ijournal.cz

Znojmo bude o vinobraní v záplavě vína a burčáku. Toho nejlepšího v republice

red Zdroj: Znojemské vinobraní 14.7.2015 Aktuality a pozvánky, Festivaly

Vinobraní bez vína a burčáku je nemyslitelné, jejich všudypřítomná nabídka vám během 32. ročníku Znojemského historického vinobraní poskytne spoustu příležitostí vychutnat si ty nejlepší vzorky ze znojemské vinařské podoblasti. K tomu budete mít možnost si své znalosti o víně i otestovat, a to pod dohledem jednoho z nejpovolanějších odborníků.

Znojemské historické vinobraní je největším svátkem vína v České republice – historická atmosféra v kulisách městské památkové rezervace, bohatý kulturní program na 10 scénách, letos navíc rozšířený až do neděle, jsou bezesporu atraktivními lákadly pro všechny jeho návštěvníky, abyste však dostáli poslání vinobraní, je třeba vzdát hold vínu, nápoji králů. Příležitostí k tomu budete mít dostatek!

Vinobraní (1)

Novinkou letošního ročníku Znojemského historického vinobraní bude poznávání vína všemi smysly doplněné o vědomostní test, který se zaměří na nejtypičtější odrůdy Znojemské vinařské podoblasti – Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský.

Scéna VOC Znojmo (2)„Ti, kteří v sobotu zavítají do prostor rezidence T.G.M. na Masarykově náměstí, budou moci absolvovat vědomostní test a poznávání charakteristických znaků typických pro odrůdy Znojemska, při jejich objevování zapojí všech pět smyslů. To vše pod taktovkou
dohledem Ivo Dvořáka, viceprezidenta Asociace sommelierů ČR. Odměnou za úspěšné zvládnutí testu bude poukaz na dva degustační vzorky ve stanu VOC Znojmo,“
přibližuje novinku František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Ve stanu sdružení VOC Znojmo situovaném u rotundy Sv. Kateřiny se představí 17 vinařství a dohromady nabídnou na 70 vín výše zmíněných odrůd typických pro znojemský region. „Během loňského ročníku vinobraní se v rámci degustace vypilo 8 200 lahví vína z produkce vinařů VOC Znojmo, zkuste si tipnout, kolik se jich vypije letos! Kdo uhádne, získá dvě vstupenky na Znojemské historické vinobraní 2016 včetně degustačních bločků,“ vyzývá k návštěvě a zastavení se na skleničku František Koudela.
A tu můžeme jen doporučit – vína od vinařů z VOC Znojmo jsou jedinečná, což potvrzují i úspěchy mnoha z nich. Titul v soutěži vinařství roku 2014 pro jednoho z nich a kandidatura na toto ocenění dalších dvou, různá ocenění na mezinárodních výstavách nebo i zařazení některých lahví do Salonu vín ČR mezi 100 nejlepších tuzemských vín.

Vína VOC Znojmo najdete i ve Vlkově věži, kde si kromě skvělých vín ze speciálního vinného baru můžete z vrcholu věže užít vyhlídku na centrum města se skleničkou v ruce.

Scéna VOC Znojmo (1)

Jednou z dalších novinek letošního ročníku vinobraní je Vinný trh, který bude mít své místo na Slepičím trhu. Formou pochůzkové degustace tu budou znojemští vinaři nabízet svá vína, a to za zvuků cimbálové muziky. Doplní je nabídka jednoho rakouského vinařství z nedalekého Retzu a vy tak budete mít možnost porovnat vína totožná charakterem dvou sousedních vinařských regionů, avšak jistě odlišná v rukopisu každého z vinařů.

Opomenout nesmíme burčák, nepostradatelnou součást vinobraní. Částečně zkvašený hroznový mošt, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin, najdete v nabídce snad každého z vinařství. Můžete si ho vychutnat přímo na ulici nebo nejlépe v některém z mnoha tradičních mázhauzů, což jsou uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců, která během vinobraní fungují jako vinárny, šenky či místa pro posezení, mnohdy i s vlastním programem. Vinobraní je jedinečnou příležitostí, jak tyto prostory, veřejnosti obvykle nepřístupné, navštívit. Během vinobraní se tak stávají oblíbenou a vyhledávanou atrakcí.

Otevírání mázhauzů (1)

Ve Znojmě se o vinobraní vrátíte do středověku

Znojemské vinobraní, které je letos premiérově třídenní, nabídne v pátek a v sobotu bohatý multižánrový program na deseti scénách. „Letošní novinkou je Vinný trh, který bude mít své místo na Slepičím trhu. Formou pochůzkové degustace tu budou znojemští vinaři nabízet svá vína, a to za zvuků cimbálové muziky. U rotundy bude opět tradiční místo pro degustaci vín VOC Znojmo. A naše největší scéna na Masarykově náměstí letos přivátá takové hudební hosty, jakými jsou Chinaski, Xindl X, J.A.R., Lenny, Wohnout nebo Pavla Šporcla s Sporcelain,“ vyjmenovává za organizátory hlavní části programu František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. „Nejvíce potěšíme příznivce historických programů, rytířských turnajů nebo rodiny s dětmi. Vždyť historický program probíhá na pěti z deseti scén – včetně scény v Hradebním příkopu, jež je určená dětem,“ dodává František Koudela.

