultant a pořadatel největší on-line konference Czech On-line Expo.

Pokud se vám nechce mezi svátky do obchodů, nemusíte zoufat. Povánoční výprodeje se často protáhnou až do ledna. „Nejvýhodnější bývají výprodeje zpravidla pro nákup oblečení nebo sezónního zboží. V některých případech můžete nakoupit stejné zboží jako před Vánoci až o polovinu levněji. Záleží samozřejmě na obchodní politice daného prodejce,“ dodává Kalianko.

Právě teď

V některých případech se na speciální slevy ani nevyplatí čekat. Zejména velcí prodejci se snaží narušit systém velkých slevových akcí (Black Friday a podobně) vlastními výprodeji nebo jinými výhodami pro zákazníky, jako jsou třeba nákupy na splátky bez navýšení. V takovém případě už si ale každý obchodník rozhoduje o termínu akce individuálně. „Hodně užitečná může být pro spoustu zákazníků například pobídka v podobě bezplatného vrácení dárku až třeba do poloviny ledna. Pokud si nejste jistí, že se dárek bude líbit, je to nejlepší cesta, jak se vyhnout zklamání u obdarovaného,“ vysvětluje Jakub Michalovský.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Narrative Media s.r.o.