ijournal.cz

Zničí omezení buskingu šance mladých talentů?

red Zdroj: Buskerjam.cz 27.8.2014 Hudba
kapela

Circus Problem

Přestože se mezi buskery najdou i ostřílení mazáci, kteří s kytarou či jiným hudebním nástrojem procestovali svět, buskerské řady v drtivé většině tvoří zejména mladí lidé. O tom svědčí i neustále vzrůstající počet registrovaných buskerů, kteří se v poslední době začali sdružovat pod hlavičkou nedávno vzniklého portálu buskerjam.cz. Pro ty je ulice mnohdy jediným místem, kde mohou své umění veřejně prezentovat. Snahy o omezení či zákaz buskingu mohou dle názoru buskerů zavřít dveře mnoha mladým talentům.

S buskerstvím, které má po celém světě tradici již od starověku, dnes vehementně bojují úřady a městská zastupitelstva. Proti jejich snahám se ohrazují jak samotní buskeři, tak i jejich příznivci. Busking by měl zůstat svobodnou volbou. Pouliční hudebníci dále argumentují tím, že úplný zákaz či omezení buskingu nebo udělování licencí komisí je krokem, který zabrání příchodu mladých talentů na českou scénu. Hraní na ulici je skvělá škola, kterou by si měli vyzkoušet i muzikanti, kteří jsou dnes na předních příčkách hitparád. Na ulici získá každý umělec okamžitou odezvu a hned ví, zda to dělá správně. Někteří rádoby zpěváci, jejichž umění je jen produktem studia, by se asi hodně divili, jak je těžké vystupovat na živo a přinést tak svou kůži na trh.

A jaký názor má k celé situaci busker Tomáš Dvořák?

„Je smutné, že i do něčeho tak svobodného, jako je umělecký projev, jde neustále zatahovat politika. 
Přesto, že v minulosti mnoho průzkumů ukázalo, co je snad jasné i bez těch průzkumů – totiž, že pouliční umění městu prospívá a obzvlášť v jeho centru, a je obecně vnímané většinou jako pozitivní fenomén, najdou se zde neustále politici a teď nově i celé strany, které nahánějí voliče právě na snahu busking co nejvíce omezit. Žijeme bohužel v zemi, kde to, že centrum české metropole vypadá jako výstava ruského kýče a z obchodů se line 12 hodin denně disko, vadí tamějším radním méně, než člověk s kytarou. Jejich motivaci si raději nechci ani představit.“ 

V českých i zahraničních ulicích se už zrodily hvězdy, kterým se díky pouličnímu hraní podařilo prorazit. V zahraničí na ulici začínal například Bono Vox či Bob Dylan, z českých umělců se takto proslavil například Vladimír Mišík a stále slavnější mladý zpěvák Jakub Ondra. 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Buskerjam.cz