Základním pilířem historického programu Znojemského historického vinobraní je unikátní historický průvod krále Jana Lucemburského. Ústřední postavou průvodu nevídaného rozsahu je král Jan Lucemburský s chotí Eliškou Přemyslovnou a početnou družinou bubeníků, praporečníků, kejklířů, komediantů, pážat, dvorních dam i rytířů na koních. Kostýmovaný průvod více než 460 historických postav projde městskou památkovou rezervací dvakrát. Pokaždé s vyvrcholením v podobě výpravné podívané na téma návštěvy Krále Jana Lucemburského, který navštívil Znojmo, aby zde oslavil úspěšná státnická jednání.

Průvod + historický program (3)

V pátek průvod projde městem večer za svitu pochodní a vyvrcholí ohňovou show na hlavní scéně v podání skupiny Pa-li-Tchi. Sobotní odpolední průvod v závěru na hlavním pódiu vygraduje historickou scénou, zobrazující předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů a odsouzenců máčením v kašně.

Role krále se již potřetí ujme opět znojemský rodák a herec Miroslav Hrabě, známý především z rolí v televizních seriálech Ordinace v růžové zahradě, Gympl s ručením omezeným či z filmové pohádky Nejkrásnější hádanka. Královnou bude znojemská herečka Šárka Drozdová, která se v této roli představí už počtvrté. Královský pár bude vystupovat ve výpravných kostýmech, ušitých speciálně pro vinobraní. Kostým krále má hmotnost 11 kg, šaty pro královnu váží 7 kg.

Král (2)

Průvod krále Jana Lucemburského nebude jediným lákadlem pro milovníky výpravné historické zábavy. Historický program bude probíhat celou dobu na pěti scénách, kde budou k vidění dobová tržiště, vojenská ležení, rytířské turnaje a vystoupení skupin historického šermu, kejklířů, fakírů, mistrů ohně, kouzelníků, tanečníků a středověkých komediantů. Dalšího rozšíření o nové kostýmované postavy se dočká loňská, nutno říci úspěšná, novinka – ulička chudiny v Malé Mikulášské, která návštěvníky vtáhne do atmosféry středověké chudinské čtvrti. Potkat tu můžete kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje.

Famózní podívanou nabídne scéna na Kolbišti. Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci předvede na vinobraní absolutní špičku v oblasti rytířských turnajů a šermířských představení. Kordy, šavle, meče, štíty – to jsou zbraně, jimiž mistrně vládnou bojovníci v dech beroucích představeních, plných řinčení zbraní a štítů, zpestřených tancem a působivou hudbou. Dupot kopyt na kolbišti, slavní rytíři ve zbrojích bojující v opravdových kláních. Turnaje na koních plné adrenalinu, kaskadérských kousků, vítězů i poražených.

Šermířská klání, dobové tance, středověká hudba i rytířské pohádky nabídnou historické scény na Mikulášském a Václavském náměstí. Pro děti bude připraven speciální historický program v Hradebním příkopu.

Průvod + historický program (2)

A historie provází i nedělní program vinobraní, jenž je odměnou pro všechny návštěvníky pátku a soboty – protože je zcela zdarma. Na Káře se mohou návštěvníci během odpoledne kochat nejen krásným výhledem na malebnou řeku Dyji, Národní park Podyjí a jedinečné panorama Znojma, ale součástí odpoledního programu bude i šermířské vystoupení spolku Honorata. Krásny historického Znojma doporučujeme vyzkoumat i z ochozů radniční a Vlkovy věže, tajemno podzemích chodeb pak ve Znojemském podzemí. Za návštěvu určitě stojí i Znojemský hrad nebo Loucký klášter.

Jak je patrné, Znojemské historické vinobraní bude opět stát za návštěvu. Největší svátek vína u nás, v historickém centru města, s atraktivním kulturním program a výborným znojemským vínem a burčákem by si neměl nikdo nechat ujít. 

Král (1)„Znojemské vinobraní má velmi dobré renomé – a to nejen krásnou kulisou historického města, kdy se naše krásné centrum promění na středověké město, obehnané hradbami, které hlídají zbrojnoši.  Ale také proto, že si v pestrém programu najde opravdu každý to své. Nejsme jen přehlídka hudebních kapel, ale důraz klademe na historický program, jehož vrcholem je velkolepý historický průvod. A nezapomínáme ani na zábavu pro děti i na program pro seniory,“ přibližuje výjimečnost Znojemského historického vinobraní starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.


Předprodej vstupenek
na páteční a sobotní program je v plném proudu, a to v síti Ticketpro a v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici ve Znojmě. Kdo nezaváhá a zakoupí si permanentku do konce srpna, se může těšit na velmi příznivou cenu permanentky. Opozdilci si pár korun připlatí. Nedělní program je, jak je uvedeno výše, zcela zdarma.


Více informací ke Znojemskému historickému vinobraní naleznete na www.znojemskevinobrani.cz. Aktuální informace sledujte na www.facebook.com/znojemskevinobrani.cz.
 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Znojemské vinobraní